Idar-Oberstein

Idar-Oberstein
Pohled na městskou část Oberstein se zámkem, zříceninou hradu Bosselstein a skalním kostelem
Pohled na městskou část Oberstein se zámkem, zříceninou hradu Bosselstein a skalním kostelem
Idar-Oberstein – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška272 m n. m.
StátNěmeckoNěmecko Německo
Spolková zeměPorýní-Falc
Zemský okresBirkenfeld
Idar-Oberstein
Idar-Oberstein
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha91,55 km²
Počet obyvatel28 350 (2015)
Hustota zalidnění309,7 obyv./km²
Správa
StarostaFrank Frühauf (CDU)
Oficiální webwww.idar-oberstein.de
Telefonní předvolba06781 a 06784
PSČ55743
Označení vozidelBIR
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Idar-Oberstein je město v okrese Birkenfeld na jihozápadě Německa ve spolkové zemi Porýní-Falc. V souladu s právními předpisy příslušné spolkové země má Idar-Oberstein statut města s rozšířenou působností, v německé terminologii se jedná o tzv. Große kreisangehörige Stadt, jehož správa vykonává některé úkoly, přináležející správě okresu.

Geografická charakteristika

Město se rozkládá na březích řeky Nahe, protékající podél jižních svahů pohoří Hunsrück, při hranicích Národního parku Hunsrück-Hochwald (Nationalpark Hunsrück-Hochwald). Pokud jde o větší města v okolí, Idar-Oberstein leží 50 km směrem na východ od Trieru a 35 km severozápadně od Kaiserslauternu. Zdrojem pitné vody pro město je Steinbašská přehrada (Steinbachtalsperre).

Historie

Město Idar-Oberstein vzniklo sloučením několika měst a obcí teprve v roce 1933 na základě tehdejší správní reformy. V roce 1933 se Idar-Oberstein skládal pouze ze čtyř místních částí. Dva největší celky byly Idar a Oberstein, k nimž byly připojeny ještě Algenrodt a Tiefenstein. Toto původní jádro mělo k 31. 12. 2015 celkem 20 066 obyvatel.

Oberstein v 19. století (olejomalba z roku 1875)

V důsledku nové správní reformy z přelomu let 1969/70 bylo k městu připojeno ještě dalších 9 obcí: Enzweiler, Georg-Weierbach, Göttschied, Mittelbollenbach,  Hammerstein, Kirchenbollenbach, Nahbollenbach, Regulshausen a Weierbach.

Do roku 1933 každé z uvedených měst a obcí vytvářelo své vlastní dějiny.

Šperkařská tradice

Drahokamy od řeky Nahe

Již od středověku se v okolí Idar-Obersteinu sbíraly a těžily drahé kameny, zejména acháty. Díky bohatství zdejších nalezišť se v jednotlivých sídlech podél řeky Nahe a Idarského potoka (Idarbach) vyvinula brusičská a šperkařská tradice, díky níž Idar-Oberstein získal světovou proslulost. Paradoxně k tomu přispěla i skutečnost, že v období od 17. do 19. století se z hospodářských důvodů řada občanů z této oblasti vystěhovala do ciziny. Docházelo k tomu zejména od poloviny 18. století, kdy místní achátová ložiska začala být vyčerpaná.[1] Lidé z oblasti Idar-Obersteinu se stěhovali jak na Východ, například do Haliče a do Uher, tak i na Západ, do severní a jižní Ameriky.

Německé a brazilské acháty

Vzorek achátu z Idar-Obersteinu v muzeu v Lausanne

Vystěhovalci, kteří se dostali do jižních oblastí Brazílie, zde na nalezištích místních achátů uplatnili své profesionální zkušenosti z někdejšího domova. Brazilské acháty, mnohdy podstatně větších rozměrů, než evropské, co do barevnosti sice nemohly konkurovat drahým kamenům, nacházejícím se v povodí řeky Nahe, ale byly vhodnou a nepříliš drahou surovinou, která mohla být po další úpravě použita ve šperkařství i při výrobě jiných předmětů. Němečtí obchodníci je proto začali dovážet do Evropy - první dodávka brazilských achátů byla vypravena do Obersteinu v roce 1834. Objev těchto zdrojů vhodné suroviny vedl k další emigrační vlně německých brusičů do jihobrazilského státu Rio Grande do Sul. Právě většinou potomci těchto brusičů a šperkařů z Idar-Obersteinu jsou dodnes dodavateli brazilských achátů do celého světa[2]

Památky těžby a broušení kamenů

V oblasti Idar-Obersteinu se nachází řada památek přístupných veřejnosti, které připomínají historii těžby drahých kamenů a místní šperkařskou tradici.

