Inuitština

Inuitština, inuitské jazyky
Rozšíření inuitských dialektů
Rozšíření inuitských dialektů
RozšířeníSeverní Kanada, Grónsko a Aljaška
Počet mluvčíchzhruba 86 000
Počet jazyků4 hlavní jazyky a zhruba 7 menších dialektů
Klasifikace
Dělení
Dělení

Inuitština je skupina jazyků Inuitů tradičně používaná v arktických oblastech Severní Ameriky a částečně v subarktických oblastech na poloostrově Labrador. Okrajově byla rozšířena také v dálnovýchodním Rusku a na Diomedových ostrovech, ale dnes se zde již téměř nevyskytuje. Inuité žijí především ve třech oblastech: v Grónsku, v Kanadě a na Aljašce.

Systém znaků používaných pro zápis jazyka inuktitut

Inuitštinu je možno chápat také jako větev příbuzných, samostatných jazyků. Inupiaq, inuvialuktun, inuinnaqtun, inuktitut a grónština mají přidělený vlastní mezinárodní jazykový kód a jsou úředními jazyky v některých částech Kanady a v Grónsku. Inuktitut dokonce používá vlastní slabičné písmo.

Populace

Celkovou populaci mluvčích lze těžko odhadovat s větší přesností. Průzkumy prováděné v Grónsku odhadují počet mluvčích na přibližně 50 000, průzkumy z Kanady mluví asi o 30 000 a průzkumy z Aljašky asi o 3 000 mluvčích z celkové tamější populace 13 000 Inuitů. Dalších 3 000 Inuitů navíc žije v Dánsku. Celkový počet mluvčích všech jazykových variant se tedy odhaduje asi na 86 000.

Varianty

Inuitština se vyskytuje v mnoha dialektech. Ty se často dělí do čtyř základních skupin, které jsou ovšem vymezeny spíše geograficky, neboť hranice mezi jednotlivými dialekty nejsou mnohdy jasně vymezené.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Inuktitut dialect map.svg
Autor: Asybaris01, Licence: CC BY-SA 3.0
Inuktitut dialect map with labels in Inuktitut inuujingajut or local Roman alphabet. Includes states and provinces. Data from various sources.