Hura chřestivá

Jak číst taxoboxHura chřestivá
alternativní popis obrázku chybí
Hura chřestivá (Hura crepitans)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďpryšcovité (Euphorbiaceae)
PodčeleďEuphorbioideae
TribusHureae
Rodhura (Hura)
Binomické jméno
Hura crepitans
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hura chřestivá (Hura crepitans), taktéž dynamitový strom, strom posýpátkový (sandboxtree), je tropický, stálezelený, vysoký strom. Hura je původní indiánský název. Další název je jabillo.

Výskyt

Původně pochází z jižních oblastí Střední Ameriky, Karibiku a Jižní Ameriky. Přirozený areál rozšíření je Kostarika, Nikaragua a Panama, ostrovy Anguilla, Antigua a Barbuda, Barbados, Kuba, Dominik, Guadeloupe, Hispaniola, Jamajka, Martinik, Portoriko, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny. V Jižní Americe je to amazonský deštný prales, Francouzská Guyana, Guyana, Surinam, Venezuela, Kolumbie, Ekvádor (Loja , Morona – Santiago) a zasahuje až do Peru.

Hura je invazivní rostlinou v severní Austrálii a v Africe v Tanzanii. Nově se vyskytuje v západní Africe, zde je ale neinvazivní. Je vysazována v Číně.

Dává přednost částečně zastíněným až slunečným lokalitám vlhkých oblastí s humózní půdou.

Popis

Hura je tropický, stálezelený, vysoký strom. Výška stromů se udává okolo 20 až 25 metrů, u rekordních jedinců v přírodě 40 až 60 m. Průměr kmene může být až 2 metry. Kmen a hlavní větve mají hladkou hnědou kůru, kterou pokrývají silné, kuželovité trny, 1 – 2 cm dlouhé. Vedlejší větve mají holou kůru s drobnými otvory. Celá rostlina je prostoupena mléčnicemi ronícími při poranění silně jedovatý latex.

Listy jsou střídavé, značně velké, dlouze řapíkaté. Řapík je až 20 cm dlouhý, u paty má dva palisty. Čepel o délce 5 – 29 cm a šířce 5 – 17 cm je protáhle až vejčitě srdčitá, leskle zelená, na rubu ochmýřená. Nervatura je výrazně světlejší, z centrální žíly vystupuje asi 10 až 16 bočních nervů. Okraj listu je více či méně lehce zubatě pilovitý.

Hura je rostlina jednodomá, ale květy jsou jednopohlavní. Prašníkové květy jsou směstnány do dlouze stopkatých, kuželovitých klasů, 5 až 10 cm dlouhých. Nesou v nepatrném pohárkovitém okvětí větší počet tyčinek, nitky jsou srostlé do 4 až 12 mm dlouhých sloupečků, nahoře nesou 1 až 3 kruhové řady prašníků. Pestíkové květy jsou jednotlivé a jen na krátkých stopkách. Zkrácené okvětí (4 až 8 mm) obklopuje kulovitý rozšířený semeník. Ten přechází v až 5 cm dlouhou čnělku, která je na konci rozšířena ve velikou, talířovitou, v četné zuby (9 -14) rozeklanou bliznu masové barvy.

Plody visí na krátké stopce. Mají tvar malé dýně. Jsou to okrouhlé tobolky, shora zploštělé, dřevnaté, 5 – 8 cm v průměru a 3 – 5 cm délky. Skládají se z 12 -18 širokých jednosemenných pouzder. Semena jsou okrouhlá, zploštělá, až 2cm velká. V době zralosti plody s třeskem explodují a semena jsou vymrštěna rychlostí 70 m/s až do vzdálenosti 45 m (někdy se udává až 100 m).

Využití

Plody byly dříve používány jako zásobníky na pudr k sušení inkoustu tzv. posýpátka. Odtud název "Sandboxtree" . Bílou mléčnou šťávu – latex používali rybáři jako jed na ryby. V Karibiku z něj připravovali šípový jed. Latex, semena, listy a kůra z kořene se používají v domácím lékařství a k přípravě léků. Z vysoce kvalitního dřeva, které se prodává pod obchodním názvem Habillo Hura, se vyrábí nábytek. Jednotlivé segmenty plodu ve tvaru delfína domorodci používali k výrobě náhrdelníků. Pro pěkný vzhled se pěstuje v ostatních tropických zemích světa jako okrasný i stínící strom.

Pěstování

Hura je vzácně pěstována v botanických zahradách. Plody si též někdy dovážejí turisté, dříve i z Kuby, a ze semen se daří vypěstovat rozměrné ozdobné pokojové rostliny až do stádia květu.

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sandbüchsenbaum na německé Wikipedii.

Literatura

  • Valíček P.: Užitkové rostliny tropů a subtropů, Academia, Praha, 1989, ISBN 80-200-0000-3
  • Polívka Fr.: Užitkové a pamětihodné rostliny cizích zemí, Nakladatelství R. Prombergra, Olomouc, 1908

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Information-silk.svg
Autor: , Licence: CC BY 2.5
A tiny blue 'i' information icon converted from the Silk icon set at famfamfam.com
Flor de Hura polyandra.jpg
Flor Macho de Hura plolyandra, árbol localizado en la Unidad Academica de Agricultura , Universidad Autonoma de Nayarit
Hura crepitans Vietnam.jpg
Autor: Lưu Ly, Licence: CC BY-SA 3.0
Hura crepitans (Cây Vông đồng) tree in Vietnam (non-native).
Hura crepitans (fruit).jpg
© Hans Hillewaert, CC BY-SA 3.0
Sandbox Tree at Puentes Colgantes near Arenal Volcano, Costa Rica
Hura bark.JPG
Autor: Smartse, Licence: CC BY 3.0
A photograph of the bark of a tree of the Hura genus
Hura crepitans.jpg
Autor: Paul Bolstad, University of Minnesota, United States, Licence: CC BY 3.0 us
Deciduous forest, northeastern Costa Rica, Hura crepitans L. trunk
Hura crepitans in Guanacaste, Costa Rica.JPG
Autor: Oldcrookedjaw, Licence: CC BY-SA 3.0
Leaf of Hura crepitans showing distinctive apical glands on the petiole and indument on the lamina.
  • Photo taken in Santa Rosa National Park, Guanacaste, Costa Rica.
Hura crepitans 03.jpg
Autor: M S, Licence: CC BY-SA 2.0
Sandbox tree in St. John, USVI