Irové

Irové
Muintir na hÉireann
Oscar Wilde portrait.jpg
Maureen O'Hara Black Swan 3.jpg
Liam Neeson Deauville 2012.jpg
Bono at the 2009 Tribeca Film Festival.jpg
Bram Stoker 1906.jpg
Cillian Vallely on Uilleann Pipes.jpg
George best 1976.jpg
Mary McAleese.jpg
HRM EHS p56.jpg
PierceBrosnanCannesPhoto2.jpg
Aodh Mór Uî Néill (anglicisé comme, Hugh The Great O'Neill).jpg
Robert Boyle 0001.jpg
Stbrigid.jpg
Andrea corr glastonbury.jpg
Theobald Wolfe Tone - Project Gutenberg 13112.png
Sir Edward Carson, bw photo portrait seated.jpg
Arthur Guinness.jpg
Brian Boru, King of Munster.jpg
Sir Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington.png
SaoirseRonanSept11TIFF.jpg
Jonathan Rhys Meyers Cabourg 2013.jpg
Daniel O'Connell.png
James Joyce by Alex Ehrenzweig, 1915 restored.jpg
William Butler Yeats by George Charles Beresford.jpg
Douglas Hyde 2.jpg
Michael Collins 1921.jpg
1. řada: Oscar WildeMaureen O'HarováLiam NeesonBonoBram StokerCillian VallelyGeorge Best
2. řada: Mary McAleeseErnest ShackletonPierce BrosnanUna HealyHugh O'NeillRobert Boylesv. BrigitaAndrea Corr
3. řada: Wolfe ToneEdward CarsonArthur GuinnessBrian BoruVévoda z WellingtonuSaoirse RonanJonathan Rhys Meyers
4. řada: Daniel O'ConnellJames JoyceEnyaW.B. YeatsDouglas HydeMichael Collins
Populace
odhadováno na 80 000 000[1]
IrskoIrsko Irsko4 500 000
USAUSA USAvíce než 40 000 000
Spojené královstvíSpojené království Spojené království6 000 000
KanadaKanada Kanada4 300 000
AustrálieAustrálie Austrálie5 900 000
ArgentinaArgentina Argentina1 000 000
MexikoMexiko Mexiko600 000
Jazyk(y)
angličtina, irština
Náboženství
převážně římskokatolické

Irové (anglicky Irish people, irsky Muintir na hÉireann, na hÉireannaigh, na Gaeil, česky dříve též Irčani či pejorativně Irčouni)[2] jsou evropská etnická skupina, která pochází z Irska, ostrova na severu západní Evropy. Lidé irského etnika mimo Irsko jsou běžně v mnoha západních zemích a anglicky hovořících zemích. Velký počet lidí irského původu žije ve Spojených státech, asi desetkrát více než v Irsku samém.

Původ

V průběhu posledních 9000 let bylo Irsko svědkem nájezdů mnoha různých skupin lidí na jeho pobřeží. Prvními legendárními příchozími byli lidé kmenů Nemed, Fomor, Firbolg a Tuatha Dé Danann, kteří jsou dnes (s výjimkou Firbolgů) považováni spíše za mytologické bytosti, než skutečné nájezdníky.

Starodávní Irové – tvůrci památek Ceide Fields a Newgrange, jsou téměř neznámí. Ani jejich jazyk, ani to jak sami sebe nazývali není známo. Až do poloviny prvního tisíciletí našeho letopočtu, bylo Irsko známo pod různými názvy. Irové sami je nazývali Banba, Scotia, Fódla, Ériu, Římané ostrovu říkali Hibernia nebo Scotia a Řekové Ierne.

Stejně tak názvy pro obyvatele Irska byly různé. Staří Římané je nazývali Attacotti, Scoti a Gael. Slovo Gael bylo odvozeno ze staré welštiny, gwyddel (znamená nájezdníci), bylo Iry přijato pro označení sebe sama. Stejný význam má označení pro Vikingy, které je spíše popisem jejich činnosti (nájezdy, pirátství), než skutečného etnického spříznění.

Název Irish (Ir) a Ireland (Irsko) je odvozen od slova Érainn[zdroj?!], označení pro lid žijící v dnešním středním a jižním Munsteru. Jejich poloha byla výhodná pro obchod se zámořskými sousedy (západ Británie, Galie a Hispánie) a to vedlo k převzetí názvu pro obyvatele celého ostrova.

Irský ostrov obývaly etnika Airgialla, Fir Ol nEchmacht, Delbhna, Fir Bolg, Érainn, Eóganachta, Mairtine, Conmaicne, Soghain a Ulaid.

