Hrobka Pernštejnů (Doubravník)

Hrobka Pernštejnů
Vstupní portál do kostela Povýšení svatého Kříže
Vstupní portál do kostela Povýšení svatého Kříže
Základní informace
Výstavba2. polovina 16. století
Poloha
AdresaDoubravník, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrobka pánů z Pernštejna v Doubravníku se nachází v kryptě kněžiště kostela Povýšení svatého Kříže, v areálu zaniklého doubravnického kláštera.

Historie

Celý současný pozdně gotický mramorový chrám byl vystavěn ve druhé třetině 16. století, jako rodové pohřebiště na místě zbořeného gotického klášterního kostela, což dokládá letopočet 1535 základního kamene i nápis nad vstupním renesančním portálem kostela s erbem Pernštejnů z roku 1557.

Samotná pernštejnská hrobka se nachází přímo pod kněžištěm, má lomenou kamennou klenbu a stojí na starších základech zřejmě z čtvercového presbytáře prvního raně gotického kostela bývalého rodového kláštera. Vstup na úzké schodiště kryje hladká mramorová deska v dlažbě chrámové lodi (blíže k oltáři).[1] Sousední krycí deska (blíže ke vchodu) je vstupem do druhé (mladší) podzemní hrobky s cihlovou obloukovou klenbou, která je prázdná (ostatky z ní byly přeneseny do nejstarší hrobky pánů z Pernštejna a nejmladší hrobky hrabat Mitrovských).

V pernštejnské hrobce, vyrabované švédskou armádou během obléhání Brna a hradu Pernštejna v roce 1645, se tak nachází (v severovýchodním rohu) již jen hromada lebek a kostí (asi nejenom Pernštejnů), na zemi pak zbytky prken z rakví (některé byly zdobně malované) a z druhé mladší hrobky sem přeložené ostatky pohřebných kněží (s patrnými torzy vyšívaných barokních ornátů, rozpadlých bot atd.), včetně torz pohřbů ze 17. století z rodu tehdejších majitelů Lichtenštejnů z Kastelkornu.

Po stranách kněžiště je ve zdech umístěno celkem šest pozdně gotických a renesančních náhrobních kamenů. Zleva (při pohledu k oltáři) se jedná o kámen Kateřiny z Pernštejna († 1449), dcery Jana z Pernštejna († 1475), náhrobník Johanky z Liblic († 1515), manželky Viléma z Pernštejna († 1521) a dále epitafy Jana IV. Bohatého († 1548), Viléma II. z Pernštejna († 1521), Vratislava I. z Pernštejna († 1496) a Jana II. z Pernštejna († 1475).

Novogotická nadzemní hrobka Mitrovských z Nemyšle byla k severní straně chrámu přistavěna až roku 1867 v podobě boční kaple s litinovými sarkofágy po obvodu.[2]

Odkazy

Reference

  1. Doubravník - Zprávy z pokračování revitalizace našeho kostela. www.doubravnik.cz [online]. [cit. 2025-02-11]. Dostupné online. 
  2. Doubravník - Hrobka Mitrovských. www.doubravnik.cz [online]. [cit. 2025-02-11]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Doubravník, portal of church - cz.jpg
Autor: Lysippos, Licence: CC BY-SA 3.0
Doubravník, portal, kostel Povýšení sv. Kříže (1535-1557) (Česká republika)