Hvězdotvorná galaxie
Hvězdotvorná galaxie nebo galaxie s překotnou tvorbou hvězd je taková galaxie, ve které vznikají hvězdy ve výjimečně velkém rozsahu, pokud se porovná s jejím dlouhodobým průměrem tvorby hvězd, případně s úrovní tvorby hvězd ve většině jiných galaxií. Například v Mléčné dráze hvězdy vznikají rychlostí přibližně 3 hmotnosti Slunce za rok, ale hvězdotvorné galaxie mohou hvězdy vytvářet řádově více než 100krát rychleji.[1] Rychlost tvorby hvězd je potom tak velká, že galaxie spotřebuje zásoby plynu, ze kterého hvězdy vznikají, za dobu mnohem kratší, než je stáří galaxie. Je to tedy pouze přechodné období, které během vývoje galaxie trvá pouze poměrně krátkou dobu. Většina hvězdotvorných galaxií se právě slučuje s jinou galaxií nebo s ní podstupuje blízké setkání. Příkladem hvězdotvorných galaxií jsou Messier 82, Tykadla (NGC 4038/NGC 4039) a IC 10.
Popis
Hvězdotvorné galaxie se dají popsat třemi navzájem souvisejícími okolnostmi:
- Rychlostí, s jakou galaxie právě přetváří plyn na hvězdy
- Dostupným množstvím plynu, ze kterého mohou být vytvořeny hvězdy
- Porovnáním časového měřítka mezi dobou, kdy tvorba hvězd spotřebuje dostupný plyn, a dobou rotace galaxie nebo jejím stářím
Běžně používané definice jsou tyto:
- Vytrvalá tvorba hvězd rychlostí, při které by se zásoba dostupného plynu vyčerpala za mnohem kratší dobu, než je stáří vesmíru (Hubbleův čas)
- Vytrvalá tvorba hvězd rychlostí, při které by se zásoba dostupného plynu vyčerpala za mnohem kratší dobu, než je čas vnitřního pohybu galaxie (pravděpodobně jedna otočka kolem osy u galaxie s diskem)
- Poměr současné a průměrné minulé rychlosti tvorby hvězd v galaxii je větší než jedna. Tento poměr se anglicky nazývá „Birthrate parameter“ (parametr tvorby hvězd).
Okolnosti vzniku
Velký vliv na vznik hvězdotvorných galaxií má slapové působení mezi galaxiemi a jejich vzájemné spojování. Tyto galaxie také často mají slapové ohony, které poukazují na blízké setkání s jinou galaxií nebo pohlcení jiné galaxie. Vzájemné působení mezi galaxiemi, které se blízce setkaly, ale nesloučily se, může přivodit nerovnovážné stavy jejich otáčení, jako je nestabilita galaktické příčky, která způsobuje proudění plynu směrem k jádru galaxie a tam spouští prudkou tvorbu hvězd. Také mezi nesouměrností galaxie a množstvím mladých hvězd v ní obsažených je výrazná souvislost, výrazně nesouměrné galaxie se totiž vyznačují velkým množstvím mladých hvězd.[3] Protože však nesouměrnost vzniká slapovým působením mezi galaxiemi a jejich vzájemným spojováním, je to dalším důkazem, že spojování a slapové působení mezi galaxiemi může navodit překotnou tvorbu hvězd v galaxii.
Druhy
Třídění hvězdotvorných galaxií je obtížné, protože nepředstavují samostatnou skupinu galaxií. Překotná tvorba hvězd často nastává u spirálních galaxií, ale i nepravidelné galaxie bývají často prostoupeny oblastmi překotné tvorby hvězd. Astronomové je tak běžně třídí podle jejich nejvýraznějších vzhledových vlastností. Takové skupiny ukazují například následující odstavce.
Modré husté galaxie
Tyto galaxie se anglicky nazývají „blue compact galaxies“ a často mají malou hmotnost, nízkou metalicitu a nedostatek prachu. Protože neobsahují prach a tvoří je velké množství mladých horkých hvězd, mají často na viditelných a ultrafialových snímcích modrý odstín. Původně byly považovány za velmi mladé galaxie, které teprve tvoří své první hvězdy, čímž by byla vysvětlena jejich nízká metalicita. Ovšem ve většině modrých hustých galaxií byly nalezeny i staré hvězdy a zdánlivý nedostatek prachu a nízkou metalicitu by tak mohlo vysvětlit účinné promíchávání těchto galaxií. Většina těchto galaxií také vykazuje známky nedávného pohlcení a nebo ovlivňování s jinou galaxií. Podrobně studovanými zástupci této skupiny jsou například I Zwicky 18 (UGCA 166), ESO338-IG04 a Haro 11.