Příjmení

Mnohá irská příjmení byla poangličtěna v době anglické kolonizace v 16. století. Vyznačují se typickými předponami jako O', Fitz nebo Mac.

Pro osoby keltského původu je společné to, že jejich příjmení velmi často začíná na „Ó“ nebo „Mac“ (případně psáno „Mc“ nebo staženo na pouhé „Ma“ či „M'“). „O“, původně Ó, se vyvinulo z Ua (původně hUa), což znamená „vnuk“ nebo „potomek“ jmenované osoby. Například potomci irského krále Briana Boru byli známi jako klan Ua Brian (O'Brien). Předpona je standardně psána jako O’. Genealog Kimberly Powell vysvětluje, že „apostrof, který obvykle následuje za písmenem O ..., pochází z omylu anglicky mluvících úředníků z alžbětinských dob, kteří si to vykládali jako stažený tvar slova of.[3]

„Mac“ nebo „Mc“ znamená „son of“ (syn …) a začíná tak řada irských (a skotských) příjmení. Není žádné pravidlo, že by Mac bylo skotské a Mc irské: Mc je jednoduše zkrácený zápis předpony Mac. Je však pravdou, že Mc je více rozšířeno v Ulsteru a Ó je méně běžné ve Skotsku než v Irsku.

Některá společná příjmení začínající předponou Ó jsou: Ó Ceallaigh (anglicizovaně Kelly), Ó Gallchobhair (O'Gallagher), Ó Hainbhthin (Hanifin, Hanifan apod.), Ó Raghallaigh (O'Reilly), Ó Laoidheach (Lee), Ó Néill (O'Neill), Ó Briain (O'Brien),O Fallamhain (O'Fallon) Ó Conchúir (O'Connor), Ó Cathasaigh (O'Casey), Ó hÍcidhe / Ó hÍceadha (O'Hickey), Ó Laoire (O'Leary), Ó Seachnasaigh (O'Shaughnessy), Ó Greaney (O'Greaney), Ó Dónaill (O'Donnell), Ó Dubhda (O'Dowd), Ó Tuathail (O'Toole), Ó Meadhra (O'Meara), Ó Mealaigh (O'Malley), Ó hEadhra (O'Hara), Ó Bradaigh (O'Brady) a Ó Seanacháin (O'Shanahan).

Některá příjmení začínající předponou Mac jsou: Mac Diarmada (MacDermott), Mac Cárthaigh (MacCarthy), Mac Donnachadha (MacDonough), Mac Dómhnaill (MacDonnell), McElligott, Mac Coileáin (MacQuillan), Mac Aonghusa (MacGuinness, Magennis), Mac Lochlainn (MacLaughlin), Mac Uidhir (MacGuire), Mac Mathúna (MacMahon), Mac Gadhra (McGeary) a Mac Cormaic (MacCormack). Žádný tvar není upřednostňován, takže se například používá jak MacCarthy tak McCarthy.

Je zde i početná skupina příjmení odvozených od severských vlastních jmen, jako Sweeney ze Swein a McAuliffe z Olaf. Příjmení Cotter, obvyklé v Corku, je odvozeno od severského vlastního jména Ottir.

„Fitz“ je zkomolenina francouzského „fils de“, používaného Normany a které znamená „son of“ (syn …). Normané byli potomky Vikingů, kteří se usadili v Normandii a zcela přejali francouzské způsoby a jazyk.

Častá příjmení začínající na Fitz jsou: FitzGerald (Mac Gearailt), FitzSimons (Mac Síomóin), FitzGibbons (Mac Giobúin), Fitzpatrick (Mac Giolla Phádraig) a FitzHenry (Mac Anraí); mnozí z jejich nositelů jsou potomky normanských osadníků.

Podobná příjmení jsou častá ve Skotsku a to z důvodu používání stejného jazyka a masové imigrace Irů do Skotska koncem 19. a začátkem 20. století. Skotská příjmení jsou rozšířena v Ulsteru, v důsledku vzájemných sňatků a předreformační katolické imigrace.

Vlastní jména

Některá vlastní jména v dnešním Irsku jsou odvozena z tradičních irských jmen a poangličtěných irských jmen, ačkoliv anglická jména zůstávají stále používaná.

