Inuvik

Inuvik
Fall Colors Over Inuvik 1.jpg
Inuvik – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška15 m n. m.
StátKanadaKanada Kanada
Inuvik
Inuvik
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel3 243 (2016)[1]
Správa
Vznik1954
Oficiální webwww.inuvik.ca
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Centrum města
Kostel Panny Vítězné (1960)

Inuvik je malé městečko v severní arktické části Kanady (Severozápadní teritoria) a leží na pravém břehu delty řeky Mackenzie, asi 100 km od Beaufortova moře. Dřívější název zněl Inuwik a ve zdejším původním jazyce eskymáckého obyvatelstva znamená Místo člověka. V roce 1996 měl Inuvik celkem 3296 obyvatel, ale kvůli kolísání ekonomických poměrů se počet obyvatel dost mění. V roce 2016 mělo město 3243 obyvatel.

Historie

Prvním Evropanem, který se pohyboval v této oblasti, byl v roce 1789 Alexander MacKenzie, po němž je pojmenována řeka MacKenzie.

Inuvik byl založen v roce 1953, aby nahradil zdejší administrativní centrum, městečko Aklavik, ležící na západním břehu delty MacKenzie a které bylo několikrát zničeno povodněmi a které se už nemělo kam rozšiřovat. Nově založené město, ležící asi 100 km na východ od Aklaviku, se pojmenovalo New Aklavik, ale v roce 1958 bylo přejmenováno na Inuvik kvůli lepšímu rozlišování obou obcí. Status obce získal v roce 1967, v roce 1970 byl označen za město, v němž byl zvolen také starosta a zastupitelstvo. V roce 1979 byla dokončena Dempsterova dálnice, vedoucí také přes Inuvik a tím se město zařadilo do kanadského dálničního systému. Navíc je Inuvik nejsevernějším městem tohoto systému. Pozoruhodností je, že na dálnici (která se chlubí tím, že je po ní možný i provoz v létě, kdy je půda obvykle rozblácená, zatímco v zimě jsou zdejší cesty sjízdné díky zpevnění mrazem) navazuje ještě další úsek, pokračující na sever do vesničky Tuktoyaktuk, ležící přímo na břehu Beaufortova moře, resp. Arktického oceánu.

V letech 1971 až 1990 byl jedním z hlavních ekonomických pilířů Inuviku kanadská vojenská základna a také petrochemický průmysl.

Podnebí

Inuvik má subarktické klima s dlouhými, mrazivými zimami a krátkými, teplými léty. Průměrná lednová teplota činí -27,6 °C a průměrná červencová teplota 14,2 °C. Na to, že leží nedaleko od Severního ledového oceánu, je zde ovšem ještě poměrně teplo - je to jedna z nejsevernějších oblastí výskytu tajgy v Kanadě.

Reference

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Canada location map.svg
Autor: Yug, Licence: CC BY-SA 3.0
cropped version of Carte administrative du Canada.svg for map location.
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Fall Colors Over Inuvik 1.jpg
Autor: Martin Male from Yellowknife, Canada, Licence: CC BY 2.0
Overlooking Inuvik with the fall colors in the foreground.
Flag of the Inuvik First Nation.PNG
Autor: Xasartha, Licence: CC BY-SA 3.0
Flag of Inuvik in the NWT of Canada, and of the Inuvik First Nation, which consists of Gwich'in Native Americans and Inuvialuit Inuit. The flag I made myself, based on the image on this (http://www.crwflags.com/fotw/flags/ca-nt-iv.html) page.

The gray outline (maybe should be dark green) is a house, the yellowish-green is a teepee, while the white arc is an igloo (see "Canadian City Flags: 100 Flags from Abbotsford to Yellowknife", ISBN 978-0-9747728-3-7).
IGLOO.jpg
Autor: User:Senwung, Licence: CC-BY-SA-3.0
Our Lady of Victory Church in Inuvik, NWT; Senwung Luk