Hubert Doležil
Hubert Doležil | |
---|---|
Základní informace | |
Narození | 25. října 1876 Kunčice pod Ondřejníkem Rakousko-Uhersko |
Úmrtí | 10. června 1945 (ve věku 68 let) Praha Československo |
Povolání | kritik, historik, sbormistr, hudební teoretik, spisovatel, učitel, hudební kritik, redaktor a muzikolog |
Příbuzní | Metod Doležil bratr Vojtěch Doležil bratr |
Některá data mohou pocházet z datové položky. |
Hubert Doležil, křtěný Hubert Ferdinand (25. října 1876 Kunčice pod Ondřejníkem[1] - 10. června 1945 Praha), byl český hudební historik, kritik, skladatel, sbormistr a pedagog.
Život
Hubert Doležil se narodil v Kunčicích pod Ondřejníkem v rodině učitele Josefa Doležila a jeho ženy Terezii rodem Zapletalové z Tovačova.[1] Vyrůstal s dvěma bratry, Metodem a Vojtěchem v učitelské rodině, hudební základy (hra na klavír, varhany a housle) získal od svého otce Josefa Doležila (1848-1928). Obecnou školu navštěvoval v Kunčicích, v dalším studiu pak pokračoval v Olomouci, kde letech 1887-1895 navštěvoval Slovanské gymnázium. Následně se za dalším studiem odebral do Prahy, kde v letech 1895–1900 studoval na Karlově univerzitě dějepis, zeměpis, filozofii, estetiku a hudbu. Hubert Doležil navštěvoval mimo jiné přednášky Jaroslava Golla, Josefa Pekaře, T. G. Masaryka, Otakara Hostinského a Karla Steckera.
Prvním jeho působištěm po vysokoškolských studiích a jednoroční prezenční vojenské službě ve Vídni se stala reálka v Hradci Králové, kde působil v letech 1900–1902. V letech 1902–1908 následně působil na reálce v Olomouci a v letech 1908–14 pak v Brně, kde byl profesorem druhého českého státního gymnázia. V letech 1914-1919, během první světové války Doležil působil jako profesor české státní reálky v Plzni. Mezi tím se koncem listopadu roku 1914 oženil[2] s s Eugenií Benešovou[3]. Po plzeňském údobí přesídlil do Prahy, kde vyučoval v letech 1919-1920 na malostranském gymnáziu a poté v letech 1920-1937 na smíchovském reálném gymnáziu. Zemřel v Praze v roce 1945.
Hubert Doležil vyvíjel rozsáhlou přednáškovou činnost, sepsal desítky portrétů umělců a rozborů jejich děl v různých časopisech. Kromě redaktorské práce byl i častým členem porot a poradních sborů, zejména Národního divadla v letech 1923–1930.
Odkazy
Literatura
- 1973 Z rodokmenu nejznámějšího kunčického rodáka, Život - Zpravodaj rady MNV a VO KSČ v Kunčicích pod Ondřejníkem
Reference
- ↑ a b Matriční záznam o narození a křtu Huberta Doležila farnost Kunčice pod Ondřejníkem
- ↑ Matriční záznam o sňatku Huberta Doležila s Eugenií Benešovou farnost Brno-Královo Pole, Nejsvětější Trojice
- ↑ Matriční záznam o narození a křtu Eugenie Benešové farnost Bučovice
Externí odkazy
- Seznam děl v Souborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Hubert Doležil
- Databáze Národní knihovny ČR, Doležil, Hubert, 1876-1945
- Hubert Doležil v informačním systému abART
- Český hudební slovník osob a institucí, Doležil Hubert
- SGO, Doležil Hubert - hudební historik, sbormistr a pedagog
- Internetová encyklopedie dějin Brna, Hubert Doležil
- Osobnosti a absolventi Slovanského gymnázia, Doležil Hubert
Média použitá na této stránce
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“