- Modré husté trpasličí galaxie (blue compact dwarf galaxy) jsou trpasličí nepravidelné galaxie s překotnou tvorbou hvězd.
- Zelené hrášky (Grean Pea galaxies) jsou malé husté galaxie připomínající prvotní překotnou tvorbu hvězd. Byly nalezeny amatérskými vědci podílejícími se na projektu Galaxy Zoo.[5]
Svítivé infračervené galaxie
Anglicky se nazývají „Luminous infrared galaxies“. Jsou to galaxie, jejichž záření je nejsilnější v infračervené oblasti, a jejichž zářivost přesahuje 1011 zářivosti Slunce (). Podle zářivosti se dělí na další podskupiny.[6]
- Ultra svítivé infračervené galaxie (Ultra-luminous infrared galaxies) mají zářivost větší než 1012 . Jsou obvykle velice prašnými objekty. Ultrafialové záření vydávané zastíněnými oblastmi tvorby hvězd je pohlcováno prachem a znovu vyzařováno v infračerveném spektru na vlnových délkách kolem 100 mikrometrů. Tím se vysvětluje jejich výrazný červený vhled. Není zcela jisté, zda jejich ultrafialové záření pochází pouze ze vznikajících hvězd. Někteří astronomové jsou přesvědčeni, že jsou alespoň částečně poháněny aktivním galaktickým jádrem. Rentgenové pozorování těchto galaxií naznačuje, že mnohé z hvězdotvorných galaxií jsou soustavami s dvojitým jádrem, což podporuje domněnku, že ultra svítivé infračervené galaxie září díky překotné tvorbě hvězd spuštěné sloučením velkých galaxií. Mezi dobře prostudované galaxie této skupiny patří Arp 220 (IC 1127).
- Hyper svítivé infračervené galaxie (Hyper-luminous infrared galaxies) přesahují svou zářivostí 1013 .
- Extrémně svítivé infračervené galaxie (Extremely luminous infrared galaxies) vyzařují více než 1014 .
Wolfovy–Rayetovy galaxie
Jsou to takové galaxie, ve kterých většina jasných hvězd patří mezi Wolfovy–Rayetovy hvězdy, což je poměrně krátké období během života velmi hmotných hvězd, které trvá přibližně 10 % celkové doby života těchto hvězd.[8] Každá galaxie může obsahovat určité množství těchto hvězd, a protože jsou tyto hvězdy velmi zářivé a mají příznačné spektrální vlastnosti, je možné tyto hvězdy odhalit v celkovém spektru galaxie. Tím je také možné odhadnout rozsah překotné tvorby hvězd v dané galaxii.
Vývoj
Aby se galaxie stala hvězdotvornou, musí mít pro vytvoření hvězd dostatečné zásoby plynu. Jejich překotná tvorba pak může být spuštěna buď blízkým setkáním s jinou galaxií, jako je tomu v případě galaxií M81 a M82, nebo spojením s jinou galaxií, jak je vidět u galaxie Tykadel, případně jiným dějem, který vhání hmotu do středu galaxie (například galaktická příčka).
Uvnitř hvězdotvorné oblasti panují mimořádné podmínky. Velké množství prachu způsobuje, že vznikají velmi hmotné hvězdy. Mladé horké hvězdy ionizují okolní plyn (převážně vodík) a vznikají tak HII oblasti. Skupiny velmi horkých hvězd se nazývají OB asociace. Tyto hvězdy září velmi jasně a velmi rychle spotřebovávají palivo, takže velmi brzy zaniknou, nejčastěji jako supernova. Po výbuchu supernovy se vyvržená hmota rozpíná a stane se tak pozůstatkem supernovy. Rozpínající se hmota a okolní mezihvězdné prostředí ve hvězdotvorné oblasti se navzájem ovlivňují a mohou v nich přirozeně vznikat masery.
