Ivan Michajlovič Jevrejnov

Ivan Michajlovič Jevrejnov
Narození1694
Polské království Polské království
Úmrtí3. února 1724 (ve věku 29–30 let)
Ruské impérium Chlynov
Ruské impérium
NárodnostPolák
Alma materAkademie námořní stráže
Povoláníobjevitel a kartograf
Znám jakocestovatel, geodet
Nábož. vyznánípravoslavný
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ivan Michajlovič Jevrejnov (rusky Иван Михайлович Еврейнов, 16943. únor 1724 Chlynov) byl ruský námořní objevitel, geodet, cestovatel a průzkumník Kamčatky a Kurilských ostrovů.

Životopis

Ivan Jevrejnov se narodil v Polsku, ale už v mládí přišel do Moskvy, kde byl pokřtěn a přijat do Ruské pravoslavné církve.

V roce 1714 začal studovat Moskevskou školu matematických a navigačních nauk. Po jejím absolvování nastoupil na petrohradskou Akademii námořní stráže, kde v roce 1718 absolvoval jako geodet. Patřil k nejlepším studentům, zkoušky skládal předčasně a proto Akademii zvládl dostudovat ve zkrácené době.

V roce 1718 byl Jevrejnov vyslán spolu s geodetem Fjodorem Fjodorovičem Lužinem († 1727) na východ Sibiře na tajnou expedici s instrukcemi od cara Petra I. Velikého, aby prozkoumal moře na jih od Kamčatky, kde předtím sibiřský kozák Ivan Petrovič Kozyrevskij objevil nové ostrovy a nepříliš přesně je popsal.[1][2] Oba zeměměřiči měli zjistit, zda existuje průliv mezi Asií a Severní Amerikou. Tento úkol však byl zřejmě jen zástěrkou pro utajení skutečného hlavního cíle výpravy - pátrání po drahých kovech na Kurilských ostrovech.[3] V roce 1720 Jevrejnov dorazil po souši do Ochotska a na lodi Vostok přeplul na Kamčatku, kde se pak se psím spřežením přesunul do Nižněkamčatsku. Do května 1721 mapoval okolí Nižněkamčatsku, navrhoval vybudování přístavu, shromažďoval údaje o kamčatském pobřeží.

Na přelomu května a června 1721 zamířil spolu s Lužinem na malé koči k řetězu ostrovů, které se nacházely na jih a na jihozápad od Kamčatky. Dopluli až na Hokkaidó a zmapovali 14 Kurilských ostrovů (včetně Simuširu). Na objevených ostrovech navazoval vztahy s domorodci, obchodoval s nimi a přiváděl je do ruského poddanství. Bouře poškodila jejich člun a přinutila je přistát na pobřeží Sibiře a předčasně ukončit expedici. Pozemní cestou se Jevrejnov vydal z Ochotsku přes Tobolsk do Kazaně, kde vypracoval přesnou zprávu o své cestě a podrobnou mapu Kamčatky, Kurilských ostrovů a Sibiře, přes kterou cestoval.[4] Nepodařilo se mu sice splnit hlavní cíl expedice najít průplav mezi Asii a Amerikou (to se podařilo až Beringovi s Čirikovem a Gvozděvovi s Fjodorovem), ale značně rozšířil znalosti o tichomořské oblasti.

V roce 1723 byl vyslán na zeměměřické práce do Chlynova, kde v roce 1724 zemřel.[5]

Památka

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Евреинов, Иван Михайлович na ruské Wikipedii.

  1. HRBEK, Ivan. ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. 1. vyd. Panorama: Panorama, 1979. 288 s. S. 140. 
  2. «Заслуживать вины свои» Курилами. ТАСС [online]. [cit. 2021-10-01]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-02-14. 
  3. SKŘIVAN, Aleš; KŘIVSKÝ, Petr. Moře, objevy, staletí. 1. vyd. Praha: Mladá fronta, 1980. 302 s. S. 208. 
  4. Ivan Michajlovič Jevrejnov - zeměměřič Kurilských ostrovů. HedvabnaStezka.cz [online]. 2011-12-12 [cit. 2021-10-01]. Dostupné online. 
  5. ЕВРЕИНОВ Иван Михайлович. www.npacific.ru [online]. [cit. 2021-10-01]. Dostupné online. 

Média použitá na této stránce

Flag of Russia.svg
Old flag of Russia from the Tsarist era. This variant is still used today.
Flag of the Kingdom of Poland.svg
Banner of Kingdom of Poland in the 14th century

A seal of Duke Premislaus II from 1290 shows the ruler holding a banner emblazoned with a crowned eagle. During the reign of King Ladislaus (r. 1320–1333), the red cloth with the White Eagle was established as the royal banner. The orientation of the eagle on the banner varied; its head could point either upwards or towards the hoist.