Izraelští Arabové

Izraelští Arabové
العرب الإسرائيليون (عرب إسرائيل)
ערבים אזרחי ישראל
Emile Habibi Ahmed Tibi
Populace
více než 1 144 000
270 000 ve Východním Jeruzalémě
a na Golanských výšinách (2006)
19,7 % populace Izraele[1]
Země s významnou populací
IzraelIzrael Izrael
Jazyk(y)
arabština a hebrejština
Náboženství
islám 83 % (většina sunnité), křesťanství 8,5 % a Drúzové 8,3 %[1]
Kartogram arabské populace v Izraeli, 2000

Izraelští Arabové je termín pro označení Palestinců nebo arabsky hovořících lidí, bez židovského původu, kteří jsou občany Státu Izrael. U některých izraelských Arabů je však preferovanější označení arabští obyvatelé Izraele a označení izraelští Arabové je u nich neoblíbené.[2]

Národnostně se většina z nich identifikuje jako Palestinci a občansky jako Izraelci. Mnoho těchto arabských obyvatel má rodinné svazky s palestinskými Araby na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a v Jordánsku. Větší identifikování se jako Izraelci je mezi beduíny a Drúzy.

Zvláštní případ jsou Arabové žijící na územích anektovaných Izraelem po šestidenní válce v roce 1967, tj. ve Východním Jeruzalémě a na Golanských výšinách. Obyvatele východního Jeruzaléma získali trvalé izraelské občanství krátce po válce. Pouze malá část z nich jej však přijala a většina udržuje úzké vztahy se Západním břehem, přestože jim je umožněno volit v komunálních volbách. Většina drúzkých obyvatel Golanských výšin je považovaná za izraelské obyvatele na základě zákona o Golanských výšinách z roku 1981. Část z nich plně přijala izraelské občanství, avšak většina z nich se považuje za obyvatele Sýrie.

Po získání občanství byli izraelští Arabové formálně zrovnoprávněni s židovskými obyvateli Izraele.[2] V porovnání s Araby v sousedních zemích získali paradoxně ještě větší práva.[2] V současné době mají izraelští Arabové vlastní politické strany, zastoupení v Knesetu, vlastní školy, možnost studovat na izraelských univerzitách, možnost ošetření v izraelských nemocnicích, právo na pobírání sociálních benefitů atp.

Náboženství

Více než čtyři pětiny izraelských Arabů (82,6 %) jsou muslimové. Ze zbývajících izraelských Arabů je 8,8 % křesťanů a 8,4 % Drúzů.[3]

Izraelští křesťané se mohou od roku 2014 v úředních dokumentech označit za Aramejce.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arab citizens of Israel na anglické Wikipedii.

  1. a b Izrael v číslech, 2007 [online]. Izraelský centrální statistický úřad [cit. 2008-05-31]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha: Barrister & Principal, 2007. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 95. 
  3. Population, by religion and population group [online]. Izraelský centrální statistický úřad [cit. 2008-04-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-04-10. (anglicky) 
  4. Izraelští křesťané mohou přestat být Araby a stát se Aramejci [online]. Eretz.cz, 2014-09-22 [cit. 2020-04-09]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-01-25. 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Arab population israel 2000 en.png
Autor: Christophe cagé, Licence: CC BY-SA 3.0
Map of the officials 50 "natural regions" of Israel, with their proportions of arab population. The map includ the Golan heights and east Jerusalem, two areas annexed by Israel, annexions not recognize by UNO. The map is based on the demographic situation 2000, and is based upon the arab population in Israel [PDF], a publication (Statistilite N°27) of the israeli Center Bureau of Statistics (CBS) diffused in november 2002.
Emile Habibi.jpg
Portrait of Emile Habibi, Israel Communist Party.
Ahmad Tibi.jpg
Autor: Ahmad Tibi - אחמד טיבי, Licence: Copyrighted free use
Ahmad Tibi - אחמד טיבי - Israeli Knesset member