Isamu Noguči

Isamu Noguči
野口 勇
Isamu Noguči ve svém muzeu
©David Finn Archive, Department of Image Collections, National Gallery of Art Library, Washington, DC, CC BY-SA 4.0
Isamu Noguči ve svém muzeu
Narození17. listopadu 1904
Los Angeles (Kalifornie)
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Úmrtí30. prosince 1988
(ve věku 84 let)
New York City
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Příčina úmrtísrdeční selhání
Místo pohřbeníNoguchi Museum
Národnostjaponští Američané a multiracial people
Alma materKolumbijská univerzita (premedica)
Constantin Brancusi
Povolánívýtvarník, designér
zahradní architekt
RodičeYonejiro Gilmour, Léonie Noguči
Manžel(ka)Jošiko Noguči (1951-1957)
PříbuzníAiles Gilmour (1913-1991) sestra
Hnutíbiomorfismus
Významná dílaCullen Sculpture Garden
Playscapes
OceněníŘád posvátného pokladu
Cena Kjóto za umění a folozofii
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isamu Noguči, původně Isamu Gilmour (japonsky 野口 勇, 17. listopadu 1904 Los Angeles, 30. prosince 1988 New York City) byl japonsko-americký výtvarník, sochař, designér nábytku a zahradní architekt. Jeho kariéra trvala šest desetiletí od 20. do 80. let 20. století. Proslavil se zejména sochařskými díly ve veřejném prostoru.

Život

1904–1925

Narodil se v rodině amerického učitele japonského původu Jonedžiró Gilmoura a jeho extravagantní americké manželky, spisovatelky a editorky Léonie Gilmour-Noguči (1873–1933)[1][2] V šesti letech matka odvezla Isamu do Japonska, kde navštěvoval v Jokohamě japonskou základní školu a jezuitské gymnázium. Tam se narodila jeho nevlastní sestra Ailes Gilmourová (1913–1991), pozdější tanečnice. Do New Yorku se Isamu vrátil sám roku 1918, dostudoval školu Rolling Prairie a La Porte v Indianě. Po střední škole se přestěhoval do Connecticutu, kde krátce pracoval pro sochaře Gutzona Borgluma, a poté do New Yorku. Zaujat tvary lidské tváře a lidského těla, zapsal se ke studiu medicíny na na Kolumbijské univerzitě a současně navštěvoval večerní kurzy sochařství u sochaře Onoria Ruotoly na umělecké škole Leonarda da Vinciho v newyorské Lower East Side. Po přípravce (premedica) univerzitní studia opustil, aby se živil jako sochař, především portrétních bust a figur. Vytvořil první studie monumentálních soch faraóna a Pafnucia, Ježíše Krista, krále Dionýsia s Damoklovým mečem[3] a kopíroval sochu Abrahama Lincolna.[4]

1926–1940

V roce 1926 viděl Noguči v New Yorku výstavu díla Constantina Brancusiho, která zásadně změnila jeho umělecké směřování. Se stipendiem Johna Simona Guggenheima odejel do Paříže a v roce 1927 pracoval v Brancusiho ateliéru. Inspirován jeho jednoduchostí forem a filozofií obrátil se k modernismu a abstrakci. Vdechl svým dílům lyrickou a emocionální expresivitu a auru tajemství.[5]

Po návratu do New Yorku a rozsáhlém cestování po Asii, Mexiku a Evropě na konci 20. a ve 30. letech Noguči měl stále ještě dost zakázek sochařských portrétů, ale již začal navrhovat design v krajině a dětská hřiště. Zapojil se do spolupráce s řadou významných osobností. Přesto jeho dílo nebylo ve Spojených státech dost známě až do roku 1940, kdy dokončil monumentální sochu symbolizující svobodu tisku, kterou u něj v roce 1938 objednala Asociace novinářů pro budovu Associated Press Building v Rockefellerově centru v New Yorku. Ta byla první z početných slavných realizací ve veřejném prostoru po celém světě, od hřišť po náměstí, zahrady až kašny, všechny odrážely jeho víru ve společenský význam sochařství.

1942–1959

Japonský útok na Pearl Harbor a odpor proti japonským Američanům ve Spojených státech Nogučího osobně zasáhly a motivovaly, aby se stal politickým aktivistou. V roce 1942 spoluzaložil hnutí spisovatelů a výtvarných umělců za demokracii Nisei Writers and Artists Mobilization for Democracy. Skupina chtěla veřejně manifestovala vlastenectví japonských Američanů. Noguči dobrovolně vstoupil do koncentračního tábora Colorado River Relocation Center (Poston) v Arizoně, kde zůstal šest měsíců.

