Izraelské vojenské letectvo

Izraelské vojenské letectvo
Znak izraelského letectva
Znak izraelského letectva
ZeměIzraelIzrael Izrael
Vznik1948
Typletectvo
Velikost~ 750 letounů
VeliteléAmikam Norkin
Nadřazené jednotkyIzraelské obranné síly
Insignie
ZnakLetecký výsostný znak Letecký výsostný znak (provedení se sníženou viditelností)
 Letecký výsostný znak
Vlajka Izraelského vojenského letectva

Izraelské vojenské letectvo (hebrejsky: זרוע האויר והחלל‎, Zroa ha-avir ve-he-chalal, běžně známé jako: חיל האווירChejl ha-avir, doslova „Vzdušné vojsko“; anglicky: Israeli Air Force, IAF) je letecká složka Izraelských obranných sil. Patří k nejlepším a nejefektivnějším leteckým armádám na světě. Založeno bylo zejména díky válečné pomoci z ČSR mezi lety 1947 a 1948, kdy byly v Československu vyškoleno 76 příslušníků letového a 69 pozemního personálu[1] a do Izraele dodána necelá stovka strojů Avia S-199 a Spitfire S-89.

Současným velitelem izraelských vzdušných sil je generálmajor Amikam Norkin.[2]

Historie

Od vzniku po suezskou krizi

Avia S-199 „Sakin“
P-51D Mustang
Supermarine Spitfire

Izraelské letectvo bylo založeno ihned po vyhlášení izraelské nezávislosti v roce 1948 a vypuknutí války s jeho arabskými sousedy. Předchůdcem Chejl ha-avir byl Šerut avir, což bylo letecké křídlo pozemní organizace Hagana. Vzhledem k embargu na dovoz zbraní bylo hlavním problémem při jeho vzniku získat jakoukoliv bojovou techniku. Zpočátku se proto skládalo především z různě získaných civilních dopravních letounů, dodatečně upravených pro bojové akce a až postupně byly získány druhoválečné vojenské letouny, sestavené například z vraků britských vojenských letounů, které byly v oblasti na vrakovištích (takto bylo získáno několik kusů letounů Supermarine Spitfire) či propašované do Izraele ze zahraničí. Z USA byl takto získán například jeden bombardér Boeing B-17. Nejzásadnější pomocí při vzniku izraelského letectva ale byla dodávka stíhacích letounů a další výzbroje z Československa, jejíž součástí byl i výcvik izraelských pilotů a dalšího personálu. Než se Československo přeorientovalo na podporu arabských zemí, prokázalo zásadní roli při obraně země. Nejdůležitější částí této pomoci bylo 25 kusů stíhaček Avia S-199 a 62 kusů Supermarine Spitfire LF Mk IXE. Letouny byly do země dopraveny přes Jugoslávii.

Poté, co nový stát uhájil svou existenci nastala konsolidace a vyzbrojení moderní technikou. V 50. letech se hlavním dodavatelem výzbroje Izraelského letectva stala Francie. Ze země byly například získány proudové stíhací a útočné letouny Dassault Ouragan, Dassault Mystère IV, Dassault Super Mystère B.2, dálkový stíhací letoun Sud Aviation Vautour a později především supermoderní stíhačky Dassault Mirage IIIC. Izraelské letectvo, vyzbrojené převážně francouzskou technikou se také stalo nejdůležitější silou v bojích během suezské krize.

Podpora ze strany Francie však ustala během šestidenní války, kdy země vyhlásila embargo na dodávky zbraní do Izraele. To vedlo mimo jiné k rozvoji kapacit domácího leteckého výrobce Israel Aircraft Industries, jenž zpočátku vyráběl letouny vycházející z francouzských vzorů a to dokonce i za cenu průmyslové špionáže. Izraelským tajným službám se totiž ve Švýcarsku podařilo získat kompletní plány nejmodernější varianty letounu Mirage IIIS, jenž byl po modifikaci v zemi vyráběn jako IAI Nešer.

