Incident na albánsko-jugoslávské hranici 13. dubna 1999

Incident na albánsko-jugoslávské hranici 13. dubna 1999
konflikt: Válka v Kosovu
Tanky Typ 59 albánské armády rozmístěné v blízkosti hranice s Jugoslávií
Tanky Typ 59 albánské armády rozmístěné v blízkosti hranice s Jugoslávií

Trvání13. duben 1999
Místoalbánsko-jugoslávská hranice
Souřadnice
VýsledekAlbánské vítězství
Strany
Jugoslávie Svazová republika JugoslávieAlbánie Albánská armáda
UČK
Velitelé
?Albánie Kosovo Liberation Army

Kudusi Lama

Síla
(albánská domněnka) 50 vojáků z 63. výsadkového praporu1. mechanizovaná brigáda(možné počty 1500 až 7500 vojáků v závislosti na počtu vojáků v praporu (jednotce)

A neznámé počty milicionářů

Ztráty
38 zabitých vojáků8 zabitých vojáků
3 zabití milicionáři
1 zraněný milicionář
16 civilistů zraněno
3 domy zničeny

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Incident na albánsko-jugoslávské hranici 13. dubna 1999 se odehrál ve vypjaté atmosféře války v Kosovu. Jugoslávská armáda překročila hranice svého státu a z Kosova vstoupila na území Albánie. Pěchota se dostala až 12 km za hranici do prostoru mezi městy Krumë a Kukës, než byla zastavena palbou ze strany bojovníků Kosovské osvobozenecké armády.

Události

Zníčený dům u albánsko-jugoslávské hranice poblíž řeky Bílý Drin

Albánská armáda, která byla rozmístěna na jižní straně hranice, měla za rozkaz neopětovat palbu v případě, že by z území Kosova došlo k jakýmkoliv ozbrojeným akcím. Důvodem byly velmi napjaté vztahy mezi oběma zeměmi během války v Kosovu. Jugoslávští představitelé opakovaně obviňovali Tiranu z toho, že poskytuje vojenskou podporu bojovníkům Kosovské osvobozenecké armády a v Bělehradě panovalo rozhořčení nad tím, že albánští politici v Tiraně podporují bombardování jejich státu vojsky NATO.

Cílem jugoslávského vojska během dané operace byla eliminace jednotek Kosovské osvobozenecké armády, které se před jugoslávskou armádou skrývaly na území Albánie[1] mezi kosovsko-albánskými uprchlíky. Jugoslávští vojáci na albánském území bombardovali několik vesnic a zapálili několik domů. Při náletu jugoslávského letectva se albánské protivzdušné obraně podařilo sestřelit jedno letadlo MiG-29.

Do dvou hodin od začátku palby byla na místo poslány jednotky a tanky albánské armády, aby zastavily postup jugoslávských vojsk. Následně se jugoslávské vojsko stáhlo. Po incidentu přerušila Albánie diplomatické vztahy se Svazovou republikou Jugoslávií; jugoslávská strana popřela, že její vojska pronikla přes společnou hranici.[2]

Reakce

V souladu s mezinárodními válečnými normami mohla Albánie vyhlásit válku s Jugoslávií, když parašutisté překročili albánské území. Přestože Albánie a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) potvrzují vniknutí srbských vojsk na území Albánie, Jugoslávie popřela, že by k jakémukoli napadení došlo.

  • Svazová republika Jugoslávie: Ministerstvo zahraničních věcí odmítlo jakýkoli vpád a obvinilo Albánii ze zadržování teroristů. Uvedla, že jugoslávská vzdušná vojska nevstoupila do Albánie.
  • Albánie: Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že „srbské pěchotní jednotky pronikly až do dvou kilometrů do vnitřku Albánie po dvou hodinách bombardování na naší straně.“ 18. dubna Albánie a Jugoslávie přerušily všechny diplomatické vztahy.
  • Turecko: Premiér Bülent Ecevit prohlásil, že „v případě potřeby bude Turecko bránit s Albánií suverenitu a nezávislost albánských přátelských a bratrských lidí“.

Odkazy

Reference

Média použitá na této stránce

Flag of Serbia and Montenegro (1992–2006).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
Flag of Yugoslavia (1992–2003).svg
Flag of Serbia and Montenegro, was adopted on 27 April 1992, as flag of Federal Republic of Yugoslavia (1992-2003).
UCK KLA.svg
Tento vektorový obrázek byl vytvořen programem Adobe Illustrator.
Morina ruins.jpg
Autor:
Watchduck
You can name the author as "T. Piesk", "Tilman Piesk" or "Watchduck".
, Licence: CC BY 3.0
Ruins near Morina in the White Drin valley, at the border between Albania and Kosovo. A nearby village is called Planeja, the mountain to the right is called Pastrik. Taken in summer 2001 from a KFOR tank.

These buildings may have been destroyed in the attack, mentioned in the following quote:

FOREIGN & COMMONWEALTH OFFICE, LONDON, JUNE 1999
RESEARCH & ANALYTICAL PAPERS
KOSOVO CHONOLOGY: 1997 TO THE END OF THE CONFLICT

23-24 May
Yugoslav Army operations against villages of Morina, Smonica and Patoc Morina near Albanian border; attacks elsewhere also reported.

Kosovo Chronology: From 1997 to the end of the conflict