Integrované bezpečnostní centrum
Integrované bezpečnostní centrum (IBC), také Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje (IBC MSK), je krajské operační středisko Moravskoslezského kraje národních tísňových linek 150, 155, 156 a 158 a tísňové linky 112.[1] Integrované bezpečnostní centrum zahájilo činnost v lednu 2011 a sloučilo činnost 15 oblastních dispečinků složek integrovaného záchranného systému v Moravskoslezském kraji.[1] Integrované bezpečnostní centrum se nachází v městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz v Ostravě poblíž Městské nemocnice Ostrava.
Integrované bezpečnostní centrum je charakteristické jednotnou koordinací všech složek integrovaného záchranného systému na území Moravskoslezského kraje.[2] Jedná se o jediné centrum v Česku, které přijímá a vyhodnocuje tísňové výzvy ze všech tísňových linek. Před spuštěním Integrovaného bezpečnostního centra byly složky integrovaného záchranného systému obsluhovány v oblasti Ostravy z Centra tísňového volání (CTV), které již fungovalo na principu obsluhy všech tísňových linek. Ostatní okresy však disponovaly samostatnými dispečinky pro obsluhu integrovaného záchranného systému.[2] Otevřením Integrovaného bezpečnostního centra došlo ke zkvalitnění vyhodnocování tísňových výzev a efektivnějšímu využití všech posádek.
V současné době tak Integrované bezpečnostní centrum koordinuje činnost posádek Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, Policie České republiky a Městské policie Ostrava.[3] V areálu Integrovaného bezpečnostního centra má své sídlo ředitelství Městské policie Ostrava a jsou zde umístěny výjezdové skupiny zdravotnické záchranné služby.[1][4][5] K dispozici je 31 dispečerských pracovišť, osm je určeno pro Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, 10 pracovišť je určeno pro Zdravotnickou záchrannou službu Moravskoslezského kraje a dalších 10 pro Policii České republiky a Městská policie Ostrava má k dispozici tři pracoviště.[6] Celkové náklady na realizaci Integrovaného bezpečnostního centra činily 679 milionů korun, 92 % částky hradila Evropská unie a na zbytku částky se podílelo Ministerstvo vnitra České republiky, Moravskoslezský kraj a Statutární město Ostrava.[2]
Odkazy
Reference
- ↑ a b c FASTER, Petr. Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje [online]. Hasičský záchranný sbor České republiky, 2011 [cit. 2012-04-05]. Dostupné online.
- ↑ a b c BUCHTELA, Tomáš; LACH, Tomáš. Integrované bezpečnostní centrum [online]. 155ka.cz, 2011-03-02 [cit. 2012-04-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-08-30.
- ↑ HUMPL, Lukáš. Krajské operační středisko [online]. Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje (dále jen ZZS MSK), 2011-02-22 [cit. 2012-04-05]. Dostupné online.
- ↑ ZYCHOVÁ, Vladimíra. Ředitelství Městské policie Ostrava změnilo adresu [online]. Městská policie Ostrava, 2011-01-11 [cit. 2012-04-05]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- ↑ Výjezdové skupiny ÚSZS MSK [online]. ZZS MSK, rev. 2012-04-01 [cit. 2012-04-05]. Dostupné online.[nedostupný zdroj]
- ↑ KOZÁK, Jakub. IBC MSK počítá dny do zahájení zkušebního provozu [online]. požáry.cz, 2010-06-26 [cit. 2012-05-23]. Dostupné online.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Integrované bezpečnostní centrum na Wikimedia Commons
- Integrované bezpečnostní centrum Moravskoslezského kraje na stránkách Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (česky)
- Integrované bezpečnostní centrum na 155ka.cz (česky)
- IBC MSK počítá dny do zahájení zkušebního provozu na požáry.cz (česky)
Média použitá na této stránce
Autor: Radim Holiš, Licence: CC BY-SA 3.0
Integrované bezpečnostní centrum v Ostravě
Autor: Honza Groh (Jagro), Licence: CC BY-SA 3.0
Centrum krizového volání pro Moravskoslezský kraj, Ostrava