Šestidenní válka

Mirage IIICJ

V polovině 60. let výrazně rostla síla letectev i armád okolních arabských zemí, jež podporoval Sovětský svaz. Československé letouny tentokrát výrazně posilovaly Egypt a Sýrii. Aby bylo dosaženo převahy ve vzduchu, byla zásadním prvkem šestidenní války operace Moked z 5. června 1967, velký letecký útok při kterém izraelské letectvo zničilo velkou většinu Egyptského, Syrského a Jordánského letectva. Za cenu 19 ztracených izraelských letounů bylo během náletů zničeno 338 egyptských, 61 syrských, 29 jordánských, 23 iráckých a 1 libanonské letadlo. Během zbytku války pak Chejl ha-avir udržoval leteckou nadvládu a podporoval pozemní jednotky.

Opotřebovací válka

SA 321 Super Frelon „Cira“

Na šestidenní válku navázalo období potyček nazývané opotřebovací válka, během kterého se Chejl ha-avir podílel na vzdušných soubojích a bombardování strategických cílů (například stanovišť řízených střel vzduch-země). Například 11. září 1969 došlo k řadě vzdušných soubojů, ve kterých izraelské letouny sestřelily 12 egyptských letounů. Dne 26. září 1969 Chejl ha-avir provedl operaci Tarnegol 53, při které vrtulníky Aérospatiale Super Frelon a CH-53 Yas'ur dopravily do oblasti Suezského kanálu výsadkové komando, přepadly egyptskou radarovou stanici a odnesly z ní zpět celý moderní sovětský radar P-12. Vrtulník CH-53 tehdy nesl 4 tuny vážící těleso radaru zavěšené pod trupem. Dne 30. července 1970 izraelské letouny překvapily a sestřelily 5 egyptských MiGů-21.

Jomkipurská válka

F-4E Phantom II „Kurnas“

Během jomkipurské války, v říjnu roku 1973, utrpělo izraelské letectvo velké ztráty od sovětských řízených střel země-vzduch, ale i tak se mu podařilo zkonsolidovat síly a podporovat operace Izraelské armády a bombardovat cíle v Sýrii a Egyptě. Helikoptéry se osvědčily při dopravě i evakuaci raněných. Zatímco Izrael ve válce ztratil 102 letounů, Egyptské letectvo ztratilo 235 a Syrské letectvo dalších 135. Jen během střetnutí dvojice izraelských letounů F-4 Phantom II s 28 egyptskými MiGy-17, dne 6. října 1973, se Izraelcům podařilo sestřelit 7 nepřátel.

V úvodních dnech války střežily Mirage IICJ izraelský vzdušný prostor, aby zabránily možným útokům na svá města a důležitá zařízení. Během jednoho takového hlídkování se stíhačce Mirage podařil kuriózní sestřel, kterým zničila raketu s plochou dráhou letu KSR-2, vypuštěnou z egyptského Tu-16. Třetí den války zaútočila na leteckou základnu Rafidim čtveřice egyptských Su-7. Letadlům Mirage se podařilo ze základny vzlétnout i přes probíhající útok a všechny čtyři egyptské stíhačky sestřelit. V průběhu celé války ztratilo izraelské letectvo jen 12 stíhaček Mirage.[3] Izraelskému letectvu se však nepodařilo vybojovat vzdušnou nadvládu nad bojištěm.

Doba růstu (1973–1982)

V době jomkipurské války se Izraeli podařilo získat rozsáhlou vojenskou pomoc z USA a i v dalších letech byla především zde získávána letecká výzbroj. Kromě letounů F-4 Phantom II či bitevních letounů Douglas A-4 Skyhawk, které na svých bedrech nesly už hlavní tíhu podpory pozemních sil v Jomkipurské válce, dostávalo Izraelské letectvo z USA další moderní typy, jako například stíhací letouny McDonnell Douglas F-15 Eagle a General Dynamics F-16 Fighting Falcon, letouny včasné výstrahy Grumman E-2 Hawkeye či bitevní vrtulníky Bell AH-1 Cobra a Hughes AH-64 Apache.

