International Soccer League

Přehled vítězů

International Soccer League, v českém prostředí známá jako Americký pohár, byla fotbalová soutěž, která se konala v New Yorku a dalších městech USA v letech 1960 až 1965. Nejúspěšnějším účastníkem byla Dukla Praha se čtyřmi prvenstvími.[1]

Turnaj založil milionář William D. Cox, majitel baseballového klubu Philadelphia Phillies. Jeho cílem byla popularizace evropského fotbalu u amerického publika. Protože domácí hráči nedosahovali potřebné kvality, pozval přední evropské a jihoamerické kluby a doplnil je týmy New York Americans a Montreal Concordia, ve kterých ovšem také působila řada cizinců. V letní ligové přestávce se hrály dvě skupiny systémem každý s každým a jejich vítězové se utkali ve finále o celkové prvenství. První ročník v roce 1960 vyhrál brazilský tým Bangu Atlético Clube, na druhý ročník byla pozvána i pražská Dukla, která svoji skupinu vyhrála bez jediné porážky a se skóre 36:6.

Výsledky Dukly v ročníku 1961

  • Dukla - Jugoslávie Crvena Zvezda Bělehrad 4:2
  • Dukla - Izrael Hapoel Petah Tikva 7:1
  • Dukla - Rakousko Rapid Vídeň 6:0
  • Dukla - Kanada Concordia Montreal 2:2
  • Dukla - Francie AS Monaco 2:0
  • Dukla - Španělsko Espanyol Barcelona 5:1
  • Dukla - Irsko Shamrock Rovers 10:0

Ve finále Dukla porazila Everton FC 7:2 a 2:0. Nejlepším střelcem turnaje byl Rudolf Kučera s 19 brankami.

Od roku 1962 se formát soutěže změnil. Vítěz ligy se utkal v dvojzápase s obhájcem prvenství o American Challenge Cup (Americký vyzývací pohár). Dukla třikrát obhájila titul, až v posledním ročníku prohrála s mužstvem Polonia Bytom.

Finálové zápasy

Zdroj:[1]

Po šestém ročníku byla existence International Soccer League ukončena. Důvodem byla jednak finanční ztrátovost podniku, jednak nesouhlas United States Soccer Federation, která v Coxově turnaji viděla nežádoucí konkurenci. Cox se později podílel na založení North American Soccer League.

Odkazy

Reference

  1. a b USA - International Soccer League II, RSSSF.com (anglicky)

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Flag of the Socialist Federal Republic of Yugoslavia (1946-1992).
The design (blazon) is defined in Article 4 of the Constitution for the Republic of Yugoslavia (1946). [1]
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“
Flag of Portugal (alternate).svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910).
Campeões da American Challenge Cup.jpg
Autor: Rodrigoenxadrista, Licence: CC BY-SA 3.0
Foto tirada na exposição pública do Polônia Bytom.