Italica

Italica
Amphitheatre Italica, Spain.jpg
Poloha
Souřadnice
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Italica
Italica
Správa
Vznik206 př. n. l.
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Amfiteátr
Divadlo

Italica bylo starořímské sídlo v provincii Hispania Baetica, v současém Španělsku. Její ruiny se dnes nacházejí na sever od města Santiponce, asi 9 kilometrů severozápadně od Sevilly (kdysi rovněž římské osady nazvané Hispalis). Zakladatelem města byl roku 206 př. n. l. vojevůdce Scipio Africanus. Šlo o první římskou osadu v současném Španělsku a první římské město mimo Apeninský poloostrov. Založeno bylo během druhé punské války především pro italické veterány. Mělo od počátku strategický význam, neboť bylo spojeno s rušným říčním přístavem. Narodili se v něm tři římští císaři - Traianus, Hadrianus a Theodosoius I., byť v případě císaře Theodosia existují pochybnosti a jako jeho další možné rodiště se uvádí také Cauca v současném španělském autonomním společenství Kastilie a León.

Od počátku se italičtí přistěhovalci ve městě mísili s místními obyvateli, takže například i v případě císaře Traiana existují diskuse o tom, zda pocházel z římské nebo místní rodiny – tyto diskuse rozvířila v roce 2003 především současná španělská historička Alicia M. Cantová (* 1949).[1] Ovšem byl to především císař Hadrianus, který na své rodiště nezapomněl a za jehož vlády město prožilo největší rozkvět. Hadrianus nechal na severu osady přistavět novou čtvrť (nova urbs) a udělil městu status kolonie (Colonia Aelia Augusta Italica). V centru nechal vystavět monumentální Traiánův chrám k poctě svého předchůdce (a adoptivního otce), s více než stovkou mramorových sloupů. Ten se ovšem nedochoval. Dalším Hadriánovým přínosem byla stavba amfiteátru, kam se vešlo 25 tisíc diváků – šlo ve své době o třetí největší amfiteátr v Římské říši. Velikost je překvapivá vzhledem k tomu, že počet obyvatel města v té době se odhaduje na pouhých 8 000. Amfiteátr patří k nejzachovalejším památkám v Italice. Zachovalo se i divadlo, ještě z předhadriánovských časů, a řada mozaikových dlažeb.

Ve 3. století začal význam města upadat poté, co nánosy v řece Guadalquivir způsobily, že se přístav ocitl na suchu (byl to obvyklý problém antických měst způsobený odlesněním břehů). Přesto i v pozdní antice mělo město vlastního biskupa a během vizigótské éry zde sídlila vojenská posádka. Král Leovigild nechal roku 583 obnovit jeho hradby během svých bojů se synem Hermenegildem. Ve středověku a raném novověku bylo město bohužel nemilosrdně devastováno, v roce 1740 například město Sevilla nařídilo demolici zdí amfiteátru, aby získalo kámen na stavbu přehrady. V roce 1796 byly rozebrané kameny starého města (vetus urbs) použity ke stavbě silnice. Na druhou stranu výhodou bylo, že ruiny nepřekryla žádná nová zástavba jako v jiných španělských městech. První zákon na ochranu místa vstoupil v platnost až v roce 1810 za Napoleonovy okupace. Napoleon také obnovil starý název Italica a nařídil první archeologické vykopávky. První akademicky významné vykopávky však proběhly až v letech 1839–1840. V roce 1912 byla Italica prohlášena za národní kulturní památku.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Italica na anglické Wikipedii.

  1. CANTO, Alicia M. Las raíces béticas de Trajano: los 'Traii' de la Itálica turdetana, y otras novedades sobre su familia (texto). [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Spain location map.svg
Autor: NordNordWest, Licence: CC BY-SA 3.0
Location map of Spain

Equirectangular projection, N/S stretching 130 %. Geographic limits of the map:

  • N: 44.4° N
  • S: 34.7° N
  • W: 9.9° W
  • E: 4.8° E
Red pog.png

Shiny red button/marker widget.

Converted from SVG
Amphitheatre Italica, Spain.jpg

Amphitheatre of Italica, Spain. Copy from Engilsh Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Image:PC270059.JPG

Released to the public domain by creator en:User:Gracee
Ancient Roman theatre in Itálica 02.jpg
Autor: Tyk, Licence: CC BY-SA 3.0
Ancient Roman theatre in Itálica
Anfiteatro de las ruinas romanas de Itálica, Santiponce, Sevilla, España, 2015-12-06, DD 26-29 PAN.JPG
(c) Diego Delso, CC BY-SA 4.0
Amphitheater of the ancient roman city of Itálica, Santiponce, Seville, Spain