Ivan Otto Mikšovič

Ivan Otto Mikšovič
Narození2. října 1909
Turnov, Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí30. srpna 1987 (ve věku 77 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníJilemnice
Povolánískaut, novinář a spisovatel
Významná dílaMěděný důl
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ivan Otto Mikšovič (2. října 1909, Turnov30. srpna 1987, Praha) byl český skaut, novinář a spisovatel.[1]

Život

Ivan Otto Mikšovič se narodil roku 1909 v Turnově jako nejmladší ze tří dětí. Od svých 16 let psal povídky, fejetony, zprávy a reportáže pro deník Národní politika. Od roku 1931 pracoval jako redaktor Týdne horských okresů v Železném Brodě. Po několika letech odtud přešel do turnovských Pojizerských listů, kde kromě reportáží a zpravodajství otiskl na pokračování své dva romány Zločin v bouři, který vyšel dokonce knižně, a Skleněný svět, věnovaný vzniku sklářství na Železnobrodsku. Je považován za zakladatele skautingu v Jilemnici. Spolupracoval také Československým rozhlasem a roku 1945 začal vydávat v Jablonci nsd Nisou první české noviny Naše právo. Poté pracoval až do roku 1951 v deníku Stráž severu v Liberci. Rovněž byl tiskovým zpravodajem Junáka.[2]

Roku 1951 byl zatčen za smyšlenou protistátní činnost a v rámci procesu s tzv. skupinou doktora Karla Průchy[3] odsouzen na deset let vězení. V pracovním táboře pro politické odpůrce komunistického režimu Vojna u Příbrami dokázal napsat román pro chlapce Měděný důl. Rukopisu hrozilo zničení, ale díky jednomu dozorci byl zachráněn. Propuštěn a rehabilitován byl roku 1960, poté pracoval jako tiskový redaktor a fotograf v nakladatelství Práce do svých 68 let. Jako novinář procestoval řadu zemí a své reportáže doprovázel vlastními fotografiemi.[2]

Bibliografie

  • Skleněný svět, na pokračování ve třicátých letech v Pojizerských listech, román věnovaný vzniku sklářství na Železnobrodsku.
  • Nad vyhaslým táborákem, vlastním nákladem, Jilemnice 1936, veselé příběhy se špatným koncem ze života skautů a skautek z tábora U tekoucí vody.
  • Zločin v bouři, Müller a spol., Turnov 1944, román.
  • Měděný důl, Scoutarch, Praha 1995, dobrodružný román pro chlapce odehrávající se ve třicátých letech na jilemnickém kopci Kozinci, kde se kdysi těžila měděná ruda. Román byl napsán v padesátých letech, když byl autor nespravedlivě vězněn. K tisku byl připraven v jihočeském nakladatelství Růže na počátku sedmdesátých let, ale nástupem normalizace bylo vydání knihy zakázáno.
  • Bouře nad Osesterfjordem, v rukopise, dosud nevydáno.

Odkazy

Reference

  1. Tomáš Studenovský a Josef Bláha: Slovník českých autorů knih pro chlapce, Ostrov, Praha 2000, str. 94.
  2. a b Listy starohradské kroniky, 20. ročník, č.3, září 1997.
  3. Za bratrem PhDr. Karlem Průchou - Rolfem

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“