Hynek z Ronova

Hynek z Ronova
Pamětní deska Hynka z Ronova, původně umístěná na Kouřimské bráně, před níž byl husity upálen. Nyní na budově děkanství.
Pamětní deska Hynka z Ronova, původně umístěná na Kouřimské bráně, před níž byl husity upálen. Nyní na budově děkanství.
Úmrtí22. dubna 1421
České království
Povolání
Církevní heraldika
Církevní heraldika
Římskokatolický duchovní
Nábož. vyznánířímskokatolické
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hynek z Ronova († 22. dubna 1421) byl kolínský děkan kostela sv. Bartoloměje, upálený spolu s šesti dominikánskými řeholníky u kouřimské brány v Kolíně roku 1421.

Historie

Farář Hynek z Ronova byl děkanem kolínského kostela sv. Bartoloměje na počátku husitské revoluce. Dne 22. dubna 1421 přitáhlo husitské vojsko k branám města Kolína a chystalo se ho dobýt. Měšťané v obavách ze zničení města husity do města vpustili. Tento akt otevřeného města však neuspokojil rozvášněné husity, kteří vyloupili a vypálili městský klášter dominikánů. Šest[p 1] řeholníků (dominikánů) upálili v plamenech. Zmocnili se rovněž kolínského faráře děkana Hynka z Ronova. Vyvedli ho Kouřimskou branou, kde ho vsadili do vysmoleného sudu. Tento sud ucpali slámou a v něm ho upálili. Při upalování kolem dotyčného údajně skákali a zpívali husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci.

V roce 1626 byla na památku tohoto umučení vsazena do zdi kouřimské brány pamětní deska. Kouřimská brána však byla zbořena v roce 1844. Ve 21. století je deska s reliéfem Hynka z Ronova vsazena do jižního průčelí budovy děkanství v Kolíně.

Odkazy

Poznámky

  1. Blažej Ráček uvádí v knize Československé dějiny pouze pět upálených dominikánů.

Literatura

  • RÁČEK, Blažej. Československé dějiny. Praha: Ladislav Kuncíř, 1933. 761 s. Kapitola Bouře husitské (1419-1436), s. 250. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Kolin Hynek z Ronova.JPG
Údajná pamětní deska kolínského děkana Hynka z Ronova, upáleného husity 22. 4. 1421 před Kouřimskou branou. Původně umístěno na Kouřimské bráně, po jejím zboření na budově děkanství.