Italka v Alžíru

Italka v Alžíru
L'Italiana in Algeri
Základní informace
Žánrdramma giocoso
SkladatelGioacchino Rossini
LibretistaAngelo Anelli
Počet dějství2
Originální jazykitalština
Premiéra22. května 1813, Benátky, Teatro San Benedetto
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Italka v Alžíru (v originále L'Italiana in Algeri) je název komické opery Gioacchina Rossiniho z roku 1813. Autorem libreta je Angelo Anelli.

Jedná se o druhou Rossiniho operu (první byla tragická opera Tancredi). Obě dvě složil ve svých 21 letech, Italka v Alžíru byla údajně hotova během necelých tří měsíců.

Karel Ludvík v Italce v Alžíru, Plzeň 1937

Hlavní postavy

Obsah

Italka v Alžíru je opera o dvou dějstvích. Její děj se odehrává kolem roku 1810 v Alžíru.

První dějství

Mustafa je znuděn poslušností své ženy Elvíry. Dozvídá se, že do Alžíru právě dorazila Italka Isabella. Pověřuje proto svého otroka Lindora, aby odvezl na lodi pryč Mustafovu ženu Elvíru – slibuje mu za to svobodu. V tu chvíli ale netuší, že Isabella přijela hledat svého snoubence odvlečeného kdysi do otroctví, kterým je právě Lindoro.

Isabelle se podaří setkat s Lindorem a vymyslí plán, jak uniknout i s Lindorem Mustafovi.

Druhé dějství

Ve značně nepřehledné scéně, k jejímuž sehrání přesvědčí Isabella Mustafu (je během ní naoko urážen a ohrožován všemi svými italskými zajatci, neboť takový je podle slov Isabelly v Itálii svatební zvyk), odchází Isabella s Lindorem i svým průvodcem Taddeem na loď a všichni tak unikají Mustafovi. Tomu nezbývá, než se usmířit se svou manželkou Elvírou.

Inscenace v Česku (výběr)

Odkazy

Reference

  1. Národní divadlo, Archiv: Italka v Alžíru
  2. Národní divadlo Brno, Archiv: Italka v Alžíru. www.ndbrno.cz [online]. [cit. 2017-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2017-04-27. 
  3. Foto z inscenace. Pestrý týden. 20. 2. 1937, s. 4. Dostupné online. 

Literatura

  • HOSTOMSKÁ, Anna a kol. Opera – Průvodce operní tvorbou. 11. vyd. Praha: NS Svoboda, 2018. 1466 s. ISBN 978-80-205-0637-5. S. 143–145. 

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Italka v Alžíru Plzeň 1937.jpg
Karel Ludvík v Italce v Alžíru, Plzeň 1937
1930-Italiana-in-Algeri.jpg
Copertina libretto "L'italiana in Algeri" dramma giocoso in cdue atti di Angelo Anelli musica di G. Rossini - editore Attilio Barion Sesto San Giovanni - Milano 1930