Internet Archive

Internet Archive v San Francisku.

Internet Archive je největší nezisková digitální knihovna s posláním univerzálního přístupu k poznání. Nabízí trvalé uložení a přístup k cenným digitálním sbírkám a digitálním materiálům, jako jsou např. webové stránky, hudba, filmy a videozáznamy a téměř 3 miliony oskenovaných knih. Internet Archive založil Brewster Kahle v roce 1996.

Archiv umožňuje veřejnosti nahrávání a stahování digitálního materiálu ze svého datacentra, a poskytuje neomezený přístup prostřednictvím internetu zcela zdarma. Jedná se o jeden z největších projektů pro digitalizaci knih. Je členem Americké knihovní asociace, a je oficiálně uznaný státem Kalifornie jako knihovna. Využívá doménu archive.org.

Kromě archivace se jedná i o aktivisty, kteří se zasazují o svobodný a otevřený internet všem.

Služby archivu

  • Web – Nebo také Wayback Machine je robot, který archivuje obsah webových stránek na Internetu. V současné době indexuje 150 000 000 000 stránek.
  • Videa – Katalog volně šiřitelných videí. Obsahuje 599 934 videí
  • Texty – Obsahuje 3 152 773 oskenovaných knih do digitální podoby
  • Audio – Obsahuje 1 089 573 volně šiřitelných hudebních souborů a skladeb
  • Software – Jedná se převážně o staré hry a programy (obsahuje 36 760 souborů)

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Internet Archive na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Christian science church122908 02.jpg
Headquarters of Internet Archive, located in the former Fourth Church of Christ, Scientist, a neoclassic building with Greek columns on Funston Avenue, in Richmond District, San Francisco, California