In nomine patris

In nomine patris
Země původuČeskoČesko Česko
Jazykčeština
Délka97 min.
Žánrdrama
NámětČíhošťský zázrak
ScénářJan Drbohlav
RežieJaromír Polišenský
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleViktor Preiss
Klára Issová
Jiří Langmajer
Pavel Kříž
Michal Pavlata
Saša Rašilov mladší
Ladislav Potměšil
Lucie Vondráčková
Lukáš Hlavica
Miroslav Táborský
Otakar Brousek mladší
Tomáš Krejčíř
Martin Stránský
Barbora Munzarová
Martin Zahálka
Petr Oliva
Václav Mareš
Jiří Wohanka
Rudolf Hrušínský mladší
Oldřich Vlach
Jiří Kodeš
Bedřich Šetena
Jana Matějcová
Otto Rošetzký
Otmar Brancuzský
HudbaVladimír Roubal
KameraJosef Špelda
Výroba a distribuce
Premiéra2004
DistribuceČeská televize
In nomine patris na ČSFDKinoboxuFDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

In nomine patris je český televizní film z roku 2004. Jeho námětem je historická událost z konce roku 1949 zvaná Číhošťský zázrak a následné represe komunistického režimu vůči zúčastněným osobám. Film podle scénáře Jana Drbohlava režíroval Jaromír Polišenský a účinkovala zde řada známých herců.

Děj

Děj se odehrává v malé vesničce Číhošť, kde koncem roku 1949 probíhá nedělní kázání, během něhož se pohne na oltáři kříž. Zázrak spatří většina lidí, kromě faráře Toufara. Začnou se sem sjíždět davy lidí, které přilákal právě onen zázrak, což však neujde pozornosti příslušníků StB. Ti si pro faráře Toufara přijdou na faru, vydávajíce se za dva novináře, kteří chtějí psát o zázraku článek. Zatknou jej a odvezou do Valdic k vyšetřování. Mezitím je kostel uzavřen a probíhá tu vyšetřování a také natáčení dokumentárního filmu o zinscenování celého „zázraku." Celým dějem prochází fiktivní postava režiséra Neumanna, který má tento snímek natočit a je vystaven rozporům mezi uměleckým záměrem a záměrem propagandy, mezi tušením pravdy a věrností režimní ideologii. Film skutečně vznikl s názvem "Běda tomu, skrze něhož..." a jeho režisérem byl Přemysl Freiman.

Kněz Toufar umírá na následky brutálního mučení užitého na něm během výslechů, jeho jméno je zatajeno už v nemocnici a jeho příbuzným o jeho smrti není podána žádná zpráva. Marie, jeho neteř a hospodyně, se za pomoci místního strážmistra pokouší svého strýce najít, avšak bez úspěchu. Roli faráře Toufara v propagandistickém filmu musí převzít figurant.

Hrají

Viktor Preissfarář Josef Toufar
Klára IssováMarie
Jiří Langmajerrežisér Neumann
Pavel Křížkameraman Robek
Michal Pavlatanáměstek z ministerstva dr. Čížek
Saša Rašilov mladšípříslušník VB
Ladislav Potměšilpříslušník VB
Lucie VondráčkováNeumannova přítelkyně
Lukáš Hlavicavyšetřovatel StB
Miroslav Táborskýstřihač Marek
Otakar Brousek mladšípromítač
Tomáš Krejčířpříslušník StB
Martin Stránskýpříslušník StB
Barbora Munzarovázdravotní sestra
Martin Zahálka
Petr Oliva
Václav Marešministr
Rudolf Hrušínský mladšíudavač
Oldřich Vlachhostinský Ferda

Ocenění

Těsně před svým uvedením na obrazovku obdržel film na Mezinárodním filmovém a televizním festivalu dětí a mládeže FILMÁK 2004 cenu za nejlepší televizní dramatický pořad pro mládež. Později slavil velký úspěch při udělování výročních cen za televizní tvorbu ELSA (za rok 2005). Získal celkem čtyři ceny. Sošku lvice Elsy získali: režisér Jaromír Polišenský za nejlepší režii, scenárista Jan Drbohlav za nejlepší scénář, herec Viktor Preiss za roli faráře Toufara a samotný film jako nejlepší původní dramatický pořad. [1]

Odkazy

Reference

Externí odkazy

Související články

Média použitá na této stránce

Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“