Imprimatur

Newtonova Philosophiae Naturalis Principia Mathematica s imprimatur Samuela Pepyse, tehdejšího předsedy Královské učené společnosti

Imprimatur (lat. ať se tiskne) znamená v typografii písemný souhlas zákazníka se zahájením tisku. Imprimatur musí obsahovat datum, čas a podpis zákazníka. V historii znamenalo imprimatur také souhlas státní nebo církevní cenzury.

Cenzura

V raném novověku si tiskař nebo nakladatel musel vyžádat k tisku panovnické privilegium, které zároveň zajišťovalo jakousi ochranu jeho práv. Když se knihtisk po Evropě více rozšířil, zavedla církev i řada států cenzuru, to jest povinnost tiskaře nebo nakladatele předkládat texty ke schválení. Cenzura mohla mít i několik stupňů, kde se schválení označovalo latinskými slovy nihil obstat (nic nepřekáží), imprimi potest (může se tisknout) a konečně imprimatur.[1] Až do poloviny 20. století byli katoličtí teologové zavázáni, aby svá díla předkládali církevní cenzuře.

Od Druhého vatikánského koncilu se církevní imprimatur uděluje jen na vyžádání autora nebo nakladatele. I když předběžná cenzura byla ve většině zemí v 19. a ve 20. století zrušena, slovo imprimatur se dále používá jako souhlas zadavatele s náhledem a uvolnění k tisku. Tímto souhlasem zadavatel potvrzuje, že text odpovídá jeho požadavkům.[2]

Metaforický význam

V metafoře se slovo imprimatur používá pro schválení či potvrzení nějakého názoru či rozhodnutí, obvykle nějakou autoritou.

Odkazy

Reference

  1. Ottův slovník naučný, heslo Imprimatur.
  2. Encyklopedický slovník, heslo Imprimatur.

Literatura

  • Encyklopedický slovník. Praha: ED 1993. Heslo Imprimatur.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

NewtonsPrincipia.jpg
Autor: Isaac Newton, Licence: CC0

Sir Isaac Newton's own first edition copy of his Philosophiae Naturalis Principia Mathematica with his handwritten corrections for the second edition.

The first edition was published under the imprint of Samuel Pepys who was president of the Royal Society. By the time of the second edition, Newton himself had become president of the Royal Society, as noted in his corrections.

It has been digitised by Cambridge University Library and can be seen in the Cambridge Digital Library [1] along with other original works by Isaac Newton [2].

The book can be seen in the Wren Library of Trinity College, Cambridge.