Izraelští Drúzové

Izraelští Drúzové
الدروز الإسرائيليون
דרוזים בישראל
Hrobka proroka Jetra
(c) מרכז הדרכה דרוזי, CC BY 2.5
Drúzský voják
Hrobka proroka Jetra • Drúzský voják izraelské armády
Populace
135 400 (r. 2014)
Země s významnou populací
IzraelIzrael Izrael
Jazyk(y)
arabština, hebrejština
Náboženství
drúzské

Izraelští Drúzové (hebrejsky דרוזים בישראל, Druzim be-Jisra'el, arabsky الدروز الإسرائيليون) je nábožensko-etnická skupina v Izraeli, tvořená drúzským obyvatelstvem. Žijí v několika vesnicích a městech v severní části státu, čtyři drúzská města se nachází na okupovaných Golanských výšinách.

Historie Drúzů v Izraeli

Drúzské město Isfija

Drúzské náboženství se vydělilo již v raném středověku z islámu. Vzešlo z ismailitské větve ší'itského islámu a přijalo některé další vlivy, například z řecké filozofie. Zhruba od roku 1050 se drúzská komunita uzavřela vnějším vlivům a odmítla proselytismus. Již v té době žili Drúzové v oblastech nynějšího severního Izraele. Významné komunity se nacházely v dnešním Libanonu a jižní Sýrii. V období britské mandátní Palestiny si Drúzové na území dnešního Izraele udržovali odstup od arabsko-židovského konfliktu. Během izraelské války za nezávislost v roce 1948 se pak připojili k židovským silám a drúzská jednotka dokonce bojovala na straně Izraelců.[1]

Drúzové mají v Izraeli status samostatné náboženské komunity se svými náboženskými soudy v otázkách rodinného a náboženského práva. Statisticky a jazykově jsou řazeni do komunity izraelských Arabů, odlišují se od nich ovšem nejen svou náboženskou identitou, ale i postojem k státu Izrael. Drúzové převážně slouží v izraelské armádě, označují se za loajální občany Izraele a nehlásí se k arabskému (palestinskému) národnímu hnutí.[1] Odlišný je postoj Drúzů na okupovaných Golanských výšinách, kteří z velké části i po anexi Golan roku 1981 odmítli přijmout izraelské občanství a nadále se deklarují jako loajální občané Sýrie.

Drúzové v Izraeli disponují vlastním školským systémem. Zatímco v roce 1948/1949 navštěvovalo školy jen 981 Drúzů, počátkem 21. století již více než 30 000. Tvoří 2,3 % veškerých studentů v Izraeli, zatímco jejich podíl na celkové populaci dosahuje jen 1,6 %. Výrazným způsobem jsou Drúzové integrováni do izraelské armády. Od roku 1956 slouží Drúzové povinně v armádě, v níž existuje i drúzský prapor Cherev založený roku 1974. Drúzové nicméně slouží i v mnoha jiných jednotkách a to i na velitelských postech. Jusef Mišleb se roku 2001 stal prvním drúzským generálmajorem.[1] Drúzové jsou také aktivní v politice. Sálih Taríf počátkem 21. století sloužil jako první ministr drúzského původu v izraelské vládě, dalším výrazným politikem je Ajúb Qará, člen Likudu.

V Izraeli se nachází několik drúzských svatyň. Nejvýznamnější je hrobka proroka Jetra poblíž Tiberiasu.[1]

Demografie

Podle Izraelského statistického úřadu žilo v Izraeli k 31. prosinci 2014 135 400 Drúzů, z toho 109 000 v Severním distriktu a 25 400 v Haifském distriktu.[2]

Drúzská (a částečně drúzská) sídla v Izraeli

v pohoří Karmel
v severním Izraeli
na Golanských výšinách

Odkazy

Reference

  1. a b c d The Druze in Israel, by Dr. Naim Aridi [online]. mfa.gov.il [cit. 2015-10-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SOURCES OF POPULATION GROWTH, BY DISTRICT, POPULATION GROUP AND RELIGION [online]. Ročenka Centrálního statistického úřadu 2015 [cit. 2015-10-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-11-13. (anglicky, hebrejsky) 

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

DruzeSoldier.jpg
Autor: Kika Sso, Licence: CC BY 2.0
A Druze officer of the Israel Defense Forces' Herev (Sword) Battalion.
PikiWiki Israel 6935 In the holy place of jethro.jpg
(c) מרכז הדרכה דרוזי, CC BY 2.5
In the holy place of jethro, Religion in Israel
Isfije 076.jpg
Autor: Ori~, Licence: CC BY-SA 3.0
עוספיה