Indická vlajka
Vlajka Indie je tvořena listem o poměru stran 2:3 se třemi vodorovnými pruhy šafránové, bílé a zelené barvy. V bílém pruhu je modré kolo – kolo dharmy.[1]
Šafránově žlutý pruh vlajky představuje hinduistickou víru, zelený pruh zastupuje muslimy a bílá na středním pruhu je barvou míru. Jiná interpretace říká, že šafránová je barvou odvahy a obětování, bílá je barvou míru a pravdy a zelená barvou víry a rytířskosti.
Kolo ve středu je starobylým znakem brahmánismu. Nazývá se Dharmačakra, resp. Ašókačakra – (Kolo zákona) a je jedním z atributů boha Višnu. Jeho dvacet čtyři vnitřních polí představuje počet hodin dne, nekončící chod života a modrá barva kola je barvou moře a oblohy.
Rozměry indické vlajky
Detail indické vlajky
Vertikální zavěšení indické vlajky
Historie
V 19. století založili Britové v Indii kolonii a spravovali ji až do roku 1947, kdy Indie získala nezávislost. Vlajka vznikla právě v průběhu zápasu o nezávislost, který vedl Mahátma Gándhí. Původní britská kolonie se rozdělila na dva nezávislé státy: převážně hinduistickou Indii a převážně muslimský Pákistán.
Vlajka Spojeného království v Indii (1858–1947)
Poměr stran: 1:2Vlajka indického prezidenta (1950–1971)
Poměr stran: 11:16Vlajka indického guvernéra (1947–1950)
Poměr stran: 1:2
Užívání vlajky
V roce 1971 byl přijat zákon na ochranu před útoky na národní čest. Poté si mohli trvale vyvěsit vlajky na svých sídlech pouze vyšší státní úředníci a státní organizace. Zákon z roku 1950 pak zakazoval užití vlajky ke komerčním účelům. Řadoví Indové mohli vyvěšovat vlajku pouze v určených státních svátcích:
- Den republiky (26. ledna)
- Den nezávislosti (15. srpna)
- Narozeniny Mahátma Gándhího (2. října)
Toto nařízení ovšem bylo změněno s účinností od 26. ledna 2002, kdy bylo umožněno řadovým občanům vlajku vyvěšovat v libovolný den. Této změny bylo dosaženo na základě stížnosti podané indickým milionářem Naveene Jindalem, který nechal, po vzoru výrazně liberálnějšího prostředí v USA, kde studoval, vlajku v roce 1993 vyvěsit před svoji továrnou, což vedlo k zabavení vlajky a střetů mezi Jindalem a indickou vládou a následně v soudní spor (Jindalem v dubnu 1995 podal u nejvyššího soudu v Dillí žalobu).[2]
6. července 2005 umožnil federální parlament nosit obrázek vlajky i na oblečení (důstojně, výhradně nad úrovní pasu, tj. na čepicích a tričkách, ne však na plavkách; vlajka nesmí být např. na polštářích, kapesnících, ubrouscích či jako desén látek).[3][4]
Odkazy
Reference
- ↑ Indická vlajka na Flags of the World
- ↑ My Flag, My Country (anglicky)
- ↑ Zpravodaj Vexilologie č. 148 (III/2008)
- ↑ Flag Code Of India (anglicky)
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Indická vlajka na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: Doktor Mandrake, Licence: CC BY-SA 3.0
IFIS for "vertical hoist transformationally identical to horizontal hoist"
Autor: DoktorMandrake, Licence: CC BY-SA 3.0
IFIS for "historical version" (not part of original set of symbols)
Ashoka's dharma chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one of the 24 virtues. They are as followed.
Vexillological Symbol according to FIAV / W. Smith: National flag on land
Flag of India (Construction Sheet)
Autor: Tijmen Stam (User:IIVQ), Licence: CC BY 2.5
Vexillological symbol according to FIAV / W. Smith
This symbol in particular means that the flag is the current and official flag of the group or nation.
Flag of India (vertical)
Autor: Thommy, Licence: CC0
Flag of the Governor-General of the Dominion of India from 15 August 1947 to 26 January 1950.