Hubbleova klasifikace galaxií

Hubbleova klasifikace galaxií: vlevo eliptické (E0-E7) a čočkové (S0), vpravo nahoře spirální (Sa-Sc) a vpravo dole spirální s příčkou (SB)

Hubbleova klasifikace galaxií rozděluje galaxie podle jejich tvaru. Zavedl ji v roce 1925 americký astronom Edwin Hubble. Obvykle se znázorňuje ve vidlicovitém uspořádání (tzv. Hubbleova ladička, viz obrázek), které však vyjadřuje pouze empirickou klasifikaci, nikoli vývojová stádia galaxií. Každý z typů je dále členěn na další podtypy podle tvarů.

Typy galaxií

Eliptické galaxie

Eliptická galaxie M60
Související informace naleznete také v článku Eliptická galaxie.

Jsou galaxie ve tvaru elipsoidu (sféroidu). Jejich průmět na oblohu je elipsa nebo kruh. Označují se písmenem E k němuž je připojeno číslo 07 vyjadřující elipticitu galaxie (zploštělost elipsy). Číslo se vypočte z velké (a) a malé osy (b) elipsy podle vzorce 10(a-b)/a. EO je galaxie kruhového tvaru, E7 galaxie s největším zploštěním (galaxie s větší elipticitou nebyly objeveny).

Mezi eliptické galaxie patří například galaxie M110souhvězdí Andromeda nebo galaxie M60 a galaxie M87 – Virgo Aa v souhvězdí Panna.

Spirální galaxie

Spirální galaxie M31
Související informace naleznete také v článku Spirální galaxie.

Pro tento druh galaxií jsou typická výrazná spirální ramena, která vycházejí z galaktického jádra. Spirální galaxie se označují písmenem S za nímž následuje písmeno a, b nebo c. Tato písmena určují velikost jádra a rozvinutí ramen galaxie:

  • Sa – mohutné jádro s těsně navinutými rameny.
  • Sb – menší jádro s rameny více otevřenými.
  • Sc – málo výrazné jádro s rameny daleko odvinutými.

Typickým představitelem spirální galaxie je například pouhým okem viditelná Velká galaxie v Andromedě (M31) nebo galaxie Větrník (M101).

Spirální galaxie s příčkou

Související informace naleznete také v článku Spirální galaxie s příčkou.
Spirální galaxie s příčkou M91

Mají tvar podobný spirálním galaxiím ale spirální ramena u nich nevycházejí z galaktického jádra, ale vybíhají z konců galaktické příčky. Označují se písmeny SB a podle otevření ramen se (podobně jako spirální galaxie) dělí na tři podskupiny:

  • SBa – těsně navinutá ramena.
  • SBb – více otevřená ramena.
  • SBc – ramena daleko odvinutá.

Spirální galaxie s příčkou je například galaxie M91souhvězdí Vlasů Bereniky. Mezi tento typ galaxií patří i naše Galaxie.

Čočkové galaxie

Související informace naleznete také v článku Čočková galaxie.
Čočková galaxie M86

Podle Hubbleovy klasifikace tvoří přechodný typ mezi eliptickou a spirální galaxií (nejsou ale vývojovým přechodem těchto typů). Tyto galaxie se podobají spirálním galaxiím s výrazným jádrem a diskem, který však postrádá spirální strukturu. Označují se S0.

K představitelům galaxií v této kategorii patří galaxie M86Panně

Nepravidelné galaxie

Související informace naleznete také v článku Nepravidelná galaxie.
Nepravidelná galaxie M82

Nepravidelné galaxie postrádají výraznou strukturu. Mají sice také jádro, ale mnohem menší než spirální galaxie. Jejich disk má nepravidelnou strukturu i když v něm může být nezřetelná příčka. Označují se písmeny Irr a dělí se na dvě skupiny:

Nepravidelná galaxie je například galaxie Doutník (M82)souhvězdí Velké medvědice.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hubble sequence photo.png
Autor: unknown, Licence: CC BY-SA 3.0
Andromeda galaxy.jpg
This image is a Galaxy Evolution Explorer observation of the large galaxy in Andromeda, Messier 31. The Andromeda galaxy, spanning 260,000 light-years across, is the most massive in the local group of galaxies that includes our Milky Way. Andromeda is the nearest large galaxy to our own at approximately 2.5 million light-years away. The image is a mosaic of 10 separate Galaxy Evolution Explorer images taken in September, 2003. This image is a two-color composite, where blue represents far-ultraviolet light and red is near-ultraviolet light, and shows blue regions of young, hot, high mass stars tracing out the spiral arms where star formation is occurring, and the central orange-white "bulge" of old, cooler stars formed long ago. The star forming arms of Messier 31 are unusual in being quite circular rather than the usual spiral shape. Several companion galaxies can also be seen. These include Messier 32, a dwarf elliptical galaxy directly below the central bulge and just outside the spiral arms, and Messier 110 (M110), which is above and to the right of the center. M110 has an unusual far ultraviolet bright core in an otherwise "red," old star halo. Many other regions of star formation can be seen far outside the main body of the galaxy.