Informační asymetrie

Informační asymetrie se týká přijímání rozhodnutí v případech, kdy jedna strana má více nebo lepší informace než ta druhá. Je to pojem z teorie smluv nebo ekonomie. Tato asymetrie u transakcí porušuje rovnováhu sil, což může někdy způsobit, že transakce budou neefektivní a v nejhorším případě to způsobí až selhání trhu.[1]

Informační asymetrii lze ukázat na situaci, kdy jedna strana je prodávající a druhá kupující. Když má prodávající lepší informace, transakce s větší pravděpodobností proběhne ve prospěch prodávajícího. Například když se prodává ojetý vůz, stav vozu a tedy i jeho tržní hodnotu zná prodávající pravděpodobně mnohem lépe než kupující. Prodávající má tedy informační převahu, kterou může využít.[2][3]

Naopak při sjednávání vlastního zdravotního pojištění není pojistník (kupující) vždy povinen uvádět úplné údaje o svých zdravotních rizicích. Neposkytnutím těchto informací pojišťovně pojistník zaplatí stejné pojistné jako někdo, kdo bude s mnohem menší pravděpodobností v budoucnu požadovat výplatu plnění.[4]

Informační asymetrie se rozšiřuje i na chování mimo ekonomiku. Z teorie mezinárodních vztahů vyplynulo, že i války mohou být způsobeny asymetrickými informacemi[5] a že „většina velkých válek moderní doby byla výsledkem toho, že si vůdci špatně spočítali své vyhlídky na vítězství“. Mezi národními vůdci existují asymetrické informace, když existují rozdíly v tom, co vědí (neboli čemu věří) o vzájemné výzbroji, kvalitě a taktice vojenského personálu, odhodlání, geografické situaci, politickém klimatu nebo třeba jen o relativní pravděpodobnosti různých výsledků, anebo kde mají neúplné informace o motivaci ostatních.[6]

Informační asymetrie je protikladem k dokonalé informaci, která je klíčovým předpokladem neoklasické ekonomie. V roce 1996 byla udělena Nobelova pamětní cena za ekonomii Jamesi A. Mirrleesovi a Williamu Vickreymu za jejich „zásadní příspěvky k ekonomické teorii pobídek pokud účastníci trhu mají asymetrické informace“.[7] To vedlo Nobelův výbor k uznání důležitosti informačních problémů v ekonomii. Později dostali další Nobelovu cenu v roce 2001 George Akerlof, Michael Spence a Joseph E. Stiglitz za jejich „analýzy trhů s asymetrickými informacemi“.[8]

Význam pro strategický management

Pro strategické manažery firem je pochopení a řešení informační asymetrie důležité několika důvodů:

  1. Řízení rizik: Nedostatek a špatná kvalita informací zvyšuje rizika spojená s rozhodovacími procesy. Strategičtí manažeři potřebují minimalizovat nejistotu a chránit svoji firmu před ztrátami, které mohou vzniknout, když nejsou informace dostupné nebo jsou zkreslené.
  2. Budování důvěry: V prostředí s vysokou informační asymetrií je budování a udržení důvěry mezi zákazníky a firmou náročnější. Strategie založené na transparentnosti, jakou je například garantování kvality produktů a služeb, pomáhají vytvářet a udržovat důvěru.
  3. Inovace a diferenciace: Překonání informační asymetrie prostřednictvím inovací pomůže firmám ukázat hodnotu jejich nabídky zákazníkům, což je navíc odliší se od konkurence.
  4. Strategické rozhodování: Efektivní řešení informační asymetrie umožní manažerům činit informovanější rozhodnutí, což je zásadní pro úspěšné strategické plánování a dosahování konkurenční výhody.

Informační asymetrie proto může mít hluboký dopad na strategický management a rozhodovací procesy ve firmách. Strategičtí manažeři, kteří jsou schopni identifikovat a řešit problémy spojené s kvalitou a množstvím informací, mohou lépe řídit své firmy, zvyšovat efektivitu a ziskovost, a zároveň budovat pevnější vztahy se zákazníky.[9]

Z historie

1963
Kenneth Arrow analyzoval pro lékařskou péči problém fungování trhu s asymetrickými informacemi a napsal o tom článek pro časopis American Economic Review.[4]
1986
Vznikla teorie zvaná vítězovo prokletí. Předpokládá, že na trhu cenných papírů jsou jak investoři informovaní, tak i ti, kteří jsou informovaní méně, a skutečnost, že na trhu se obchodují jak tituly podhodnocené, správně oceněné, tak i tituly nadhodnocené. Informovaní investoři dokáží identifikovat nadhodnocené tituly a neinvestují do nich své prostředky. Naopak málo informovaní investoři investují do trhu jako celku, tedy do každého instrumentu poměrnou část svých prostředků. Aby méně informovaní investoři neprodělávali a neodcházeli pak z trhu a tím nesnižovali poptávku po akciích, musí být některé tituly právě tak podhodnocené, aby těmto investorům kompenzovaly ztráty.[10]
1996, 2001
Udělení Nobelovy ceny za ekonomii[11]

Řešení

Akademická obec široce diskutovala používaná protiopatření ke snížení informační asymetrie.[12][13]

  • Signalizace
  • Screening
  • Záruky
  • Povinné sdělování informací

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Information asymmetry na anglické Wikipedii.

  1. John O. Ledyard (2008). "market failure,"  The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Ed.  Abstract.
  2. AKERLOF, George A. The Market for "Lemons": Quality Uncertainty and the Market Mechanism. The Quarterly Journal of Economics. 1970-08-01, s. 488–500. Dostupné online. ISSN 0033-5533. DOI 10.2307/1879431. JSTOR 1879431. (anglicky) 
  3. PETTINGER, Tejvan. Asymmetric information problem - Economics Help [online]. [cit. 2019-11-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. a b ARROW, Kenneth J. Uncertainty and the Welfare Economics of Medical Care. American Economic Review. American Economic Association, 1963, s. 941–973. JSTOR 1812044. (anglicky) 
  5. Jackson, s. 35, 40-43.
  6. Jackson, s. 40, 42.
  7. The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 1996 [online]. [cit. 2020-11-19]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. "The Sveriges Riksbank Prize in Economic Sciences in Memory of Alfred Nobel 2001: Information for the Public", press release from the Royal Swedish Academy of Sciences, Nobel Foundation, nobelprize.org, October 2001, accessed November 12, 2007.
  9. KRCHOVÁ, Hana. Jak informační asymetrie mění pravidla hry [online]. 2024-01-15 [cit. 2024-02-09]. Dostupné online. 
  10. THALER, Richard. Anomalies: The Winner's Curse. Journal of Economic Perspectives. 1988, s. 191–202. Dostupné online [cit. 2018-10-19]. DOI 10.1257/jep.2.1.191. (anglicky) 
  11. Nobelova pamětní cena za ekonomii, oficiální stránky, anglicky
  12. Johannes Hörne (2008). "signalling and screening" The New Palgrave Dictionary of Economics, 2nd Edition. Abstract.
  13. ZHU, Xufeng; ZHANG, Chao. Reducing information asymmetry in the power industry: Mandatory and voluntary information disclosure regulations of sulfur dioxide emission. Energy Policy. 2012, s. 704–713. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

  • The Economist: Information asymmetry, Secrets and agents
  • JACKSON, Matthew O.; MORELLI, Massimo. The Handbook on the Political Economy of War. Redakce Coyne Chris J.. [s.l.]: Edward Elgar Publishing, 2011. ISBN 978-1849808323. Kapitola The Reasons for Wars – an Updated Survey, s. 34–57. (anglicky)