Infrazářič
Infrazářič (také quartzové topidlo) je spotřebič přeměňující elektrickou energii na teplo a světlo (infračervené záření). Je určený k ohřevu osob, předmětů či potravin v obytných, výrobních nebo venkovních prostorech.
Infrazářič obsahuje žárovku ve tvaru tenké trubice, tzv. infratrubice. Hlavní výhodou infrazářičů je, že snižují provozní náklady až o 60 % v porovnání s konvenčními zdroji vytápění. Krátkovlnné infračervené paprsky produkované infrazářičem totiž neohřívají okolní vzduch, ale výhradně osoby a objekty v dosahu (stejně jako sluneční paprsky). Elektrické infrazářiče nevíří prach, nejsou ovlivněny větrem ani vzdušnými proudy, neprodukují CO2, nepodporují růst bakterií a mikroorganismů.
Infrazářiče se využívají v obytných prostorech především pro ohřev v koupelnách. Běžně se používají i pro ohřev v průmyslových prostorách. Existují provedení se zvýšenou odolností proti prachu a vlhkosti.
Odkazy
Literatura
- PETRÁŠ, Dušan a Miroslav KOTRBATÝ. Vytápění velkoprostorových a halových objektů. Bratislava: Jaga, 2006. ISBN 80-8076-040-3.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Infrazářič na Wikimedia Commons
Média použitá na této stránce
Autor: AdamKolek, Licence: CC BY-SA 4.0
Instalace infrazářičů pod Karlovým mostem