Osobnosti

Literatura

Irové mají obrovskou literární tradici. Nejslavnějším Irem vůbec je patrně spisovatel James Joyce, jeden z klíčových představitelů modernismu v literatuře. V těsném závěsu se drží spisovatelé Oscar Wilde, George Bernard Shaw, William Butler Yeats, Samuel Beckett, Jonathan Swift a Laurence Sterne. Všichni jmenovaní patří do světového literárního kánonu. Seamus Heaney získal Nobelovu cenu za literaturu. Klíčovou postavou irského literárního obrození byl John Millington Synge. V éře romantismu se objevil básník Thomas Moore. Seán O'Casey psal dramata z chudinských čtvrtí. Brendan Behan byl i republikánským politickým aktivistou. Ve druhé polovině 20. století se prosadila Iris Murdochová. Irové zasáhli ovšem i do oblasti literatury populární. Bram Stoker stvořil slavnou postavu Drákuly. Jako autor literatury pro děti zaujal Eoin Colfer. Klasikem dobrodružné literatury je Thomas Mayne-Reid. Klasickými duchařskými historiemi proslul Sheridan Le Fanu.

Hudba

Dosti úspěšní jsou Irové v globální populární hudbě, vesměs s anglofonní tvorbou. Jmenovitě Bono Vox, lídr a zpěvák skupiny U2, Enya, Sinéad O'Connor, Bob Geldof, skupina Cranberries se zpěvačkou Dolores O'Riordanovou v čele, skupina The Corrs s Andreou Corrovou patří k nejpopulárnějším umělcům světa. Ze slavné chlapecké kapely Boyzone se nakonec nejvíce proslavili Ronan Keating a Stephen Gately. Ve stopách Boyzone jde dnes skupina Westlife. Nedávno na sebe světovým hitem Take Me to Church upozornil zpěvák Hozier. Jako rockový kytarista proslul Gary Moore. Legendou soulové hudby je Van Morrison. S programem Lord of the Dance sbírá úspěchy tanečník Michael Flatley. Slavným harfeníkem (harfa byla tradičním národním hudebním nástrojem a je i v irském státním znaku) 18. století byl Turlough O'Carolan. V oblasti vážné hudby se nejvíce prosadil Charles Villiers Stanford.

Další umění

Významným moderním malířem a představitelem tzv. nové figurace je Francis Bacon. Architekt Kevin Roche získal prestižní Pritzkerovu cenu.

Držitelem Oscara je režisér Neil Jordan. Nejznámějšími herci jsou Pierce Brosnan, Liam Neeson, Richard Harris, Peter O'Toole nebo Jonathan Rhys Meyers. Ve zlaté éře Hollywoodu zářila Maureen O'Harová.

Věda

V Irsku se narodil William Thomson (lord Kelvin), po němž je pojmenována jednotka tepla Kelvin. Robert Boyle je často označován za prvního moderního chemika. Fyzik William Rowan Hamilton jako první popsal kvaterniony. Zakladatelem hydrodynamiky byl George Gabriel Stokes. Stupnice síly větru dodnes nese jméno Francise Beauforta. Hans Sloane založil Britské muzeum. Za Ira lze považovat i Charlese Algernon Parsonse, vynálezce přetlakové parní turbíny. Ve vývoji fyziky sehrál důležitou úlohu George Francis FitzGerald. Astronom Edward Sabine objevil souvislost mezi slunečními skvrnami a kolísáním magnetického pole. Objevitelkou pulsaru byla severoirská astronomka Jocelyn Bellová Burnellová. John Stewart Bell se zabývá kvantovou fyzikou a je autorem Bellova teorému. Nobelovu cenu za fyziku získal Ernest Thomas Sinton Walton, za fyziologii William C. Campbell. Irské občanství získal i fyzik Erwin Schrödinger.

Nejslavnějšími filozofy jsou George Berkeley, Clive Staples Lewis a Edmund Burke. Během tzv. karolinské renesance sehrál velkou roli filozof Jan Scotus Eriugena. Otcem tzv. skotského osvícenství byl filozof Francis Hutcheson. Názorem, že v Bibli není nic mystického a křesťanství může být plně racionální, proslul protestantský filozof John Toland. Nejvýznamnějším irským ekonomem byl Francis Ysidro Edgeworth.

Politika

Klíčovými irskými politickými osobnostmi ve 20. století, zejména v boji za vlastní stát, byli Éamon de Valera, Patrick Pearse, Michael Collins, James Connolly nebo Roger Casement. Za řešení severoirského problému získali Nobelovu cenu za mír Seán MacBride, John Hume, David Trimble, Betty Williamsová a Mairead Maguire.

Národním symbolem a křesťanským patronem Irů je Svatý Patrik. Legendárními šiřiteli křesťanství byli též Svatý Kolumba, Svatý Brendan, Brigita Irská aj.

Irský původ má i řada zahraničních státníků, např. americký prezident John Fitzgerald Kennedy, kanadský premiér Brian Mulroney, australský premiér Paul Keating aj.

