Hypšmanova vila

Hypšmanova vila
Základní informace
Slohpurismus
ArchitektBohumil Hübschmann
Výstavba1927
StavebníkBohumil Hübschmann
Poloha
AdresaU Laboratoře 565/4, Praha 6-Střešovice, ČeskoČesko Česko
UliceU laboratoře
Souřadnice
Hypšmanova vila
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hypšmanova vila (též Hübschmannova vila) je vlastní vila architekta Bohumila Hypšmana čp. 565, U Laboratoře 4, Praha 6 – Střešovice

Popis

Vlastní rodinný dům projektoval architekt Bohumil Hypšman (v roce 1945 si původně německé jméno Hübschmann počeštil) v puristicky čistém, vizuálně však nesmírně působivém stylu, s jasně patrnou inspirací pozdními stavbami Otto Wagnera.

Vila situovaná na rohové parcele je čtyřpodlažní, na nepravidelném půdorysu tří rovnoběžně situovaných bloků, z nichž střední je převýšený o podkrovní podlaží. Vnitřní dispozice domu byla rozvržená do dvou samostatných, stavebně oddělených celků, na byt architektovy rodiny a menší byt, určený k pronájmu. Ve sníženém suterénu vedle garáží byly navrženy sklepy a kuchyně, na úrovni zvýšeného přízemí společenské prostory domu, zahrnující dvě jídelny, pokoje a dvě prostorné haly se schodišti v severní části domu. Na střeše garáží byla terasa. V 1. patře byly ložnice, v podkroví vedle prostoru půdy měl Hypšman vlastní ateliér a archiv.

Různé výškové úrovně jsou ukončeny ve své době málo používanými plochými střechami s dekorativním, „kubisticky“ prolamovaným oplechováním hlavní římsy (motiv diamantování). Obvodový plášť je velmi střídmý, nicméně ve své jednoduchosti neobyčejně působivý. Fasády jsou hladké, členěné pouze vysokými okny s Anglií inspirovaným posuvným otevíráním. Hmotu domu odlehčuje vzdušná konstrukce zimní zahrady a pergoly s krytým altánkem na venkovní terase. Zahrada má v nejvýchodnější části ještě dochované původní dřevěné oplocení. Zde byla další pergola (dnes torzo) a zahradní branka do parku a k tenisovým kurtům při ulici Slunná.

První rekonstrukce, úprava podkroví, proběhla již v roce 1968 (souhlas s úpravou části podkroví, dosud sloužící jako „provozovna a kancelář na prostor obývací“, podepsaný B. Hypšman, je ale již ze srpna 1959). Po roce 1989 bylo postupně vyměněno oplocení, adaptována veranda na zimní zahradu a v roce 2004 opraveny fasády.

V roce 2010 byl objekt navržen za kulturní památku.

Odkazy

Externí odkazy

Literatura

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Villa Huebschmann Prague 1.JPG
Autor: Gampe, Licence: CC BY-SA 3.0
Vlastní vila architekta Bohumila Hübschmanna, Praha 6 - Střešovice, č. p. 565, U Laboratoře 4, 1927