Hyperaktivní močový měchýř

hyperaktivní močový měchýř
Klasifikace
MKN-10N32
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyperaktivní močový měchýř, známý také jako OAB syndrom (overactive bladder syndrome), je onemocnění urologického původu.

Tato diagnóza má však negativní vliv také na společenský, psychický, profesní i sexuální život pacienta. Původem nemoci je nesprávná funkce svaloviny močového měchýře, který se stahuje i v případě, kdy močový měchýř není zcela naplněn, z toho důvodu pacienta trápí neustálé a urgentní nutkání k močení.

V rámci hyperaktivního močového měchýře může docházet k úniku moči (inkontinence), není to však podmínkou diagnózy. Proto se často používá také spojení suchý hyperaktivní měchýř pro diagnózu bez úniku moči, s inkontinencí pak mluvíme o mokrém hyperaktivním měchýři.

Příznaky hyperaktivního močového měchýře

  • Časté močení
  • Neodkladné nucení a močení (urgence)
  • Časté noční močení (nykturie)
  • Neschopnost udržet moč (urgentní inkontinence)

Časté močení

O častém močení můžeme mluvit v případě, kdy je pacient nucen chodit na toaletu po hodině, 15 minutách a častěji, celkem vícekrát než 8krát denně. Při častém močení pacient vylučuje pouze malé množství moči. Je však nutné myslet, na to, zda pacient nepožil větší objem tekutin než obvykle, případně tekutiny s alkoholem, které působí močopudně, v takovém případě je zcela běžné, že pacient navštíví toaletu vícekrát.

Neodkladné nucení a močení (urgence)

Imperativní močení, známé také jako urgentní močení či urgence je náhle vzniklé, silné a neodkladné nutkání na močení. Tento stav pacient velmi obtížně oddaluje, proto někdy dochází k nechtěnému úniku moči (urgentní inkontinence).

Časté noční močení (nykturie)

V případě nykturie mluvíme o častém nočním močení, které pacienta probouzí více než jedenkrát za noc. V rámci nykturie[1] se nepočítá první ranní močení ani močení během noci, kdy však pacient nepociťuje potřebu a je probuzen z jiného důvodu.

Neschopnost udržet moč (urgentní inkontinence)

Urgentní inkontinence[2] se projevuje jako zcela náhlé a velmi silné nucení na močení, jenž vede k nechtěnému úniku moči. který vzniká následkem křečovitých stahů svaloviny močového měchýře.

Pokud máte prvotní podezření, že se hyperaktivní močový měchýř týká i vás, udělejte si orientační online test.[3] Rozhodně však neotálejte s návštěvou lékaře, která je stěžejní!

Diagnostika hyperaktivního močového měchýře

Pro správnou diagnózu je nutno podstoupit několik vyšetření. Prvně je nutné, aby lékař zjistil veškeré údaje spojené s příznaky nemoci. Příznaky se posuzují také dle speciálních dotazníků a především záznamů pacienta do pitné mikční karty.[4] V rámci této karty pacient zaznamenává přesný čas a množství přijatých tekutin. Zároveň se zapisuje objem i čas močení. Tyto údaje pacient zaznamenává po dobu nejméně dvou dnů. Mikční karta (mikční deník) existuje také v digitální podobě, a to konkrétně jako mobilní aplikace, která slouží k zaznamenávání údajů o pitném režimu a močení za pomoci mobilního telefonu nebo tabletu.

V druhé fázi lékař vyšetřuje moč pro zjištění případné přítomnosti zánětu, krve nebo nádorových buněk. U mužů pak může proběhnout zhodnocení velikosti a povrchu prostaty, u žen se vyšetřuje děložní čípek. V rámci určení diagnózy je nutné provést i vyšetření za pomoci ultrazvuku, kdy se vyšetřuje nejen močový měchýř, množství zbytkové moči po vymočení v něm, ale i stav ledvin.

Léčba hyperaktivního močového měchýře

Mezi nejčastější způsoby léčby patří:

  • Behaviorální terapie
  • Elektrická stimulace
  • Farmakoterapie

Behaviorální terapie

Mezi první doporučení patří zdravý životní styl, především změna jídelníčku. Je vhodné zcela vynechat kořeněná jídla, kyselé citrusové plody, pít dostatečné množství vody (přibližně 2 litry během dne), omezení alkoholických a kofeinových nápojů. Doporučuje se i příjem potravin s vlákninou. Pomoci může i posilování pánevního dna především za pomoci cvičení s názvem Kegelovy cviky.[5]

Elektrická stimulace

Při tomto způsobu léčby dochází k stimulaci aferentních vláken nervus punendus.[6] Při tomto efektu dochází také k dráždění eferentních vláken, čímž je zvýšena kontraktilita (stahování) příčně pruhovaného uretrálního svalu a svaloviny pánevního dna.

Farmakoterapie

Pro léčbu hyperaktivního močového měchýře je možná i farmakoterapie, kdy se na českém trhu nabízí celá řada léčiv, která mají vliv na zakončení v močovém měchýři. Tyto léky se obecně nazývají spasmolytika (anticholinergika),[7] mezi nejčastěji užívané patří trospium chlorid, oxybutinin, tolterodin, solifenacin a nejnovější fesoterodin.[8]

Odkazy

Reference

  1. Nukturie [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-23. 
  2. Urgentní inkontinence (nutkavá) [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné online. 
  3. Otestovat-se [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-23. 
  4. Dotazník [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-23. 
  5. Kegelovy cviky [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-23. 
  6. Nervus-pudendus [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné online. 
  7. Farmakologická léčba [online]. [cit. 2020-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-23. 
  8. www.tribune.cz [online]. www.tribune.cz [cit. 2016-03-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-16. 

Externí odkazy

  1. http://www.musimcasto.cz Archivováno 26. 6. 2013 na Wayback Machine.
  2. http://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/oab-syndrom-syndrom-hyperaktivniho-mocoveho-mechyre/
  3. http://www.tribune.cz/clanek/11124-hyperaktivni-mocovy-mechyr-a-jeho-lecba Archivováno 16. 4. 2016 na Wayback Machine.
  4. https://www.musimcasto.cz/urosoft Archivováno 23. 8. 2020 na Wayback Machine.
Wikipedie neručí za správnost lékařských informací v tomto článku. V případě potřeby vyhledejte lékaře!
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.

Média použitá na této stránce

Star of life2.svg
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.

This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.

Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.