Hypoxická hypoxie
Hypoxie je nedostatečné zásobení organismu kyslíkem z důvodu nedostatečného okysličení krve. Mohou se s ní setkat lidé pracující ve velkých nadmořských výškách tzn. zejména horolezci (znají ji pod názvem výšková nemoc) a letecký personál.
Způsobuje ji malý parciální tlak kyslíku nebo jeho malá koncentrace ve vdechovaném vzduchu. Tlak vzduchu, tudíž i parciální tlak kyslíku (pO2) s nadmořskou výškou klesá. Transport kyslíku tělem ze vzduchu v plicích až k buňkám je založena na principu difuze tzn. kyslík se pohybuje ve směru tlakového spádu. Pokud klesá parciální tlak kyslíku ve vdechovaném vzduchu, klesá zároveň tlakový spád mezi ním a buňkou a tím i množství přepravovaného kyslíku.
Odolnost člověka vůči hypoxii je u každého jiná, vrozená a nedá se ovlivnit.[zdroj?]
Nadmořská výška z hlediska hypoxie
Atmosféru můžeme rozdělit podle reakcí organismu na pobyt ve výšce na několik pásem
- 0–2 km – indiferentní pásmo – člověk netrpí obtížemi a nemusí využívat kompenzační mechanismy
- 2–4 km – pásmo úplné kompenzace - kompenzační mechanismy (viz hypoxie) stačí pokrýt nedostatek kyslíku. Nad 3 km mohou nastat obtíže
- nad 4 km – pásmo neúplné kompenzace – kompenzační mechanismy nestačí, je nutné použít kyslíkového přístroje.
- nad 6,5–7 km – kritická zóna – dlouhodobý pobyt není možný
- nad 12 km – tlakový spád kyslíku je obrácený (ve volné atmosféře by kyslík nepronikal z plic do těla ale naopak), je nutné použít přetlakovou kabinu
Příznaky hypoxie
Hypoxie probíhá ve dvou fázích:
- Euforická fáze – Podobá se lehké opilosti.(Je to ostatně totéž. Opilost je forma hystotoxické hypoxie) Dostavuje se dobrá nálada, jemné poruchy logického myšlení, ztráta sebekritičnosti, pocit tepla v obličeji, jemné poruchy barvocitu a hloubkového vidění.
- Hypoxická fáze – Podobá se těžké opilosti. Nastává úzkost, nevůle, těžké poruchy logického myšlení, motoriky, paměti. Objevují se dechové obtíže. Můžeme pozorovat cyanózu (zmodrání sliznic a kůže). Zorné pole se zužuje, nastává úplná ztráta barevného vidění. Těžká hypoxie končí bezvědomím a smrtí.
Příznaky jsou individuální, ale u každého zůstávají stejné a s věkem se nemění. Proto se letecký personál v Ústavu leteckého zdravotnictví seznamuje s hypoxií v podtlakových komorách, aby jí mohl rozpoznat a bránit se jí.
Faktory ovlivňující hypoxii
- Výška – čím výš, tím hůř
- Rychlost výstupu – čím rychleji, tím hůř
- Doba vystavení velké výšce – čím déle, tím hůř
- Přirozená odolnost
- Fyzická zátěž – spotřebovává se kyslík – zhoršuje
- Teplota – v chladu zrychlení metabolismu – spotřebovává se kyslík – zhoršuje
- Stav výživy – při nedostatku cukru menší odolnost
- Životospráva – nedostatek spánku snižuje odolnost
- Léky, alkohol, kouření, nemoc – snižuje odolnost
Obrana proti hypoxii
Hypoxii můžeme předcházet aklimatizací (možná jen do 6000 m, každých 1000 m zabere 1 týden), použitím kyslíkového přístroje, přetlakové kabiny, výškového a kompenzačního oděvu. Pokud už nastane, léčí se podáním kyslíku nebo snížením výšky pod 4000 m.
Přečtěte si prosím pokyny pro využití článků o zdravotnictví.
Média použitá na této stránce
Star of life, blue version. Represents the Rod of Asclepius, with a snake around it, on a 6-branch star shaped as the cross of 3 thick 3:1 rectangles.
Design:
The logo is basically unicolor, most often a slate or medium blue, but this design uses a slightly lighter shade of blue for the outer outline of the cross, and the outlines of the rod and of the snake. The background is transparent (but the star includes a small inner plain white outline). This makes this image usable and visible on any background, including blue. The light shade of color for the outlines makes the form more visible at smaller resolutions, so that the image can easily be used as an icon.
This SVG file was manually created to specify alignments, to use only integers at the core 192x192 size, to get smooth curves on connection points (without any angle), to make a perfect logo centered in a exact square, to use a more precise geometry for the star and to use slate blue color with slightly lighter outlines on the cross, the rod and snake.
Finally, the SVG file is clean and contains no unnecessary XML elements or attributes, CSS styles or transforms that are usually added silently by common SVG editors (like Sodipodi or Inkscape) and that just pollute the final document, so it just needs the core SVG elements for the rendering. This is why its file size is so small.