Hruď

Tři základní tělní části hmyzu, uprostřed modře hruď.

Hruď (thorax) je u členovců střední část těla mezi hlavou (caput) a zadečkem (abdomen). Vyskytuje se zejména u hmyzu, ale mimo jiné také u trojlaločnatců, u jiných skupin členovců však většinou srůstá s hlavovou částí a vytváří hlavohruď.

Hruď hmyzu se skládá ze tří článků, které se v pořadí od hlavy označují jako předohruď (prothorax), středohruď (mesothorax) a zadohruď (metathorax). Druhý a třetí hrudní článek (středodhruď a zadohruď) se souborně označuje jako pterothorax. Na každém článku hrudi je, nebo původně býval jeden pár nohou, na každém článku pterothoraxu je pár křídel. Hlava je spojena s hrudí krkem, který je někdy nezřetelný a nepohyblivý (mšice). Zadeček k hrudi přisedá zpravidla celou šíří, jen u některých blanokřídlých je připojen stopkou. Hřbetní část (tergum) předohrudi se nazývá pronotum, u brouků a rovnokřídlých tvoří pevný výrazný útvar označovaný jako štít.

Na povrchu je hruď pokrytá chitinem, uvnitř je vyplněná mohutnou svalovinou a některými orgány, nervy a orgány cévní soustavy (v nichž cirkuluje hemolymfa).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku hruď na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

  • Slovníkové heslo hruď ve Wikislovníku

Média použitá na této stránce

Tsetse fly.png
A drawing of a fly from Glossina genus. The three tagmata are coloured.