02400(4)
→ Šipka znamená hostování hráče v daném klubu.
* Starty a góly v domácí lize za klub aktuální k 28. 7. 2023
** Starty a góly za reprezentaci aktuální k 28. 7. 2018

Izet Hajrović (* 4. srpna 1991, Brugg, Švýcarsko[1]) je bosenský fotbalový záložník a reprezentant, který hraje v chorvatském klubu Dinamo Záhřeb. Má bosenské i švýcarské občanství. Účastník Mistrovství světa 2014 v Brazílii za Bosnu a Hercegovinu.

Jeho mladším bratrem je Sead Hajrović.[2]

Klubová kariéra

Hajrović strávil 9 sezón v letech 2000–2009 v mládežnické akademii Grasshopperu. Hrál zde i se svým bratrem Seadem, který potom odešel do anglického Arsenalu.[3] V sezóně 2009/10 Izet pronikl do A-týmu Grasshopperu, kde se opět sešel s bratrem po jeho návratu z Anglie.[2] V lednu 2014 přestoupil do tureckého Galatasaray SK.

V červenci 2014 přestoupil do německého klubu SV Werder Bremen. V roce 2018 se upsal chorvatskému Dinamu Záhřeb.

Reprezentační kariéra

Švýcarsko

Izet Hajrović byl členem švýcarských mládežnických výběrů. Za A-mužstvo Švýcarska odehrál jediný zápas, 14. listopadu 2012 nastoupil v 83. minutě na hřiště v přátelském utkání proti domácímu Tunisku, Švýcaři zvítězili na půdě soupeře 2:1.[4]

Bosna a Hercegovina

13. srpna 2013 FIFA potvrdila, že může nastupovat za národní tým Bosny a Hercegoviny (neboť za Švýcarsko nenastoupil v soutěžním zápase, ale pouze v přátelském, což neodporuje pravidlům).[2] 26. srpna 2013 jej reprezentační trenér Safet Sušić zařadil do kádru pro kvalifikační dvojutkání se Slovenskem.[5] V bosenském reprezentačním A-mužstvu debutoval Izet 6. září 2013 na domácím stadionu Bilino Polje v Zenici v kvalifikačním utkání na MS 2014 proti Slovensku, který Bosna prohrála 0:1 (nastoupil v závěru druhého poločasu za Harise Medunjanina). Šlo o první porážku bosenského týmu v tomto kvalifikačním cyklu.[6] Nastoupil i v odvetném kvalifikačním zápase 10. září 2013 v Žilině, kde Bosna porazila Slovensko 2:1 a uchovala si naději na první místo v základní skupině G. Šel na hřiště v 76. minutě za Zvjezdana Misimoviće a o dvě minuty později vstřelil vítězný gól, krásná střela z cca 25 metrů zaplula za záda slovenského brankáře Jána Muchy.[7] Měl tedy podíl na historicky prvním postupu Bosny a Hercegoviny na mundial (definitivní jistota byla po posledním kvalifikačním utkání s Litvou).[8]

Zúčastnil se Mistrovství světa 2014 v Brazílii[9], kde Bosna a Hercegovina obsadila se 3 body nepostupové třetí místo v základní skupině F.[10]

1. a b Profil hráče na transfermarkt.com (anglicky)
  2. a b c FIFA clears Switzerland's Izet Hajrovic to switch international duty to Bosnia-Herzegovina, winnipegfreepress.com, citováno 11. 9. 2013 (anglicky)
  3. Sead Hajrović Archivováno 8. 9. 2013 na Wayback Machine. na transfermarkt.com (anglicky)
  4. Tunisia - Switzerland 1:2, footballdatabase.eu (anglicky)
  5. Sušić objavio imena igrača za utakmice sa Slovačkom Archivováno 20. 10. 2013 na Wayback Machine., nfsbih.ba, citováno 11. 9. 2013 (bosensky)
  6. Slováci zaskočili sebavedomú Bosnu a vyhrali 1:0, SME.sk (slovensky)
  7. Slovensko na MS do Brazílie nepostúpi, s Bosnou prehralo 1:2, SME.sk, citováno 11. 9. 2013 (slovensky)
  8. Bosna bude poprvé na MS, postupují také Španělsko, Anglie a Rusko, iDNES.cz, citováno 16. 10. 2013
  9. 2014 FIFA World Cup Brazil ™ - List of Players Archivováno 15. 1. 2017 na Wayback Machine., FIFA.com, citováno 15. 6. 2014 (anglicky)
  10. Nigérie i přes prohru s Argentinou postupuje, Írán prohrál s Bosnou 1:3, iSport.cz, citováno 25. 6. 2014