Itum-Kali (okres)

Okres Itum-Kali
Tebulosmta (4482 m n. m.), nejvyšší hora okresu a zároveň i celého Čečenska
Tebulosmta (4482 m n. m.), nejvyšší hora okresu a zároveň i celého Čečenska
Geografie
Poloha okresu na mapě Čečenska
Poloha okresu na mapě Čečenska
Hlavní městoItum-Kali
Souřadnice
Nejvyšší bodTebulosmta (4482 m n. m.)
Obyvatelstvo
Počet obyvatel6 031 (2015)
Správa regionu
StátRuskoRusko Rusko
Nadřazený celekRuskoRusko Rusko
Čečensko Čečenská autonomní republika
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Itum-Kalijský okres, též okres Itum-Kali (čečensky Итон-Кхаьллан КIошт, rusky Итум-Калинский район) leží v jižní horské oblasti Čečenské autonomní republiky Ruské federace. Správním centrem okresu je vesnice Itum-Kali.

Geografie

Okres Itum-Kali zasahuje do vysokohorské oblasti Velkého Kavkazu. Obcí Itum-Kali a severozápadní částí okresu protéká řeka Argun. Z hlediska administrativního členění Čečenské republiky je Itum-Kalijský okres na západě ohraničen okresem Galan-Čož, jehož jižní část do roku v letech 1957 - 2012 přináležela k okresu Itum-Kali,[1] Na severu leží sousední okresy Ačchoj-Martan a Šatoj a na východě se nachází okres Šaroj. Na jihu Itum-Kalijský okres hraničí s Gruzií. Jižní hranice čečenských okresů Itum-Kali a Galan-Čož, která je zároveň státní hranicí mezi Ruskou federací a Gruzií, prochází ve výšce cca 3500 – 4000 m n. m. po Tušetském, Mucojském a Vežlanském hřebeni. Na území okresu Itum-Kali na hranici s Gruzií leží nejvyšší hora Čečenska Tebulosmta (čečensky Тулой-лам, 4 482 m n. m.).

Podnebí odpovídá horskému charakteru oblasti. Nejvíce srážek se zde vyskytuje v období jarních a podzimních měsíců. Nejteplejším obdobím jsou červenec a srpen, kdy teploty dosahují 40 °C a půda bývá prohřáta až na 18 °C.[2]

Historie

Administrativní členění Itum-Kalijského okresu z doby před rokem 2012, kdy k němu přináleželá vysídlená jižní část okresu Galan-Čož

Okres Itum-Kali byl vytvořen v roce 1923.[2] Na základě rozhodnutí nejvyšších orgánů Sovětského svazu v čele s J. V. Stalinem a L. P. Berijou z roku 1943 bylo koncem února 1944 deportováno do středoasijských republik SSSR téměř půl miliónu Čečenců a Ingušů, včetně všech obyvatel Itum-Kalijského okresu. Po vysídlení původního obyvatelstva byl Itum-Kalijský okres přičleněn ke Gruzii a v tomto svazku setrval až do roku 1957. Do roku 2012 byly součástí Itum-Kalijského okresu nejjižnější horské oblasti okresu Galan-Čož.[1] . Před obnovením okresu Galan-Čož měl Itum-Kalijský okres rozlohu 2 000 čtverečních kilometrů.

Obyvatelstvo

Podle statistických údajů Itum-Kalijský okres k 1. lednu 2015 měl 6031 obyvatel, přičemž celá jedna pětina z tohoto počtu žila ve střediskové obci Itum-Kali. Téměř 93 % obyvatelstva tvořili Čečenci a pouze 2,2 % Rusové. Dále zde byli evidováni příslušníci avarské, lezginské, tabasaranské a kumycké národnosti.

Zajímavost

V roce 2013 byla v Argunské soutěsce poblíž obce Kokadoj severovýchodně od centra okresu Itum-Kali zahájena výstavba malé hydroelektrárny s plánovaným výkonem 1,3 MW. Jednalo se o první zařízení tohoto druhu na území Čečenska. Technologické vybavení hydroelektrárny bylo dodáno německými a českými firmami.[3]

Odkazy

Reference

  1. a b Usnesení Parlamentu Čečenské republiky z 18. 10. 2012 Archivováno 28. 5. 2016 na Wayback Machine. (rusky)
  2. a b Легенда об Итоне, Итум–Калинский район, и о памятниках архитектуры [online]. Groznyj: Informační agentura "Грозный-информ", 2014-07-15 [cit. 2016-02-24]. Dostupné online. (rusky) 
  3. Итум-Калинский район. Строительство первой в истории Чеченской Республики малой ГЭС [online]. 2013-09-20 [cit. 2016-05-29]. Video. Dostupné online. (rusky a čečensky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of the Chechen Republic.svg
Flag of the Chechen Republic
Location Of Itum-Kalinsky District (Chechnya).svg
Autor: Дагиров Умар, Licence: CC BY-SA 3.0
Схема территориального планирования Чеченской Республики
Карта Итум-Калинского района.svg
Autor: Дагиров Умар, Licence: CC BY 3.0
Карта Итум-Калинского района