Hudson Austin

Hudson Austin
Narození26. dubna 1938
Grenada
Úmrtí24. září 2022 (ve věku 84 let)
Saint George's
Povolánípolitik a voják
Politické stranyNew Jewel Movement
Organizace revoluční výchovy a osvobození
Funkcegrenadský premiér (1983)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Hudson Austin (26. dubna 193824. září 2022[1]) byl generál Lidové revoluční armády Grenady. Po zabití Maurice Bishopa vytvořil vojenskou vládu, jejímž byl předsedou.

Mládí a politická kariéra

Hudson Austin byl členem hnutí New Jewel Movement v Grenadě. Byl jedním z prvních členů vojenského křídla strany a absolvoval vojenský výcvik v Guyaně, Trinidadu a Tobagu spolu s jedenácti dalšími Grenaďany, někdy označovanými jako "dvanáct apoštolů". Austin byl v této skupině jedinečný, protože také absolvoval výcvik v Sovětském svazu. Podílel se na revoluci v roce 1979, která založila lidovou revoluční vládu s Mauricem Bishopem v čele. Po revoluci měl Austin na starosti vojenské síly Grenady.

Státní převrat v roce 1983

V říjnu 1983 se ve vládě zintenzivnily frakční politické problémy, zejména Bishopovo údajné upřednostňování sblížení s USA, které se střetlo s přáním Austina o přidružení k Sovětskému svazu. Tyto konflikty vedly místopředsedu vlády Bernarda Coarda k tomu, aby Maurice Bishopa uvrhl do domácího vězení a převzal kontrolu nad vládou. Austin akci podpořil. Konflikty mezi Austinem a Bishopem vznikly v roce 1979 během převratu, kdy Austin chtěl odstranit co nejvíce členů opozice, což bylo v rozporu s Bishopovým přáním nekrvavého převratu.[2] Proti zadržení Bishopa poté vypukly lidové demonstrace. Během jedné demonstrace byl Bishop propuštěn z domácího vězení. Bishop byl nakonec popraven.[3] Během celého konfliktu Jurij Andropov pokračoval v poskytování zbraní Grenadě a neudělal nic, aby pomohl Bishopovi. Bylo zjištěno, že Austin a Coard byli přinejmenším pasivně podporováni Sovětským svazem v jejich boji proti Bishopovi.[4]

Předseda Revoluční vojenské rady

Po popravě Bishopa Austin rozpustil stávající vládu a vytvořil vojenskou radu, ve které byl předseda, která měla vládnout, „dokud nebude obnovena normalita“. Učinil rozhlasové oznámení, ve kterém tvrdil, že Bishop vedl dav k obsazení Fort Rupert, velitelství ozbrojených sil, s úmyslem eliminovat vedení NJM a armádu. „V důsledku toho,“ řekl Austin, „byly revoluční ozbrojené síly nuceny zaútočit na pevnost a v tomto procesu byly zabity následující osoby: Maurice Bishop, Unison Whiteman, Keith Hayling, Vincent Noel, Jacqueline Creft, Norris Bain a Fitzroy Bain.“ Poté vyhlásil čtyřdenní úplný zákaz vycházení a varoval lidi: „Nikdo nesmí opustit svůj dům. Každý, kdo poruší zákaz vycházení, bude zastřelen na potkání.“

Invaze na Grenadu

Vojenská vláda trvala šest dní, dokud Spojené státy 25. října 1983 nenapadly Grenadu. Austin byl zatčen, spolu se všemi členy vlády a armády, kteří se údajně buď podíleli na rozhodnutí zabít Bishopa, nebo byli v armádním řetězci velení, který vykonával rozkazy. V roce 1986 byl spolu s Coardem a dalšími vůdci převratu odsouzen k trestu smrti, ale v roce 1991 jim byl trest změněn na doživotí.

Po roce 1991

V roce 2007 se sice snažil o propuštění z vězení, ale nepokusil se popřít svou odpovědnost za to, co se stalo v roce 1983. V žalobě bylo řečeno, že „chápe potřebu uspokojit žalobu za ztrátu a utrpení a trauma grenadského lidu“.

Austin byl propuštěn z vězení 18. prosince 2008 spolu s Colvillem McBarnettem a Johnem Ventourem. Zemřel v roce 2022.[5]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hudson Austin na anglické Wikipedii.

  1. SALMON, Santana. Hudson Austin the Former leader of Grenada’s People’s Revolutionary Army Forces is dead [online]. 2022-09-24 [cit. 2023-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. BANKS, Arthur S.; DAY, Alan J.; MULLER, Thomas C. Political Handbook of the World 1998. [s.l.]: Springer 1300 s. Dostupné online. ISBN 978-1-349-14951-3. (anglicky) Google-Books-ID: D6mFCwAAQBAJ. 
  3. Grenada trying to find remains of slain Marxist PM. Associated Press [online]. 2015-03-26 [cit. 2023-06-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. VALENTA, Jiri. Grenada And Soviet/Cuban Policy: Internal Crisis And U.S./OECS Intervention. [s.l.]: Routledge 540 s. Dostupné online. ISBN 978-0-429-71796-3. (anglicky) Google-Books-ID: giqNDwAAQBAJ. 
  5. The Victoria Advocate - Vyhledávání v archivu Zpráv Google. news.google.com [online]. [cit. 2023-06-02]. Dostupné online.