Idrísové

Idríská dynastie
الأدارسة
 Barghawáta788974Almorávidé 
Córdobský chalífát 
Vlajka státu
vlajka
Geografie
Mapa
Mapa Maroka okolo roku 820, v době největšího rozmachu za vlády Idrísů
Walilli (788808)
Fes (808927)
Hajar an-Nasar (927985)
Obyvatelstvo
Státní útvar
Vznik
Zánik
Státní útvary a území
Předcházející
BarghawátaBarghawáta
Následující
AlmorávidéAlmorávidé
Córdobský chalífátCórdobský chalífát

Idrísové (arabsky الأدارسة; al-Adārisah) byli arabská muslimská dynastie vládnoucí Maroku v letech 788974. Jméno dynastie odvodili od svého zakladatele Idríse I., pravnuka Hasam ibn Aliho. Idrísové jsou považováni za zakladatele prvního marockého státu.

Náboženství

Idrísové byli popisování jako sunnitští muslimové, zatímco akademikové je považuje ši'ítské muslimy. Byli oponenty Abbásovců, kteří v té době měli v rukou chálífát.

Historie

Zakladatel dynastie, Idris ibn Abdallah (788-791) byl potomkem Alího, bratrance islámského proroka Mohammeda a manžela prorokovy dcery Fátimy. Po bitvě u Fakhkhu nedaleko Mekky, kde se utkali Abbásovci proti potomkům proroka Mohammeda, Idrís utekl do Maghrebu. Nejdříve odešel do Tangeru tehdy nejdůležitějšího města Maroka a v roce 788 se usadil ve Volubilis.

Mocní arabští Berbeři z Volubilis mu nabídli azyl a jmenovali jej imámem (náboženským vůdcem). Kmen Awraba podporoval Kusailu v letech v 70. a 80. letech 7. století, kdy bojoval proti Umajjovcům. V druhé polovině 8. století se usadili v severním Maroku, kde jejich vůdce Išhak vládl v římském městě Volubilis. V této době byli již členové kmene muslimové, ale žili v oblasti, kde převládalo křesťanství, judaismus, sekta Cháridža nebo pohané. Kmen Awraba tak vnímal přijetí imáma jako způsob, jak posílit svou politickou moc. Idrís I., který byl velmi aktivní v politické organizaci kmene, se stal hlavní autoritou a snažil se vytlačit křesťanské a židovské kmeny z tohoto území. V roce 789 založil na jihu města Volubilis osadu nazvanou Medinat Fas. V roce 791 byl Idrís otráven a zabit špehem Abbásovců. Zemřel bez mužských potomků, avšak zanedlouho po jeho smrti porodila jeho manželka Lalla Kanza Uqba al-Awrabi jediného syna a následníka, Idríse II. Chlapce vychovával Idrísův přítel Rašíd a převzal na sebe dočasně vládu. V roce 801 byl ale Rašíd také zabit Abbásovci. O rok později, ve svých jedenácti letech, se Idrís II. prohlásil imámem.

I když Idrís II. rozšířil své území na většinu severní části Maroka, byl stále závislý na podpoře kmene Awraba. Moc kmene pak postupně oslabil tím, že jmenoval vezírem a kádím muže ze svých vlastních řad. Ztratil tím podporu kmene a stal se nezávislým vládcem. Vůdce kmene Išhak pak odpověděl tím, že uzavřel alianci s tuniským kmenem Aglabíjovců. Idrís poté nechal Išhaka v roce 809 zabít a ve městě Fes založil osadu pod názvem Al-'Aliya. Z města pak udělal hlavní obchodní centrum Berberů. Zde pak uvítal dvě arabské migrace - první v roce 808 z Cordóby a druhou v roce 824 z aglabíjovského Tuniska. Arabům tak nabídl lepší město než bylo Maghreb. Když v roce 828 zemřel, stát už sahal od západu Alžírska až po jih Maroka a stal se hlavním arabským státem.

Po smrti Idríse II. se království rozdělilo mezi jeho syna a nástupce Mohammeda (828836) a jeho 7 bratrů, čímž se v Maroku a Alžírsku vytvořilo osm hrabství. Mohamed vládl městu Fes a ze všech bratrů měl největší moc. Během této doby se stala arabská a islámská kultura vyhlášenou a marocká města těžila hlavně díky obchodu, kterému dominovali muslimští (převážně berberští) obchodníci.