Výzkum blízkých hvězdotvorných galaxií může pomoci odhalit historii vzniku galaxií a jejich vývoje. Pří průzkumu velmi vzdálených galaxií, jako je například Hubbleovo hluboké pole, bylo objeveno velmi mnoho hvězdotvorných galaxií, ale nacházejí se příliš daleko na to, aby mohly být podrobněji zkoumány. Pozorováním blízkých příkladů a zkoumáním jejich vlastností je možné získat představu o tom, co se dělo v raném vesmíru, protože díky konečné rychlosti světla jsou vzdálené galaxie pozorovány ve stavu, kdy byl vesmír mnohem mladší (viz rudý posuv). V okolí Mléčné dráhy jsou hvězdotvorné galaxie poměrně vzácné, ale ve velkých vzdálenostech se vyskytují hojněji, což naznačuje, že před miliardami let jich bylo mnohem více. Tehdy byly galaxie mnohem blíže k sobě a pravděpodobnost jejich vzájemného gravitačního ovlivňování tak byla mnohem vyšší, takže díky častějším setkáním galaxií vznikalo více hvězdotvorných galaxií.
Příklady
Vzorovým příkladem hvězdotvorné galaxie je Messier 82, jejíž překotná tvorba hvězd byla spuštěna blízkým setkáním s nedalekou spirální galaxií Messier 81. Rádiové snímky pořízené pomocí radioteleskopů ukazují mezi těmito dvěma galaxiemi rozsáhlé pásy neutrálního vodíku, které se mezi nimi natáhly právě v důsledku jejich setkání. Rádiové snímky středové oblasti M82 také ukazují mnoho mladých pozůstatků supernov, které zůstaly po nejhmotnějších hvězdách vytvořených během překotné tvorby hvězd. Dalším příkladem hvězdotvorné galaxie jsou Tykadla, jejichž podrobný snímek v roce 1997 pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled.[10]
Označení | Typ | Poznámka |
---|---|---|
M82 | I0 | Vzorový příklad hvězdotvorné galaxie |
Tykadla | SB(s)m pec / SA(s)m pec | Dvojice interagujících galaxií NGC 4038 a NGC 4039 |
IC 10 | dIrr | Slabá hvězdotvorná galaxie, jediná v Místní skupině galaxií |
NGC 6946 | SAB(rs)cd | Díky velkému počtu supernov známá jako Ohňostrojová galaxie[11] |
Centaurus A | E(p) | Jediná známá hvězdotvorná eliptická galaxie |
Galaxie Sochař | SAB(s)c | Nejbližší velká hvězdotvorná galaxie |
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Starburst galaxy na anglické Wikipedii.
- ↑ SCHNEIDER, Peter. Extragalactic astronomy and cosmology: an introduction. Berlin: Springer, 2010. (anglicky)
- ↑ ÖSTLIN, Hayes. Light and dust in a nearby starburst galaxy [online]. Evropská kosmická agentura, 2013-04-01 [cit. 2019-03-14]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ REICHARD, Timothy A.; HECKMAN, Timothy M.; RUDNICK, Gregory, et al. The Lopsidedness of Present-Day Galaxies: Connections to the Formation of Stars, the Chemical Evolution of Galaxies, and the Growth of Black Holes. S. 1005–1020. Astrophysical Journal [online]. Únor 2009 [cit. 2019-04-05]. Roč. 691, s. 1005–1020. Dostupné online. arXiv:0809.3310. DOI:10.1088/0004-637X/691/2/1005. Bibcode:2009ApJ...691.1005R. (anglicky)
- ↑ Entire galaxies feel the heat from newborn stars [online]. Evropská kosmická agentura, 2013-04-25 [cit. 2019-03-18]. Dostupné online.
- ↑ GRYGAR, Jiří. Žeň objevů 2012 (XLVII.). Kozmos [online]. 2015-05-11 [cit. 2019-04-05]. Dostupné online.
