Hudební album

Hudební album je trvalý záznam několika spřízněných audionahrávek jednoho interpreta vydaných pro veřejnost na hudebním nosiči.

Typy hudebních alb

Studiové album

Studiovým albem se rozumí master obsahující 10 až 20 nových studiových zvukových nahrávek hudebních děl v provedení umělce nebo umělců o celkové délce minimálně 25 minut, běžně však 35–60 minut, někdy až 80 minut, při normální[jaký?] hrací rychlosti. Album obsahuje dříve nevydané nahrávky dosud nevydaných hudebních děl. Hudební díla zařazená na album jsou provedena zpěvem a hrou na hudební nástroje v provedení umělce a nejedná se o nahrávky živé, pořízené na koncertu za účasti veřejnosti. Je-li album vydáno též v jiné edici, např. s bonusovou nahrávkou, je považováno stále za totéž album.[zdroj?]

Koncertní album

Koncertní album neboli živé (z anglického live) album obsahuje nahrávky koncertního vystoupení umělce. Alespoň jedno koncertní album ve své umělecké kariéře běžně vydávají zpěváci a hudební skupiny v žánrech rocku a popu, živá alba jsou běžná i v jazzu a vážné hudbě.

Kompilace

Kompilace, též nazývána výběrové album, obsahuje skladby jednoho či více umělců, přičemž skladby mohou pocházet i z různých zdrojů (singlů, studiových alb, koncertních alb). Může se jednat o výběr dosavadních nejúspěšnějších a nejznámějších počinů jednoho umělce (tzv. best of či greatest hits), o výběr vzácných skladeb, které např. dosud nebyly vydány na žádném studiovém albu a byly prezentovány jen na koncertech či v rozhlase, ale i výběry skladeb různých umělců seskupené k sobě tematicky (např. vánoční písně, milostné písně) či podle užitých nástrojů (např. písně s výraznými kytarovými sólovými party).

Soundtrack

Soundtrackové album obsahuje hudbu z nějakého filmu. Vedle písní může takové album obsahovat i části filmových dialogů.

Související články

Externí odkazy