Husův sbor (Hořelice)

Husův sbor
Husův sbor
Husův sbor
Místo
ObecRudná
Souřadnice
Základní informace
CírkevCírkev československá husitská
Současný majitelNáboženská obec Církve československé husitské v Rudné u Prahy
Architektonický popis
ArchitektIng. Tomáš Šašek a Ing. Bártl
Stavební slohgeometrická moderna, vliv kubismu
Výstavba1923
Další informace
AdresaMasarykova 798, Hořelice
Kód památky101498 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husův sbor v Hořelicích je stavba ve stylu geometrické moderny, situovaná vedle hlavní silnice, která byla vybudována v roce 1923. Jejími autory jsou ing. Tomáš Šašek a ing. Bártl (oba jsou např. rovněž autory Husova sboru v Českých Budějovicích). Stále ji využívá Církev československá husitská.

Historie

Základní kámen stavby byl položen 2. září 1923 a stavba byla financována a podporována celou řadou jednotlivců, spolků i organizací z Hořelic a Dušníků. Aktu položení základního kamene se zúčastnil i Dr. Karel Farský, spoluzakladatel Československé církve husitské. Tuto výjimečnou stavbu navštívil 15. března 1925[1] (či 15. července 1925[2]) tehdejší prezident T. G. Masaryk a tehdejší ministerský předseda Antonín Švehla. Farní budova byla k jižní straně modlitebny přistavěna v roce 1929.[2][1]

Dne 28. října 1929 byla v zahradě kostela slavnostně odhalena busta T. G. Masaryka, za nacistické okupace ale byla povinně odstraněna. V roce 1948 byla provizorně nahrazena bustou Jana Husa, která zde stojí dodnes (2019). Kostel byl spolu s farou v roce 2005 zapsán na seznam kulturních památek.[1]

Architektura

Jedná se o přízemní jednolodní stavbu s obdélníkovým půdorysem. Plášť budovy je z režného zdiva, se kterým kontrastuje hladká omítka použitá především na kónických sloupech portiku a na rozšiřující se hlavní římse. Tyto prvky – sloupy a římsa – ukazují svým tvarem na vliv kubismu.[1]

Štukový figurální reliéf na západní fasádě sice není signován, je ale připisován sochaři Františku Bílkovi, který po roce 1920 přestoupil do Církve československé husitské a stal se jejím oficiálním umělcem a jehož syn František Bílek ml. působil v tomto kostele v letech 1936–1939 jako farář.[1]

Na stavbě jsou patrné různé zdobné prvky odkazující na husitské hnutí. Nad hlavním průčelím kostela je umístěna plastika s kalichem a nápisem „Pravda vítězí“. Tyče hromosvodů jsou zdobeny plastickým motivem husitské zbraně – tzv. kropáče.

Interiér

Stavba má dřevěný strop s geometrickým dekorem a dřevěný kůr s vyřezávaným zábradlím.[2]

Současnost

Bohoslužby se v kostele konají každou čtvrtou neděli v měsíci od 15:00.[3] Návštěvní hodiny jsou každou první, druhou a čtvrtou středu v měsíci 13:00 - 15:00, třetí středu s měsíci 15:00 - 17:00. Kolumbárium je otevřeno o sobotách, nedělích a svátcích 9:00 - 18:00.

Československá církev husitská spolupracuje s vedením města Rudná (město vzniklo roku 1951 sloučením Hořelic a Dušníků) na tom, aby se kostel stal místem konání různých kulturních a společenských akcí.

Galerie

Odkazy

Reference

  1. a b c d e Husův sbor [online]. Památkový katalog [cit. 2019-03-03]. Dostupné online. 
  2. a b c Kostel Církve československé husitské (Hořelice, Rudná, Praha-západ, Česko) [online]. Středočeská vědecká knihovna v Kladně [cit. 2019-03-03]. Dostupné online. 
  3. Rudná u Prahy [online]. Církev československá husitská [cit. 2019-03-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Husův sbor Hořelice - kubistický portikus.jpg
Autor: Hedvika Šimková, Licence: CC BY-SA 4.0
Portikus Husova domu v Hořelicích se zjevným kubistickým vlivem. Prvky odkazující na husitství: plastika kalicha na střeše, motivy kropáčů na hromosvodech.
Husův dům Hořelice - západní fasáda.jpg
Autor: Hedvika Šimková, Licence: CC BY-SA 4.0
Prvky odkazující na husitství: motivy kropáčů na hromosvodech. V pravé části snímku Bílkův reliéf.
Rudná - Husův sbor.jpg
Autor: Pastorius, Licence: CC BY-SA 4.0
Předmětem tohoto obrázku je kulturní památka České republiky evidovaná
v Ústředním seznamu kulturních památek pod rejstříkovým číslem:
Husův sbor Hořelice - Husova busta.jpg
Autor: Hedvika Šimková, Licence: CC BY-SA 4.0
Husova busta v zahradě Husova sboru v Hořelicích.
Reliéf s biblickým motivem.jpg
Autor: Hedvika Šimková, Licence: CC BY-SA 4.0
Figurální reliéf s biblickým motivem v západní fasádě je připisován sochaři Františku Bílkovi.