Imandra

Imandra
Poloha
SvětadílEvropa
StátRuskoRusko Rusko
OblastMurmanská oblast
Imandra (Rusko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha812 km²
Objem11,2 km³
Max. hloubka67 m
Ostatní
Typledovcovo-tektonický
Nadm. výška128 m n. m.
Přítok vodyPirenga, Monče, Belaja, Peča
Odtok vodyNiva
OstrovyErm
SídlaMončegorsk, Apatity, Oleněgorsk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Imandra (rusky Имандра) je jezero v Murmanské oblasti v severozápadním Rusku. Rozkládá se v jihozápadní části poloostrova Kola, v ruské části Laponska. Nachází se v severojižní ledovcovo-tektonické kotlině v horské části poloostrova. Má rozlohu 876 km² a je největší vodní plochou Murmanské oblasti a tedy i na poloostrově Kola. Dosahuje maximální hloubky 67 m a má objem 11,2 km³. Leží v nadmořské výšce 128 m.

Pobřeží

Jezero má složitý lopatkovitý tvar a mnoho zálivů, které se daleko zařezávají do souše. Břehovou linii má velmi členitou, pouze východní (Chibinský) břeh je v severním úseku přímý. Skládá se ze tří částí:

  • severní Velká nebo Chibinská Imandra (Хибинская) má rozlohu 328 km², délku 55 km a šířka 3 až 5 km;
  • centrální Jokostravská Imandra (Иокостравская) má rozlohu 351 km² a šířku 12 km;
  • západní Babinská Imandra (Бабинская) má rozlohu 133 km²;

Severní a centrální část jsou spojeny mělkým, Ekostravským průlivem (Иокостравский пролив), který je široký v nejužším místě 700 m. Západní část je spojena s centrální částí krátkým průlivem Širokaja Salma (Широкая Салма).

Ostrovy

Na jezeře se nachází více než 140 ostrovů, z nichž je největší Erm s rozlohou 26 km².

Vodní režim

Do jezera vtéká přibližně 20 řek. Na západním břehu např. Pirenga a Monče, které tvoří složité jezerně-říční systémy. Další přítoky jsou např. Belaja dlouhá asi 30 km a přitékající z jezera Velký Vudjavr nebo řeka Peča přitékající z Pečozera. Z Iokostravské Imandry vytéká řeka Niva, která teče do Bílého moře.

Jezero je napájeno sněhovými a dešťovými srážkami. Nejvyšší úrovně dosahuje hladina na konci června, nižší je v dubnu, zamrzá v listopadu a rozmrzá v květnu. Jezero je bouřlivé, náhle vznikají severní a jižní poryvy větru a způsobují silné vlnění. Voda v jezeře se vyznačuje velkou průzračností až do hloubky 11 m.

Využití

Současnou podobu má jezero od roku 1952, kdy byla postavena hydroelektrárna (Vodní elektrárna Niva I, Нива ГЭС-1) na řece Nivě. Imandra se tak stala vodní nádrží, která dlouhodobě reguluje stav vody. Rozloha se zvětšila z 812 km² na 876 km² a rozsah kolísání úrovně vzrostl z 95 až 109 cm na 200 až 205 cm. Používá se také pro splavování dřeva a zásobování vodou.

Flóra a fauna

Je bohaté na ryby (maréna, lipan, siven) a rybolov je zde velmi rozšířen. Na západ od Imandry v pohořích Mončetundra a Čunatundra se rozkládá Laponská přírodní rezervace.

Osídlení pobřeží

Jihovýchodně od jezera prochází železniční trať Sankt Petěrburg-Murmansk. Na severozápadním břehu Imandry v zátoce Mončeguba (Мончегуба) leží město Mončegorsk.

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Russia edcp location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Russia.

EquiDistantConicProjection : Central parallel :

* N: 54.0° N

Central meridian :

* E: 100.0° E

Standard parallels:

* 1: 49.0° N
* 2: 59.0° N

Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.