Hubert Aust

Hubert Aust
Hubert Aust
Hubert Aust
Narození31. října 1891
Bělidla, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí20. prosince 1955 (ve věku 64 let)
Olomouc, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlomouc
BydlištěPraha I (od 1913)
Povoláníarchitekt
Nábož. vyznánířímskokatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hubert Aust (31. října 1891 Olomouc-Chválkovice20. prosince 1955 Olomouc) byl český akademický architekt.

Život

Otec pracoval jako strojník na pile a z jeho sedmi dětí pouze Hubert dostal vyšší vzdělání. V letech 1911–1914 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde v té době působil i velmi známý architekt Josip Plečnik. Znal se i s architekty Bohuslavem Fuchsem, předním brněnským architektem, a pražským architektem Josefem Štěpánkem.

V období mezi první a druhou světovou válkou Aust pracoval jako samostatný architekt v Olomouci, kde projektoval své nejvýznamnější práce Husův sbor a Mauzoleum jugoslávských vojínů. Pracoval také pro klienty z okolních měst, například v Mohelnici, Bystřici pod Hostýnem, Bohuňovicích, Prostějově, Uničově.

Byl dvakrát ženatý, po smrti své první manželky se v roce 1926 znovu oženil. V třicátých letech si pro sebe a pro svou rodinu postavil luxusní vilu v Hodolanské ulici. Ke konci třicátých let pak dosáhl svého největšího věhlasu a velmi se podílel na rozvoji výtvarného života v Olomouci. Od konce čtyřicátých let pracoval jako projektant ve Stavoprojektu.[1]

Hubert Aust zemřel 20. prosince 1955 v Olomouci. Urna s jeho ostatky je uložena v kolumbáriu olomouckého Husova sboru na čelném místě (7/429).

Dílo

Austův počáteční sklon k neoklasicizujícímu výrazu, se později měnil tíhnutím k českému rondokubismu. Kolem poloviny 20. let v některých nájemních domech uplatnil prvky dekorativismu (soubor obytných domů Nová Rodina, společně s V. Hejným).

Později preferoval věcné a jednoduché pojetí architektury - známé jako holandský neoplasticismus. Tento směr se uplatnil především v jeho projektech rodinných domů a vil. Charakteristickou ukázku Austovy pozdní funkcionalistické tvorby zastupuje obytný dům ve Vlkově ulici 27 v Olomouci z roku 1938, který patří mezi Austovy nejmodernější počiny.

Významné práce:

Odkazy

Reference

  1. TOŠOVSKÁ, Martina. Hubert Aust. Architektura v Olomouc [online]. Olomouc: Univerzita Palackého, 2017 [cit. 2024-03-19]. S. 28-30. Bakalářská práce. Dostupné online. 
  2. Kaňák B. (2007) Olomouc Husův sbor. - edice Církevní památky, svazek 41, Historická společnost Starý Velehrad, Velehrad, 40 stran, strana 25-27
  3. ČERNOUŠEK, Tomáš, aj. Olomoucká architektura. Olomouc: Krajské vlastivědné muzeum, 1981. S. 41-48. 
  4. TOŠOVSKÁ, str. 39

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Husuv sbor in Olomouc 2.jpg
Autor: Michal Maňas , Licence: CC BY 2.5
Husův sbor v Olomouci
Mauzoleum1.JPG
Autor: Jan Jenista, Licence: CC BY 2.5
Yugoslavian Soldiers War Memorial in Olomouc, the Czech Republic
Olomouc, Legionářská, od Studentské.jpg
(c) ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Olomouc-město, okres Olomouc. Legionářská, od Studentské.
Hubert Aust.jpg
Autor: Věra Špačková, Licence: CC BY-SA 4.0
Hubert Aust - fotografie z 1. světové války s psaním pro svou matku.