Nicméně arabská a islámská kultura se uplatňovala pouze ve městech, přičemž převážná většina marocké populace hovořila berberskými jazyky. Islámské doktríny zde byly silně uplatňovány. Idrísové byli hlavními vládci měst a ztráceli kontrolu nad populací země. Vládnoucí dynastie byla silně ovlivně Berbery a vyrovnala se marockému kmenu Zenata. Již v 70. letech 9. století byli Idrísové označováni za Berbery. Během 11. století berberizace zvítězila až do takové míry, že se Idrísovci začlenili mezi běžné berberské obyvatele státu. V 11. století vznikla mezi Berbery dynastie Hammúdovců, která postupně ovládla marocká města a jižní Španělsko.

V roce 868 mezi berberskými kmeny Madyuna, Ghayata a Miknasa, vznikla poblíž města Fes armáda proti Idrísům. Společně zabili Ali ibn Omara a okupovali nadále město. Jeho bratr Yahya znovu převzal město do rukou Idrísů v roce 880 a prohlásil se za nového vládce. Idrísové poté několikrát na kmeny útočili, ale nikdy se jim nepodařilo získat ztracená území zpět.

Dynastie

Vládci

  • Idrís I. Marocký (788 – 791)
  • Idrís II. Marocký (791 – 828)
  • Muhammad ibn Idrís (828 – 836)
  • Alí ibn Muhammad (836 – 838)
  • Yahya ibn Muhammad (848 – 864)
  • Yahya ibn Yahya (864 – 874)
  • Alí ibn Umar (874 – 883)
  • Yahya ibn al-Kasím (883 – 904)
  • Yahya ibn Idris ibn Umar (904 – 917)

Fátímovský chalífát (vláda tomuto útvaru)

  • Al-Hajjam al-Hasan ibn Muhammad ibn al-Kasim (925 – 927)
  • Al-Kasím Guennoun (937 – 948)
  • Abul-Aish Ahmad (948 – 954)
  • Al-Hasan ibn Kannun (954 – 974)

Další větve rodu

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Idrisid dynasty na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

No flag.svg
No official flag.
Flag of Morocco 1073 1147.svg
A white flag inscribed with the Shahada (in Maghrebi script).

This is supposedly a banner used by the Almoravid dynasty in Morocco (11th to 12th centuries). This claim is apparently due to an entry at the "Flags of the World" website:

"The use of the flag in Morocco as a symbol of the state dates way back to the Almoravide dynasty (1062-1125 AD). Prior to this time, white silk banners were often carried in battle,sometimes with Koranic inscriptions written on them. The Almoravides institutionalized this practice. They gave one banner to every unit of 100 soldiers; the leaders always carried one inscribed: «There is no god but god, and Mohammad is His Prophet». The two following dynasties (the Merinides and the Saadiens) continued the use of the White flag as the symbol of the State." (Dov Gutterman, 17 Apr 1999)

Note that no source is being given for this claim, the best we can do at this point is say that we heard it from Dov Gutterman in 1999. Also note that the imlied claim that the modern form of the shahada was written on the flags.

This is not only unsubstatiated but also implausible, as medieval sources tend to give a longer form of the shahada, lā ilāha illā-llāh waḥdahu lā šarīka lahu, muḥammadan ʿabduhu wa rasūluhu. It is completely unclear when the modern form is first recorded, let alone when it can first be shown to have been written on a flag (the earliest positive reference we have for this in the en-wiki's shahada article is the earliest 20th century, possibly (without explicit reference) traceable to flags used by Wahhab in the 18th century.
Umayyad Flag.svg
Flag of the Umayyad Dynasty (660–750)
Idrisids-eng.PNG
Autor: Omar-Toons, Licence: CC BY 1.0
Map of Morocco during the idrissid era.

Refs: Euratlas maps [1][2], Shepherd's works [3].

Encyclopédie Berbère [4]

and the description of the idrisid empire at the death of Idriss II in 828 [5][6][7].
Flag of Morocco (780 1070) (1258 1659).svg
Flag/banner of Idrisid (780-974) dynasty in Morocco. Also used as a banner (NOT flag) during Marinid (1258-1420) and Saadi (1554-1659) dynasties.