Husův sbor v Trhových Svinech

Sbor Církve československé husitské
Poloha
AdresaTrhové Sviny, ČeskoČesko Česko
UliceBezručova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky104820 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husův sbor (nebo také sbor Církve československé husitské) v Trhových Svinech je neoklasistní budova z roku 1936, vedená jako kulturní památka podle § 2 a 42 zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči.[1] Stojí na křižovatce ulic Bezručova a nábřeží Svatopluka Čecha v Trhových Svinech a je sídlem zdejší farnosti Církve československé husitské.

Kostel navrhl pražský architekt Ladislav Čapek, na realizaci stavby se podíleli jak místní věřící, tak především zdejší stavební firma Františka Gušlbauera. Výstavba započala „na zelené louce“ 6. dubna 1936 a díky nasazení všech pracovníků došlo k dodržení termínu slavnostního otevření, naplánovaného symbolicky na 11. říjen, tedy na den úmrtí vojevůdce Jana Žižky (den 11. října byl osudný i Mistru Janovi Husovi, kdy se roku 1414 vydal na cestu na koncil do Kostnice). Po slavnostním otevření ještě probíhaly drobné dokončovací práce (zejména ohrazení pozemku), v listopadu roku 1936 byl projekt dokončen do posledních detailů. Tempo budování památky (sbor byl postaven za necelých tři čtvrtě roku) dokumentuje i dochovaný stavební deník a záznam historie od zakoupení pozemku až po slavnostní otevření v městské kronice.[1]

Popis

Budova se nachází na nárožní parcele a okolo ní je volná nezastavěná zahrada, takže se stavba svou převýšenou hmotou v jižní části města výrazně pohledově uplatňuje.

Z obdélného půdorysu vystupuje sakristie, kolumbárium a věž, na severní vstupní straně je předsazený portikus se sedmi polokruhovými arkádami na válcových sloupech, k němuž vede pětistupňové schodiště. V portiku jsou čtyři vstupy – dva střední dvoukřídlové vedou do lodi sboru, vlevo je vstup do věže a vpravo do kolumbária. Nad portikem je velké kruhové okno s barevnou vitráží, v pravém dolním rohu tohoto průčelí je nápis: SBOR CÍRKVE ČESKOSLOVENSKÉ HUSITSKÉ ZBUDOVANÝ NA PAMĚŤ JANA ŽIŽKY Z TROCNOVA.

Jižní vnější průčelí je členěné jednoduchou oplechovanou římsou, vystupuje z něj o něco nižší sakristie. V bočních průčelích jsou trojice polokruhově zaklenutých oken. Průčelí jsou ukončena bosovanou korunní římsou, na severním i jižním průčelí jsou nízké trojúhelné štíty.

Věž umístěná v severovýchodním nároží je štíhlá, v horní části rozšířená, s dvojicemi oken na všech čtyřech stranách. Je zakončená jehlancovou střechou.[1]

Reference

  1. a b c sbor Církve československé husitské - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2024-01-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“