Isabela Medicejská

Isabela Romola Medicejská
Princezna toskánská
Vévodkyně z Bracciana
Portrét
Narození31. srpna 1542
Florencie, Toskánské velkovévodství
Úmrtí16. července 1576 (ve věku 33 let)
Cerreto Guidi, Toskánské velkovévodství
ManželPaolo Giordano I. Orsini
DynastieMedicejové
OtecCosimo I. Medicejský
MatkaEleonora z Toleda
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela Romola Medicejská (31. srpna 1542, Florencie16. července 1576, Cerreto Guidi) byla toskánská princezna a vévodkyně z Bracciana.

Život

Narodila se 31. srpna 1542 jako dcera florentského vévody Cosima I. a vévodkyně Eleonory z Toleda. Dětství prožíval v Palazzo Vecchio a paláci Pitti.

Roku 1553 byla zasnoubena s Paolem Giordanem I. Orsini, vévodou z Bracciana. Roku 1558 se za něj provdala.

Během cesty jejího manžela byla často opomíjena. Byla opatrována Paolovým bratrancem Troilem Orsini, se kterým udržovala také korespondenci, že které víme o jejich blízkém vztahu.

Po smrti jejího otce Cosima se Paolo dozvěděl o nevěře své manželky, proto se rozhodl jí zabít. O pár dnů dříve byla také zavražděna její sestřenice Leonora Álvarez de Toledo a Isabelin důvěrník Lelio Torelli. Pravděpodobně byla uškrcena. Stalo se tak 16. července 1576. Této vraždy se zúčastnil také její bratr František I. Medicejský.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isabella de' Medici na italské Wikipedii.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Isabella de' Medici 02.jpg
Portrét Isabela Medicejská (1542-1576), Formerly identified as translate Laudomie Medicejská (1518-1560)
"Conosciuto tradizionalmente come il ritratto di Laudomia de' Medici, il personaggio è stato invece identificato dalla Langedijk in Isabella de' Medici. I cataloghi e le guide della Galleria dell'Accademia, dove l'opera è esposta a partire dal 1817, e i cataloghi della Galleria Palatina, dove entra nel 1928, riferiscono l'opera al Bronzino. La letteratura successiva (McComb, Baccheschi) invece riconduce il ritratto alla bottega dell'artista. La Padovani, nel recente catalogo della Palatina, sottolinea la forte influenza del Bronzino, riscontrabile nell'esecuzione curata e nell'altà qualità del ritratto, e avvicina l'opera con qualche riserva ad Alessandro Allori" [1]