Izraelské letectvo také začalo provozovat bojové letouny domácího typu IAI Nešer a později zdokonaleného IAI Kfir, jenž byly odvozeny od francouzských stíhacích letounů Dassault Mirage 5, jejichž plány ve Švýcarsku získala izraelská tajná služba (původně bylo 50 kusů objednáno a zaplaceno, ale jejich dodání zabránilo embargo, vyhlášené Francií po začátku Jomkipurské války). Z této doby je známá také operace Entebbe z roku 1975, což byla mise na záchranu pasažérů civilního letounu, který byl unesen do Ugandy. Komando speciálních jednotek tam dopravily izraelské letouny Lockheed C-130 Hercules.

Další důležitou misí Izraelského letectva byla operace Opera, což bylo zničení rozestavěného iráckého jaderného reaktoru a ostatních jaderných zařízení, jež mimo jiné s francouzskou pomocí vznikaly v Osiraku. Dne 7. června 1981 odstartovalo osm letounů F-16A vyzbrojených pumami s eskortou šesti F-15A, jež po dlouhém přeletu nad územím Saúdské Arábie a Iráku tato jaderná zařízení zničila a irácký jaderný program vrátila o mnoho let zpět. Této akce se účastnil i pozdější první izraelský astronaut Ilan Ramon.

První libanonská válka

V první libanonské válce izraelské letectvo bojovalo především proti Sýrii, které zničilo řadu stanovišť protiletadlových střel a bez vlastní ztráty sestřelilo 100 syrských letounů. I po skončení války letectvo napadalo pozice Hizballáhu v jižním Libanonu.

Bombardování velení OOP

Dne 1. října 1985 provedlo izraelské letectvo operaci Dřevěná noha, což bylo bombardování sídla velení Organizace pro osvobození Palestiny v Tunisku v obci Hammam al-Shatt, jež se nachází poblíž hlavního města Tunis. Akce, které se účastnilo celkem osm letounů F-15 Eagle, byla při vzdálenosti cíle 2300 km nejdelší bojovou misí Chejl ha-avir v jeho historii. Během mise letouny doplňovaly palivo z tankerů Boeing 707. Sídlo velení organizace se podařilo zničit, ovšem Jásir Arafat vyvázl, jelikož se tam v době útoku nenacházel. Útok vyvolal kontroverzní reakce a byl odmítnut i Spojenými státy, jež byly jinak nejbližším izraelským spojencem.

Operace Ovocný sad

6. září 2007 podniklo izraelské letectvo taktický letecký útok s kódovým označením operace Ovocný sad (hebrejsky: מבצע בוסתן‎, Mivca’ Bustan, anglicky: Operation Orchard) jehož cílem bylo zničení syrského jaderného reaktoru, který za pomoci Severní Koreje budoval.[4]

Letecká flotila

V současnosti provozovaná letadla

LetadloFotoZemě původuÚlohaVerzeVe službě[5]Poznámky
Stíhací letadla
McDonnell Douglas F-15 EagleUSAUSA USAstíhačka k vybojování vzdušné nadvládyA/B/C/D16/6/17/19
McDonnell Douglas F-15E Strike EagleUSAUSA USAvíceúčelové stíhací letadloF-15I25
General Dynamics F-16 Fighting FalconUSAUSA USAstíhačka k vybojování vzdušné nadvládyC/D/I78/49/97
Lockheed Martin F-35 Lightning IIUSAUSA USAvíceúčelové stíhací letadloF-35I12[6]
Letadla speciálního určení
B707 PhalconUSAUSA USA
IzraelIzrael Izrael
letadlo včasné výstrahy a řízení1
G550 Nanchshon AitamUSAUSA USA
IzraelIzrael Izrael
letadlo včasné výstrahy a řízení2
Beechcraft Super King Air
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 4.0
USAUSA USA
IzraelIzrael Izrael
letadlo signálního a elektronického zpravodajstvíB20025
Gulfstream G550USAUSA USA
IzraelIzrael Izrael
letadlo signálního zpravodajství3
Tankovací letadla
KC707 Re'emUSAUSA USAtankovací letadlo9
Lockheed Martin KC-130USAUSA USAtankovací letadloKC-130H4
Dopravní letadla
Beechcraft Super King Air
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 4.0
USAUSA USAtaktické dopravní letadloB2002
Beechcraft BonanzaUSAUSA USAdopravní letadlo pro osobní přepravuA3622
Lockheed C-130 HerculesUSAUSA USAtaktické transportní letadloE/H5/6
Lockheed Martin C-130J Super HerculesUSAUSA USAletadlo pro osobní přepravuC-130J-306
Vrtulníky
Bell 206USAUSA USA
KanadaKanada Kanada
víceúčelový vrtulník5
AH-64USAUSA USAútočný vrtulníkA/D26/22
Sikorsky UH-60 Black HawkUSAUSA USAvíceúčelový vrtulníkA/L48
Sikorsky CH-53 Sea StallionUSAUSA USAtěžký transportní vrtulníkS-65C-323
Eurocopter AS565 Panther
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 3.0
FrancieFrancie Francievrtulník pátrací a záchranné služby5
Cvičná letadla
Alenia Aermacchi M-346 MasterItálieItálie Itáliecvičné letadlo30
Beechcraft T-6 Texan IIUSAUSA USAcvičné letadloT-6A20
Grob G 120
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 3.0
NěmeckoNěmecko Německocvičné letadloG 120A17
Bell OH-58 KiowaUSAUSA USAcvičný vrtulník18
Bezpilotní letadla
IAI HeronIzraelIzrael Izraelprůzkumné letadloneznámy
IAI Heron TPIzraelIzrael Izraelprůzkumné letadlo8
Elbit Hermes 450IzraelIzrael Izraelprůzkumné letadloneznámý
Elbit Hermes 900IzraelIzrael Izraelprůzkumné letadlo50

