Husajn I.

Husajn I. Jordánský

Narození14. listopadu 1935
Ammán
Úmrtí7. února 1999 (ve věku 63 let)
Ammán
Příčina úmrtíNon-Hodgkinův lymfom
Místo pohřbeníRaghadan Palace
ChoťDina Jordánská (1955–1957)
Muna al-Hussein (1961–1972)
Alia Al-Hussein (1972–1977)
Núr Jordánská (1978–1999)
RodičeTalal I. Jordánský a Zajn al-Šaráf Talal
DětiAlia bint Al Hussein
Rája bint Ál-Husajn Jordánská
Abdalláh II.
Iman bint Al Hussein
Hashim Al Hussein
Hamzah bin Al Hussein
Ali Bin Al-Hussein
Fajsál bin Husajn
Hája bint al-Husajn
Zein bint Al Hussein
Aisha bint Al Hussein
Princess Abir Muhaisen
Timothy Roman
PříbuzníPrincess Basma bint Talal of Jordan, Prince Muhammad bin Talal of Jordan a Prince El Hassan bin Talal of Jordan (sourozenci)
Alma materHarrow School
Královská vojenská akademie v Sandhurstu
Victoria College
Profesepanovník
Náboženstvísunnitský islám
OceněníŘád Hášimovců (1953)
Řád dvou řek (1953)
velkokříž Královského řádu Viktoriina (1953)
Řád Umajjovců (1955)
Nejctihodnější řád sv. Jana Jeruzalémského (1955)
… více na Wikidatech
PodpisHusajn I. Jordánský, podpis
CommonsHussein I of Jordan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husajn I. (arabsky: حسين بن طلال, Ḥusajn bin Ṭalāl; 14. listopadu 1935, Ammán7. února 1999, Ammán), známý též jako Husajn Jordánský, byl králem Jordánska. Panoval 47 let, což je zatím nejdéle ze všech jordánských králů (na rozdíl od svého otce, krále Talála, který vládl nejkratší dobu). Jeho koníčkem bylo radioamatérství. Používal volací znak JY1.

Vláda

Husajn bin Talál se stal králem v roce 1952 a byl jím až do své smrti v roce 1999. Husajn nastoupil na trůn v sedmnácti letech po abdikaci jeho otce Talala ze zdravotních důvodů. Když byl v roce 1951 zavražděn jeho dědeček král Abdalláh, stal se Husejn, který ho doprovázel, také cílem jedné ze střel, jež zabily krále, ale život mu zachránila medaile, kterou měl na hrudi, a tak se o rok později stal nejmladším jordánským králem. Král Husajn I. zemi vládl během studené války, po čtyři desetiletí arabsko-izraelského konfliktu a musel se vyrovnat s nátlakem arabského nacionalismu a zátěží způsobenou palestinskými uprchlíky. Ty v roce 1970 v událostech takzvaného černého září vyhnal ze země poté, co se jej pokusili zabít. Král Husajn byl členem hášimovské dynastie a byl údajně ve 42. generaci přímým potomkem proroka Mohameda.[1]

Výrazným způsobem se zasadil o přijetí izraelsko-jordánské mírové smlouvy v roce 1994. O rok později mu bylo uděleno ocenění Ronald Reagan Freedom Award.

Po jeho smrti se stal jeho nástupcem jeho prvorozený syn Abdalláh II. Což bylo i přes to, že byl nejstarším synem, překvapivé, ale stalo se to proto, neboť dlouholetý korunní princ a následník trůnu králův bratr princ Hassan byl krátce před smrtí Husajna I. nařčen z různých zločinů proti králi.

Tituly a vyznamenání

Podrobnější informace naleznete v článku Tituly a vyznamenání Husajna I..

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hussein of Jordan na anglické Wikipedii.

  1. Profil [online]. Král Abdulláh [cit. 2009-04-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Coat of arms of Jordan.svg
Coat of Arms of the Hashemite Kingdom of Jordan during the reign of King Hussein. Inscription on the scroll comprises three phrases. On the right side is “Al Hussein bin Talal bin Aoun” (Aoun is the great grandfather of Al Sharif Al Hussein bin Ali); in the middle is “King of the Hashemite Kingdom of Jordan”; on the left side: “Who seeks support and guidance from God.”
Hussein of Jordan 1997.jpg
King Hussein I, of the Hashemite Kingdom of Jordan, at a meeting with US Secretary of Defense William S. Cohen in the Pentagon
Signature of Hussein I.svg
Signature of Hussein I