Konferenční (kávový) stolek, 1959
Zahrada Míru v sídle UNESCO v Paříži, 2010

Po svém propuštění založil své nové studio v New Yorku, na MacDougal Alley 33 v Greenwich Village. Vrátil se ke kamenosochařství, a také ke zkoumání nových materiálů a metod. Jeho myšlenky z tohoto období se odrážejí zejména v geometrických tvarech plastik, které prezentoval v roce 1946 na výstavě Čtrnáct Američanů (Fourteen Americans) v Muzeu moderního umění v New Yorku. V roce 1947 začal Noguči spolupracovat s firmou Herman Miller, když se spojil s designéry Georgem Nelsonem, Paulem Lászlem a Charlesem Eamesem, a vytvořili katalog moderního nábytku. Tak byl v roce 1957 publikován Nogučiho ikonický konferenční (kávový) stolek.

Dvojčata, Tucherův park Mnichov

Noguči nepatřil k žádnému konkrétnímu hnutí, spolupracoval s umělci různých oborů a škol. Pro tanečnici Marthu Grahamovou navrhoval jevištní výpravy již od roku 1935 opakovaně, stejně jako pro Merce Cunninghama, Ericka Hawkinse, George Balanchina a skladatele Johna Cage. Kdykoli dostal Noguči příležitost pustit se do realizace svých návrhů, chopil se jí. V roce 1937 navrhl bakelitový design radiopříjímače pro Zenith Radio Corporation a v roce 1947 zhotovil Herman Miller jeho stolek se skleněnou deskou, který se vyráběl dlouhodobě, stejně jako jeho návrhy světelných soch Akari, které byly vyvinuty v roce 1951 s použitím tradičních japonských materiálů.

1960–1988

V 60. letech 20. století začal Noguči v Japonsku na ostrově Šikoku spolupracovat s japonskou kamenosochařkou Masatoši Izumi, spolupráce pokračovala po zbytek jeho života. V letech 1961 až 1966 pracoval na projektu dětského hřiště s architektem Louisem Kahnem.

Nogučiho první retrospektiva ve Spojených státech byla v roce 1968 ve Whitney Museum of American Art v New Yorku. V roce 1985 Noguči otevřel The Isamu Noguchi Garden Museum, (nyní známé jako Nogučiho muzeum) na Long Islandu City v New Yorku. Je v industriální zóně, v průmyslové budově z 20. let 20. století, kde měl Noguči od roku 1960 svůj ateliér. V roce 1986 Noguči reprezentoval Spojené státy na Benátském bienále. V roce 1982 obdržel medaili Edwarda MacDowella za mimořádný celoživotní přínos umění; následovala Kjótská cena za umění v roce 1986; National Medal of Arts v roce 1987 a v roce 1988 Řád posvátného pokladu od japonské vlády.

Expozice

  • Výběr z Nogučiho díla je vystaven ve stálé expozici Nadace Isamu Noguchi Foundation v Zahradním muzeu v New Yorku.[6]
  • Druhý ateliér v Mure v Japonsku byl zpřístupněn v roce 1999.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isamu Noguchi na anglické Wikipedii. (z menší zčásti)

  1. Isamu Noguchi Biography [online]. The Isamu Nochuchi Museum New York, 2022. Dostupné online. (anglicky) 
  2. O matčině životě, její partnerce a dětech vypráví japonský film Léonie z roku 2001.
  3. www.si.edu [online]. [cit. 2024-11-05]. Dostupné online. 
  4. The Isamu Noguchi Catalogue Raisonné. The Noguchi Museum [online]. [cit. 2024-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Biography. The Noguchi Museum [online]. [cit. 2024-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. The Noguchi Museum – WordPress Showcase. WordPress.org [online]. [cit. 2024-11-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Isamu Noguchi, Coffee table, 1959 (5646039032).jpg
Autor: lartnouveauenfrance, Licence: CC BY 2.0

La fameuse Table-basse du designer nippon-américan Isamu Noguchi, présentée lors de l'exposition "Art nouveau Revival" au musée d'Orsay.

Noguchi coffee table
Zwillingsplastik Tucherpark 1.JPG
Zwillingsplastik von Isamu Noguchi, Tucherpark, München
April 2010, UNESCO Headquarters in Paris - The Garden of Peace (or Japanese Garden) in Spring.jpg
Autor: Michel Ravassard, Licence: CC BY-SA 3.0 igo
April 2010, UNESCO Headquarters in Paris - The Garden of Peace (or Japanese Garden) in Spring. Donated by the Government of Japan, this Garden was designed by American-Japanese sculptor artist Isamu Noguchi in 1958 and installed by Japanese gardener Toemon Sano (佐野 藤右衛門=Sano Toemon).
Isamu Noguchi at the Noguchi Garden Museum by David Finn.jpg
©David Finn Archive, Department of Image Collections, National Gallery of Art Library, Washington, DC, CC BY-SA 4.0
Isamu Noguchi at the Noguchi Garden Museum in New York City.