Hvidovre

Hvidovre
Pohled na Hvidovre
Pohled na Hvidovre
Hvidovre – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška25 m n. m.
Časové pásmo+1
StátDánskoDánsko Dánsko
RegionHovedstaden
KomunaHvidovre
Hvidovre
Hvidovre
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha13,8 km²
Počet obyvatel53 414 (2023)
Hustota zalidnění3 870,6 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaAnders Wolf Andresen
Oficiální webwww.hvidovre.dk
Telefonní předvolba+45 00
PSČ2650
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvidovre je město v Dánsku na ostrově Sjælland. Po Frederiksbergu jde o druhé největší předměstí Kodaně a jedenácté největší dánské město. V roce 2023 zde žilo 53 414 obyvatel. Město je správním střediskem stejnojmenné komuny. Od centra Kodaně se nachází asi 8 km jihozápadně.

První zmínka o sídle pochází z roku 1170, kdy byla zmíněna farma Ovre. Oblast byla osídlená již od pravěku, což dokazuje například 3 500 let starý bronzový meč nalezený roku 1929. Ještě na začátku 20. století bylo Hvidovre pouze malou vesnicí, ve které žilo přibližně 500 obyvatel. Od roku 1901 však nastal prudký nárůst počtu obyvatel – v roce 1930 zde žilo 6 523 obyvatel, do roku 1940 se počet obyvatel zdvojnásobil. Poté se opět počet obyvatel do roku 1950 téměř zdvojnásobil, žilo zde již přes 23 tisíc lidí. Od roku 1960, kdy zde žilo 38 411 obyvatel, prudkost růstu obyvatel ustala, ale růst stále pokračoval. Nyní zde žije přes 53 tisíc obyvatel.

Ve městě se nachází kostel svatého Mikuláše. Je zde i mešita Nusrat Jahan, postavená v roce 1967, a sídlo Dánské společnosti islámské víry.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hvidovre na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Hvidovre Kommune shield.png
Shield of Hvidovre Municipality (2007)
Hvidovre from highrise "Store Hus" in Avedøre.jpg
Autor: Kim Bach from Taastrup, Denmark, Licence: CC BY-SA 2.0
the far left the black highrise is the Ferring building in Ørestad.

The blue tower in the middle is the gas-silo in Valby.

The city-walk was very interesting, and we were given insights into the thinking, or lack of, of the city planners. They did have a huge challenge, Denmark was lacking 100,000 housing units, and they managed to deliver, the downside was that it produced the endless concrete landscapes, that the planners and architects themself wouldn't live in themself.

The planned citys were also hurt by changing conditions, by the time "Avedøre Stationsby" was finished we were in a recession, and public housing was hit by the crisis because they were forced to house marginalised people in cities like this.

Forstadsmuseet, the Museum of suburbia, that organised the city-walk also has a flickr accout: www.flickr.com/photos/forstadsmuseet/