Imerze (mikroskopie)

Princip imerze: paprsky od objektu (červeně) směřují do objektivu (modře), vlevo s imerzí (žlutě), vpravo bez ní. Při průchodu krycím sklíčkem (oranžově) se lomí podle toho, jaký je index lomu okolí. Je-li mezi sklíčkem a objetivem tekutina se srovnatelným indexem lomu, vstoupí víc paprsků do objektivu. Alpha a alpha‘ naznačuje změnu numerické apertury
Imerzní objektiv při práci

Imerze je v optické mikroskopii technika, kterou se zvětšuje účinná numerická apertura objektivu tím, že se na krycí sklíčko preparátu kápne imerzní tekutina a objektiv se do ní ponoří. Zároveň se tím omezí rušivé odrazy na krycím sklíčku i na povrchu objektivu, takže se zvýší i kontrast zobrazení. Někdy se imerze užívá i u světelného kondenzoru.

Objektivy pro imerzní mikroskopii musí být pro toto použití uzpůsobeny a bývá na nich údaj, s jakou imerzní tekutinou (voda, olej, glycerin) se smějí používat. Imerzní tekutina se nesmí používat s objektivy, které nejsou imerzní. V průběhu mikroskopování musí být objektiv stále spojen imerzní tekutinou s krycím sklíčkem. Po ukončení mikroskopování se musí objektiv očistit. Pokud jde o olejovou imerzi, používá se k očištění xylen.

Imerzní mikroskopii poprvé navrhl italský astronom a optik G. B. Amici a významně zdokonalil optik firmy Zeiss Ernst Abbe (1840–1905).

Imerzní tekutina

Imerzní tekutina je tekutina s indexem lomu (n) větším než 1. Využívá se při mikroskopování s imerzními objektivy pro zvýšení numerické apertury. Tato tekutina může být olej (např. cedrový olej n = 1,515), voda či glycerin. Používá se tak, že se kápne nejčastěji jedna kapka na krycí sklíčko preparátu a objektiv se omočí v této kapce.

Odkazy

Literatura

  • Ottův slovník naučný, heslo Mikroskop. Sv. 17, str. 302

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Immersionsvorteil-2.svg
Principle of immersion microscopy. Path of rays with (left half) and without (right half) immersion medium (yellow). Rays (black) comming from the object (red) at a certain angle and going through the coverslip (orange, as the slide at the bottom) can enter the objective (dark blue) only when immersion is used. Otherwise, the refraction at the coverslip – air interface causes the ray to miss the objective and its information is lost.
Immersion microscopy.jpg
Immersion_microscopy by Olympus Plan PLL x100 lens.