Ingolfur Arnarson

Ingolfur Arnarson
Arnarson nařizuje vztyčit stěžně na místě, kam dopluly. Obraz od Johana Petera Raadsiga.
Arnarson nařizuje vztyčit stěžně na místě, kam dopluly. Obraz od Johana Petera Raadsiga.
Narození848
Rivedal
Úmrtí910 (ve věku 61–62 let)
Reykjavík
Povoláníobjevitel a gothi
Manžel(ka)Hallveig Fróðadóttir
DětiÞorsteinn Ingólfsson
PříbuzníÞorkell máni Þorsteinsson (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ingolfur Arnarson (nebo Ingólfr Arnarson) společně se svou ženou Hallveig jsou považováni za první trvalé norské obyvatele Islandu. Podle knihy Landnámabók (středověký islandský písemný záznam popisující osidlování Islandu Nory, sepsaný Haukrem Erlendssonem) Ingolfur Arnarson založil usedlost s názvem Reykjavík v jihozápadní části ostrova v roce 874. Archeologické průzkumy však naznačují, že osada mohla existovat i o několik let dříve.

Život

Středověký kronikář Ari Thorgilsson zaznamenává, že Ingolfur Arnarson a jeho posádka byli prvními norskými obyvateli Islandu. Zmiňuje se však také o "Papar" (podle legendy irští nebo skotští mniši a poustevníci), kteří údajně přišli na Island ještě před Nory. Uvádí také, že tito mniši ostrov opustili, neboť nechtěli sdílet stejné místo s nově přicházejícími pohany.

Landnámabók (sepsaná asi o 2 nebo 3 století později) dále uvádí, že Ingolfur opustil Norsko z důvodu jisté krevní msty. Doslechl se prý o existenci nového ostrova v Atlantském oceánu, který byl objeven Gardarem Svavarssonem a Flokim Vilgerdarsonem, a proto se společně se svým nevlastním bratrem Hjörlefrem Hródmarssonem uchýlili do bezpečí na Island. Když byla pevnina na dohled z paluby lodě, svrhl Ingolfur dva stěžně do moře (na důkaz svého vůdcovství) a slíbil, že se usadí právě tam, kam budou tyto stěžně s boží pomocí doneseny. Jakmile přistáli na břehu, vyslal Ingolfur dva ze svých irských otroků, aby prozkoumali pobřeží a stěžně našli. Hródmarsson byl však brzy otroky zavražděn. Ingolfur se za nimi vydal a pronásledoval je. Jakmile je dostihl na ostrovech Vestmannaeyjar nedaleko jihozápadního pobřeží Islandu, zabil je.

Uvádí se, že Ingolfur měl syna Thorsteinna, který údajně na Islandu založil první parlament, předchůdce současného národního parlamentu Althing.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ingólfr Arnarson na anglické Wikipedii.

Literatura

BALCHIN, Jon. To the Ends of the Earth - Journey of the Great Explorers. London: Arcturus Publishing Limited, 2005. ISBN 1-84193-560-3. 

Související články

Média použitá na této stránce

Ingolf by Raadsig.jpg
The painting depicts Ingólfr Arnarson, the first settler of Iceland, newly arrived in Reykjavík. He appears to be commanding his men, perhaps his slaves, to erect his high seat pillars. Several other people and a dog look on while others are unloading a nearby ship. In the background there are mountains.

At the time the photograph was taken, the painting was on public display in Viðeyjarstofa in Viðey. A plaque explains that it was a gift to the City of Reykjavík from Eimskipafélag Íslands on the occasion of the 200th birthday of Reykjavík (which was in 1986). The plaque does not give any information about the artist but a quick Googling for the signature "P. Raadsig" and "Ingolf" reveals the name of the painting and information about the artist.

The picture was taken under natural lighting with a hand-held digital camera. The right side of the painting was placed closer to a window when the picture was taken. These factors contribute to the mediocre quality of the reproduction.