Imunofluorescence

Ukázka imunofluorescenčně obarvené tkáně; do kožního preparátu z pacienta s HSP byla vpravena protilátka, která se váže na IgA; místa, kde je IgA hodně, jsou jasně zelená

Imunofluorescence je molekulární biologická metoda, používaná v biologickém výzkumu a v diagnostice chorob.

Postup

Nejprve se určitý antigen nebo naopak protilátka označí fluorescenčním barvivem, jako je FITC (fluorescein-izothioékyanát), fluorescein nebo rhodamin.[1] Následně se přidají ke „svému“ odpovídajícímu komplementárnímu antigenu nebo protilátce, což se v typickém případě uskutečňuje na podložním skle se vzorkem tkáně. Díky tomu se požadovaná molekula ve vzorku tkáně zbarví pomocí navázaných fluorescenčních látek, je jasně viditelná a může být pozorována např. pod fluorescenčním mikroskopem (tzv. imunofluorescenční mikroskopie) např. pod UV zářením.[2]

Reference

  1. ROBERT C. KING; WILLIAM D. STANSFIELD; PAMELA K. MULLIGAN. A Dictionary of Genetics, Seventh Edition. [s.l.]: Oxford University Press, 2006. 
  2. Oxford dictionary of biochemistry and molecular biology; revised edition. Příprava vydání R. Cammack et al. New York: Oxford university press, 2006. ISBN 0-19-852917-1. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

HSP IF IgA.jpg
(c) Emmanuelm at en.wikipedia, CC BY 3.0
Microphotograph of a histological section of human skin prepared for direct en:immunofluorescence using an anti-IgA antibody. The skin is a biopsy of a patient with en:Henoch-Schonlein purpura. IgA deposits are found in the walls of small superficial capillaries (yellow arrows). The pale wavy green area on top is the epidermis, the bottom fibrous area is the en:dermis.