Sport a další

Ernest Shackleton vedl tři expedice do Antarktidy. Slavnou pirátkou byla Anne Bonnyová. Eddie Jordan několik let provozoval stáj Jordan ve Formuli 1. Arthur Guinness byl zakladatelem pivovaru Guinness.

Nejslavnějším (severo)irským fotbalistou byl George Best, držitel Zlatého míče z roku 1968. Plavec Michelle Smith má tři zlaté olympijské medaile.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Irish people na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Ireland.svg
Zelený pruh má znázorňovat většinové katolické obyvatelsto Irska, oranžový pruh reprezentuje protestantskou menšinu a bílý pruh uprostřed znázorňuje mír a harmonii mezi nimi.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Australia (converted).svg

Flag of Australia, when congruence with this colour chart is required (i.e. when a "less bright" version is needed).

See Flag of Australia.svg for main file information.
Jonathan Rhys Meyers Cabourg 2013.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Jonathan Rhys Meyers at the Cabourg Film Festival
Brian Boru, King of Munster.jpg
Brian Boru, King of Munster
Daniel O'Connell.png
Daniel O'Connell. The charismatic pioneer of Irish popular politics, O'Connell had grown up in the shadow of the repressive 'Penal Laws' which maintained the social and civil inferiority of Catholics in Ireland. In 1823 he founded the Catholic Association to mobilise the entire Irish Catholic population in a systematic challenge to the Protestant ruling class, known as the 'Ascendancy'. By sheer force of numbers and the ultimate threat of civil war they finally achieved the Catholic Emancipation Act of 1829..
Bram Stoker 1906.jpg
Bram Stoker (1847-1912), novelist born in Ireland, author of "Dracula"
SaoirseRonanSept11TIFF.jpg
Autor: Gordon Correll, Licence: CC BY-SA 2.0
Saoirse Ronan at the Violet & Daisy (2011) premiere during the 2011 Toronto International Film Festival (TIFF) at the Elgin Theatre on September 15, 2011 in Toronto, Canada.
PierceBrosnanCannesPhoto2.jpg
Autor: Rita Molnár (cropped by Machocarioca), Licence: CC BY-SA 2.5
O ator irlandês Pierce Brosnan.
James Joyce by Alex Ehrenzweig, 1915 restored.jpg
James Joyce, 1 photographic print, b&w, cartes-de-visites, 9.2 x 6.1 on mount 10.5 x 6.5 cm.
HRM EHS p56.jpg
Autor: unidentified photographer, Licence: CC BY-SA 3.0
Sub-Lieut. Ernest Henry Shackleton, R.N.R, aged 27.
Mary McAleese.jpg
Autor: Chancellery of the President of the Republic of Poland, Licence: GFDL 1.2
Mary McAleese
Oscar Wilde portrait.jpg
Oscar Wilde, three-quarter length portrait, facing front, seated, leaning forward, left elbow resting on knee, hand to chin, holding walking stick in right hand, wearing coat.
Liam Neeson Deauville 2012.jpg
(c) Georges Biard, CC BY-SA 3.0
Liam Neeson at the Deauville American Film Festival
Aodh Mór Uî Néill (anglicisé comme, Hugh The Great O'Neill).jpg
Aodh_Uî_Neill (né à Dungannon 1550-1616 mort à Rome) Earl du Tyrone /
Sir Edward Carson, bw photo portrait seated.jpg
Edward Carson, three-quarter length portrait, seated, facing right.
Maureen O'Hara Black Swan 3.jpg
Maureen O'Hara in a screenshot from the trailer for the film The Black Swan (1942).
Michael Collins 1921.jpg
Irish revolutionary leader Michael Collins (1890-1922) as delegate to the Anglo-Irish Treaty negotiations in London in 1921.
Cillian Vallely on Uilleann Pipes.jpg
Autor: David M. Jensen (Storkk), Licence: CC BY-SA 3.0
Cillian Vallely playing Uillean Pipes during a Lúnasa performance at the "Danse Avec Le Loup" celtic music festival in Corbeyrier, Switzerland. Taken by Storkk.
George best 1976.jpg
Autor: Bert Verhoeff, NL-HaNA, ANEFO / neg. stroken, 1945-1989, Licence: CC0
Portrait de fr:George Best en 1976
Sir Arthur Wellesley, 1st Duke of Wellington.png
The Duke of Wellington is standing at half-length, wearing Field Marshal’s uniform, with the Garter star and sash, the badge of the Golden Fleece, and a special badge ordered by the Prince Regent to be worn from 1815 by Knights Grand Cross of the Military Division of the Order of the Bath who were also Knights Companion of the Order of the Garter.