V minulosti provozované letouny

IAI Nešer
IAI Kfir
E-2C Hawkeye „Daja“
C-47 Dakota „Skytrain“

Stíhací/bombardovací

Víceúčelové

Doprava/průzkum

Cvičné a lehké letouny

Helikoptéry

Ukořistěné typy

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israeli Air Force na anglické Wikipedii.

  1. MINAŘÍK, Pavel. Vaše dotazy: Výcvik leteckého personálu pro Izrael [online]. vojenstvi.cz, rev. 2004-12-05 [cit. 2018-01-13]. Dostupné online. 
  2. AHRONHEIM, Anna. IDF Appoints new Air Force Commader. The Jerusalem Post. 2017-08-10. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Dassault Mirage IIICJ (Shahak)
  4. ČERNÝ, Adam. Izrael předložil důkaz, že v Sýrii zničil reaktor [online]. Hospodářské noviny [cit. 2008-04-25]. Dostupné online. 
  5. World Air Forces 2017 16. ledna 2017 Flightglobal.com
  6. Israel receives three more F-35 Adir jets

Související články

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
P-51D-Mustang-hatzerim-2.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Bukvoed assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5

Description: North American P-51D Mustang fighter at Muzeyon Heyl ha-Avir, Hatzerim airbase, Israel. 2006.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Hatzerim 280616 Nachshon 01.jpg
Autor: Oren Rozen, Licence: CC BY-SA 4.0
Israeli Air Force 122 Squadron Nachshon Shavit (Gulfstream V SEMA)
Roundel of Israel.svg
Roundel of the Israeli Air Force.
Air Force Ensign of Israel.svg
Autor:

Original uploader was Oren neu dag at en.wikipedia

(Original text : Israel Defence Force, Israel Air Force), Licence: CC BY-SA 3.0
SVG version of the Israeli Air Force Flag
Ah-64d.jpg
Autor: גלית לובצקי Galit Luvtzki, Licence: CC BY 2.5
AH-64D Apache Longbow AKA "Saraf"
IAF-AS-565.jpg
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 3.0
AS-565 Panther, in IAF cadet graduation ceremony, #154,
Mirage3.jpg
Un Mirage III dans le "Israeli Air Force Museum" (Musée Aéronotique d'Israël)
IAF King Air.jpg
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 4.0
IAF King Air B-200, at IAF cadet graduation ceremony, #154,
111 Sqn G550 CAEW.JPG
Autor: Dave1185, Licence: CC BY-SA 3.0
Singapore Air Show 2010: An operational G550 CAEW of 111 Squadron Republic of Singapore Air Force on display
IAI Finger.jpg
Autor: Horacio Claria, Licence: CC BY 2.5
Argentine Air Force IAI Finger at Tandil Air Force Base
KC-130J Hercules '8071 - BH' & F-35B Lightning II '168726 - VM-18' (28200050385).jpg
Autor: Alan Wilson from Stilton, Peterborough, Cambs, UK, Licence: CC BY-SA 2.0

