Humenský vrch

Humenský vrch
Vrchol246 m n. m.
Prominence45 m ↓ SSZ od Černivi v lokalitě Černivský vršek
Izolace5,0 km → Radobýl
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeská tabule / Středočeská tabule / Dolnooharská tabule / Hazmburská tabule / Klapská tabule / Chotěšovská tabule
Souřadnice
Humenský vrch
Humenský vrch
Horninaneovulkanit, brekcie
PovodíLabe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Humenský vrch (dříve Humberk[1] nebo německy Hahnberg) je 246[2] m n. m. vysoký vrch v okrese Litoměřice Ústeckého kraje. Leží asi jeden kilometr severozápadně od Keblic v jejich katastrálním území.

Vrch leží pod svahy Českého středohoří v blízkosti dálnice D8 z Prahy do Drážďan. Jedná se o místo s kruhovým výhledem na panorama centrální části Českého středohoří, dále též na zříceninu hradu Hazmburk na jihozápadě, Říp na jihovýchodě a Terezín na jihu. Nedaleko odsud se ve vzdálenosti asi 500 metrů jihozápadním směrem za dálnicí D8 se nachází zřícenina letohrádku Windsor.

Geomorfologické zařazení

Geomorfologicky vrch náleží do celku Dolnooharská tabule, podcelku Hazmburská tabule, okrsku Klapská tabule a podokrsku Chotěšovská tabule.[3]

Zajímavost

Roku 1854 se zde zastavil arcivévoda Maxmilián (pozdější císař Maxmilián I. Mexický).

Odkazy

Reference

  1. Hz. Keblice patřívaly k Litoměřicím. S. 5. Lovosický dnešek [online]. 01-2005 [cit. 2012-06-25]. Roč. 2005, s. 5. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-02-08. 
  2. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 5 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2024-07-13]. Dostupné online. 
  3. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Relief Map of Czech Republic.png
Autor: derivative work Виктор_В, Licence: CC BY-SA 3.0
Relief map of the Czech Republic
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Icon - upload photo 2.svg
Icon of a sunset photograph