- ↑ HOPKINS, Philip F.; YOUNGER, Joshua D.; HAYWARD, Christopher C., et al. Mergers, active galactic nuclei and `normal' galaxies: contributions to the distribution of star formation rates and infrared luminosity functions. S. 1693–1713. Monthly Notices of the Royal Astronomical Society [online]. Březen 2010 [cit. 2019-04-09]. Roč. 402, s. 1693–1713. Dostupné online. arXiv:0911.1131. DOI:10.1111/j.1365-2966.2009.15990.x. Bibcode:2010MNRAS.402.1693H. (anglicky)
- ↑ Hubble Space Telescope - Intense and short-lived [online]. spacetelescope.org, 2015-06-29 [cit. 2019-04-09]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ CROWTHER, Paul A. Physical Properties of Wolf-Rayet Stars. S. 177–219. Annual Review of Astronomy & Astrophysics [online]. Září 2007 [cit. 2019-04-09]. Roč. 45, s. 177–219. Dostupné online. arXiv:astro-ph/0610356. DOI:10.1146/annurev.astro.45.051806.110615. Bibcode:2007ARA&A..45..177C. (anglicky)
- ↑ ALMA nalezla mohutné skryté zásoby plynu ve vzdálené galaxii [online]. ESO, 2017-08-30 [cit. 2019-04-10]. Dostupné online.
- ↑ WHITMORE, Brad; NASA. Hubble Reveals Stellar Fireworks Accompanying Galaxy Collisions [online]. hubblesite.org, 1997-10-21 [cit. 2019-04-10]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ NASA - APOD. Astronomický snímek dne - Ohňostrojová galaxie NGC 6946 [online]. astro.cz, 2011-01-01 [cit. 2019-04-10]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu hvězdotvorná galaxie na Wikimedia Commons
- Starburst Galaxies [online]. NASA, 2012-10-11 [cit. 2019-04-10]. Dostupné online. (anglicky)
- KENNICUTT, Robert C.; EVANS, Neal J. Star Formation in the Milky Way and Nearby Galaxies. S. 531–608. Annual Review of Astronomy & Astrophysics [online]. Září 2012 [cit. 2019-04-10]. Roč. 50, s. 531–608. Dostupné online. arXiv:1204.3552. DOI:10.1146/annurev-astro-081811-125610. Bibcode:2012ARA&A..50..531K. (anglicky)
- WEEDMAN, D. W.; FELDMAN, F. R.; BALZANO, V. A., et al. NGC 7714 - The prototype star-burst galactic nucleus. S. 105–112. Astrophysical Journal [online]. Srpen 1981 [cit. 2019-04-10]. Roč. 248, s. 105–112. Dostupné online. DOI:10.1086/159133. Bibcode:1981ApJ...248..105W. (anglicky)
Média použitá na této stránce
This NASA/European Space Agency (ESA) Hubble Space Telescope picture shows a galaxy named SBS 1415+437 (also called SDSS CGB 12067.1), located about 45 million light-years from Earth. SBS 1415+437 is a Wolf-Rayet galaxy, a type of star-bursting galaxy with an unusually high number of extremely hot and massive stars known as Wolf-Rayet stars.
These stars can be around 20 times as massive as the sun, but seem to be on a mission to shed surplus mass as quickly as possible — they blast substantial winds of particles out into space, causing them to dwindle at a rapid rate. A typical star of this type can lose a mass equal to that of our sun in just 100,000 years!
These massive stars are also incredibly hot, with surface temperatures some 10 to 40 times that of the sun, and very luminous, glowing at tens of thousands to several million times the brightness of the sun. Many of the brightest and most massive stars in the Milky Way are Wolf-Rayet stars.
Because these stars are so intense they do not last very long, burning up their fuel and blasting their bulk out into the cosmos on very short timescale — only a few hundred thousand years. Because of this it is unusual to find more than a few of these stars per galaxy — except in Wolf-Rayet galaxies, like the one in this image.
Credit: ESA/Hubble & NASA
NASA Goddard Space Flight Center enables NASA’s mission through four scientific endeavors: Earth Science, Heliophysics, Solar System Exploration, and Astrophysics. Goddard plays a leading role in NASA’s accomplishments by contributing compelling scientific knowledge to advance the Agency’s mission.
Follow us on Twitter
Like us on Facebook
Find us on Instagram
Credit: NOAA/NASA GOES Project(c) ESA/Hubble, CC BY 4.0
Visible as a small, sparkling hook in the dark sky, this beautiful object is known as J082354.96+280621.6, or J082354.96 for short. It is a starburst galaxy, so named because of the incredibly (and unusually) high rate of star formation occurring within it.
