Islám v Evropě

      1% - 2% (Andorra, Chorvatsko)
      10% - 20% (Bulharsko, Gruzie, Černá Hora, Rusko)
      20% - 30% (Kypr)
      30% - 40% (Severní Makedonie)
      40% - 50% (Bosna a Hercegovina)
      80% - 90% (Albánie)
      90% - 95% (Kosovo)
      >95% (Turecko, Ázerbájdžán)

Islám se na kontinentální Evropě poprvé zachytil v roce 711, kdy Umajjovci dobyli Hispánii. Postupoval dále na území Francie, ale v roce 732 byli muslimové poraženi Franky v bitvě u Tours. Během staletí byli Umajjovci postupně vytlačováni na jih a v roce 1492 se maurský emirát Granada vzdal Ferdinandu II. a Isabelle Kastilské. Muslimští civilisté byli ze Španělska vyhnáni a roku 1614 už žádný ve Španělsku nezůstal.[1] Ke konci středověku a v průběhu novověku v důsledku osmanské nadvlády rostlo zastoupení islámu na Balkáně. V současné době autochtonní muslimské obyvatelstvo Evropy tvoří hlavně Albánci (Albánie, Kosovo a významná menšina v Severní Makedonii, menšina v Černé Hoře), Turci (Turecko, významná menšina v Bulharsku a na Kypru) a Bosňáci (Bosna a Hercegovina, menšina v Černé Hoře). Existuje též řada menších etnonáboženských skupin muslimského vyznání (např. Lipkové v Polsku, Litvě a Bělorusku). Vedle toho je sílící skupina muslimských migrantů v západní Evropě (v řadě západoevropských zemí podíl muslimského obyvatelstva již překonal 5 %).

Historie

Do východní a jihovýchodní Evropy Islam vstoupil na území dnešních součástí Ruska a Bulharska v 7.[2] a 13. století. V návaznosti na dobytí Persie muslimy islám poprvé pronikl do oblastí, které se později staly součástí Ruska.[3] Osmanská říše se rozšířila do Evropy poté, co ve 14. a 15. století dobyla obrovské části Byzantské říše. V průběhu staletí pak Osmanská říše postupně ztratila téměř všechny své evropské území a državy a roku 1922 se zhroutila. Nicméně části Balkánu (jako Albánie, Kosovo, Severní Makedonie, Bulharsko, Sandžak (Srbsko a Černá Hora) a Bosna) mají i nadále velké populace domorodých evropských muslimů. To je také případ mnoha regionů v rámci Ruské federace jako je například severní Kavkaz (Čečensko, Dagestán, Ingušsko, Kabardsko-Balkarsko, Karačajsko-Čerkesko, Stavropolský kraj, Adygejsko), Krym, Tatarstán, Baškortostán a Astrachaňská oblast. Mezikontinentální země jako například Turecko, Ázerbájdžán a Kazachstán mají majoritní muslimskou populaci.

Současnost

Koncem 20. a počátkem 21. století se větší počty nepůvodních muslimů začaly stěhovat jako imigranti do západní Evropy. Zvláště po roce 2015, kdy souhra mnoha faktorů (např. válečný konflikt v Sýrii a série prohlášení čelných představitelů EU, zejména prohlášení „Wir schaffen das“ – „Zvládneme to“ německé kancléřky Angely Merkelové), odstartovala, resp. urychlila mohutnou přistěhovaleckou vlnu, která směřovala především do Německa.[zdroj?]

V roce 2010 žilo v Evropě odhadem 44 milionů muslimů (6 %), z toho asi 11 milionů v západní Evropě.[4]

Odkazy

Reference

  1. The Muslim Expulsion from Spain| Historytoday.com
  2. Islam in Russia: The Politics of Identity and Security. [s.l.]: M.E. Sharpe, 2004. S. 3. (anglicky) 
  3. Islam in Russia: The Politics of Identity and Security. [s.l.]: M.E. Sharpe, 2004. S. 3. (anglicky) 
  4. The future of the global muslim population - Europe (excluding however Turkey and including Siberian Russia) [online]. Pew Research Center), January 27, 2011. Dostupné online. (anglicky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Europe map.png
Political map of Europe
Islam in Europe-2010.svg
Autor: , Licence: CC BY-SA 3.0

Islam in Europe

 
<1% (Andorra, Armenia, Belarus, Czechia, Estonia, Finland, Hungary, Iceland, Latvia, Lithuania, Malta, Moldova, Monaco, Poland, Portugal, Romania, San Marino, Slovakia)
 
1%-2% (Croatia, Ireland, Ukraine)
 
2%-4% (Italy, Luxembourg, Norway, Serbia, Slovenia, Spain)
 
4%-5% (Denmark, Sweden, Switzerland, United Kingdom)
 
5%-10% (Austria, Belgium, Bulgaria, France, Germany, Greece, Liechtenstein, Netherlands)
 
10%-20% (Georgia, Israel, Montenegro, Russia)
 
20%-30% (Cyprus)
 
25%-30% (North Macedonia)
 
35%-60% (Albania, Bosnia and Herzegovina, Kazakhstan)
 
70%-90%
 
90%-95% (Kosovo)
 
>95% (Azerbaijan, Turkey)