Známka Německé pošty "500 let regionu drahých kamenů Idar-Oberstein" z roku 1997
  • Historische Weiherschleife - stará brusírna drahých kamenů. Objekt z roku 1634 s vodním kolem, poslední zachovaná brusírna u Idarbachu. Brusírna je dosud v provozuschopném stavu a návštěvníkům se v ní předvádí broušení drahých kamenů.[3]
  • Edelsteinmine Steinkaulenberg - důl Steinkaulenberg, kde se do roku 1870 těžily drahé kameny pro šperkařský průmysl.[4]
  • Deutsches Edelsteinmuseum - muzeum drahých kamenů v místní části Idar.[5]
  • Deutsches Mineralienmuseum - mineralogické muzeum v centru Obersteinu. Vystavuje minerály a drahé kameny z celého světa a šperky, vyrobené v Idar-Obersteinu v 19. a 20. století.[6]
  • Industriedenkmal Jakob Bengel - jeden z mála podniků, zaměřených na výrobu šperků a bižuterie, které v Idar-Obersteinu zůstaly v provozu do 21. století. Technická památka se nachází v místní části Oberstein na Wilhelmstraße nedaleko Mineralogického muzea. Návštěvníci se zde mohou seznámit z historii výroby šperků v letech 1870 - 1990.[7]

Partnerská města

Zajímavost

Na seznamu rodáků a významných osobností, pocházejících z Idar-Obersteinu, má zvláštní místo americký herec Bruce Willis. Narodil se v tomto městě 19. března 1955 jako syn německé matky a amerického vojáka, sloužícího v Západním Německu, a po dvou letech s rodiči přesídlil do USA. Bruce Willis navštívil své rodné město v roce 2005 a při této příležitosti mu městská rada k jeho padesátinám udělila titul čestného velvyslance Idar-Obersteinu.[8]

Odkazy

Reference

  1. Idar - Oberstein [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-02-11. (německy) 
  2. SCHMIEDER, Christoph. Die Auswanderung aus Idar-Oberstein [online]. 2012-08-28 [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (německy) 
  3. Historische Weiherschleife [online]. Idar-Oberstein: Městský úřad [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-17. (německy) 
  4. The Edelsteinminen Steinkaulenberg [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (anglicky) 
  5. Deutsches Edelsteinmuseum [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné online. (německy) 
  6. Deutsches Mineralienmuseum [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-19. (německy) 
  7. Industriedenkmal Jakob Bengel [online]. Idar-Oberstein: Městský úřad [cit. 2016-10-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-10-18. (německy) 
  8. Ein großes "Hello" in Idar-Oberstein.Hollywood-Glanz in Idar-Oberstein: Der US-Schauspieler Bruce Willis machte Station in seiner Geburtstadt.. stern.de [online]. [cit. 2016-10-19]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Idar-Oberstein Panorama.jpg
Autor: User Rkal on de.wikipedia, Licence: CC BY-SA 3.0
Stadtpanorama von Idar-Oberstein, Stadtteil Oberstein mit Schloss Oberstein, Burgruine Bosselstein und Felsenkirche.
Wappen Idar-Oberstein.svg
Wappen der großen kreisangehörigen Stadt Idar-Oberstein im deutschen Bundesland Rheinland-Pfalz
Germany location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Germany (Wp article: en:Germany)
VanProuyen.jpg
Ansicht von Oberstein, ca. 1875. Ölgemälde von van Prooyen. In Privatbesitz, photographiert mit Erlaubnis des Besitzers.
DPAG-1997-EdelsteinregionIdar-Oberstein.jpg
500 Jahre Edelsteinregion Idar-Oberstein, Darstellung eines Edelsteinschliffes
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“