One way in which astronomers probe the nature and structure of galaxies like this is by observing the behaviour of their dust and gas components; in particular, the Lyman-alpha emission. This occurs when electrons within a hydrogen atom fall from a higher energy level to a lower one, emitting light as they do so. This emission is interesting because this light leaves its host galaxy only after extensive scattering in the nearby gas — meaning that this light can be used as a pretty direct probe of what a galaxy is made up of.
The study of this Lyman-alpha emission is common in very distant galaxies, but now a study named LARS (Lyman Alpha Reference Sample) [1] is investigating the same effect in galaxies that are closer by. Astronomers chose fourteen galaxies, including this one, and used spectroscopy and imaging to see what was happening within them. They found that these Lyman-alpha photons can travel much further if a galaxy has less dust — meaning that we can use this emission to infer how dusty the source galaxy is.
The LARS study relies heavily on the high resolving power of Hubble. When Hubble is decommissioned, no telescope will be able to make observations like this in the far ultraviolet part of the spectrum — meaning that small, glittering galaxies imaged and probed by studies like LARS may give us some of the most detailed data we have to work with for some time to come.Autor: ESO/L. Benassi, Licence: CC BY 4.0
This cartoon shows how gas falling into distant starburst galaxies ends up in vast turbulent reservoirs of cool gas extending 30 000 light-years from the central regions. ALMA has been used to detect these turbulent reservoirs of cold gas surrounding similar distant starburst galaxies. By detecting CH+ for the first time in the distant Universe, this research opens up a new window of exploration into a critical epoch of star formation.
Original caption from NASA: “This NASA Hubble Space Telescope image of the Antennae galaxies (NGC 4038 & 4039) is the sharpest yet of this merging pair of galaxies. During the course of the collision, billions of stars will be formed. The brightest and most compact of these star birth regions are called super star clusters.”
“ The two spiral galaxies started to interact a few hundred million years ago, making the Antennae galaxies one of the nearest and youngest examples of a pair of colliding galaxies. Nearly half of the faint objects in the Antennae image are young clusters containing tens of thousands of stars. The orange blobs to the left and right of image center are the two cores of the original galaxies and consist mainly of old stars criss-crossed by filaments of dust, which appear brown in the image. The two galaxies are dotted with brilliant blue star-forming regions surrounded by glowing hydrogen gas, appearing in the image in pink.”
Autor: ESA/Hubble & NASA, Licence: CC BY 3.0
This image shows the most detailed view ever of the core of Messier 82 (M 82), also known as the Cigar Galaxy. Rich with dust, young stars and glowing gas, M 82 is both unusually bright and relatively close to Earth. The starburst galaxy is located around 12 million light-years away in the constellation of Ursa Major (The Great Bear).
This is not the first time Hubble has imaged the Cigar Galaxy. Previous images (for example heic0604) show a galaxy ablaze with stars. Yet this image looks quite unlike them, and is dominated instead by glowing gas and dust, with the stars almost invisible. Why such a difference?
The new image is more detailed than previous Hubble observations – in fact, it is the most detailed image ever made of this galaxy. But the reason it looks so dramatically different is down to the choices astronomers make when designing their observations. Hubble’s cameras do not see in colour: they are sensitive to a broad range of wavelengths which they image only in greyscale. Colour pictures can be constructed by passing the light through different coloured filters and combining the resulting images, but the choice of filters makes a big difference to the end result.
Using filters which allow through relatively broad bands of colours, similar to those our eyes see, results in natural-looking colours and bright stars, as starlight shines brightly across the spectrum.
Using filters transparent only to the wavelengths emitted by specific chemical elements, as in this image, isolates the light from glowing gas clouds, while blocking out much of the starlight. This explains why the stars appear faint in this image, and why the dust lanes are sharply silhouetted against the brightly glowing gas clouds.
The image shows the light emitted by sulphur (shown in red), visible and ultraviolet light from oxygen (shown green and blue, respectively), and light from hydrogen (cyan).
The field of view is approximately 2.7 by 2.7 arcminutes.This illustration shows a messy, chaotic galaxy undergoing bursts of star formation. This star formation is intense; it was known that it affects its host galaxy, but this new research shows it has an even greater effect than first thought. The winds created by these star formation processes stream out of the galaxy, ionising gas at distances of up to 650 000 light-years from the galactic centre.