A 'latest technology' US Marine Corp air-to-air refueling demonstration. Leading is Lockheed KC-130J Hercules '168071', c/n 382-5676, operated by VMGR-252 based at Cheery Point MCAS in North Carolina. Trailing is Lockheed-Martin F-35B Lightning II '168726', c/n BF-28, operated by VMFAT-501 based at Beaufort MCAS in South Carolina. This was the first UK public appearance of the F-35. 2016 Royal International Air Tattoo, Fairford, UK.

08-7-2016
IAF-CH-53-Yasur-2025--Independence-Day-2017-Tel-Nof-IZE-151.jpg
Autor: MathKnight and Zachi Evenor, Licence: CC BY 4.0
CH-53 Sea Stallion "Yas'ur" heavy transport helicopter of the Israeli Air Force, Independence Day 2017
Hatzerim 270613 Blackhawk (remix) copy.jpg
Autor: Oren Rozen, Licence: CC BY-SA 4.0
Israeli Air Force Squadron 123 UH-60 Yanshuf
IAF-F-16I-2016-12-13.jpg
Autor: Major Ofer, Israeli Air Force רס"ן עופר, חיל האוויר הישראלי, Licence: CC BY 4.0
F-16I "Sufa" of 253 Squadron "Negev" based at Ramon IAF Base. Photo by: Maj. Ofer
C130J Shimshon 060514.jpg
Autor: Oren Rozen, Licence: CC BY-SA 3.0
Israeli Air Force 103 Squadron C-130J "Shimshon" flying over the Tel Aviv waterfront on the occasion of Israel's 66th Independence Day. It was an incredibly hazy day.
Douglas DC-3, SE-CFP.jpg
Autor: Towpilot, Licence: CC BY-SA 3.0
in the ArbetSam database.
Hermes 900.jpg

Full-size model of Elbit Hermes 900 UAV
דגם בקנ"מ מלא של הרמס 900
Flag of the Israeli Army (Land Arm) Gray.svg
(c) IDF Spokesperson's Unit, CC BY-SA 3.0
Flag of the Israeli Army (Land Arm) from 2021.
Ifta-a36-N812AD-071115-01-16.jpg
Autor: Alan Radecki Akradecki, Licence: CC BY-SA 4.0
Beechcraft A36 Bonanza of the International Flight Training Academy, owned by All Nippon Airways, takes off from the Mojave Airport
Hatzerim 270613 Texan II.jpg
Autor: Oren Rozen, Licence: CC BY-SA 3.0
Israeli Air Force Texan II
IAI-Kfir-hatzerim-1.jpg
Autor: User:Bukvoed, Licence: CC BY 2.5
An Israel Aircraft Industries Kfir C2 of 144 Squadron "Phoenix" at the Muzeyon Heyl ha-Avir (Israeli Air Force Museum), near Hatzerim Airbase in 2006
F-15I (remix).jpg
Israeli Defense Force-Air Force F-15I Ra'am aircraft
M-346 IAF Museum 14-04-2017a.jpg
Autor: Oyoyoy, Licence: CC BY-SA 4.0
M-346 of the Israel Air Force at the Israeli Air Force Museum.
Naval Ensign of Israel.svg
Naval ensign of Israel
Grobg120a.jpg
(c) Nehemia Gershuni-Aylho www.ngphoto.biz, CC BY-SA 3.0
IAF Grob G-120A "Snunit", at IAF cadet graduation ceremony, #154,
Lockheed C-130H Hercules (L-382) (Karnaf), Israel - Air Force AN1324616.jpg
Autor:
Mike Freer - Touchdown-aviation
, Licence: GFDL 1.2
Of 103 (The Elephants) Squadron based at Lod, seen departing RIAT 98.
Hermes 450.jpg
An Hermes 450 Unmanned Aerial Vehicle (UAV) of U.S. Customs and Border Protection.
Israel Air Force F-15D Squadron 133.jpg
An Israeli Air Force F-15D takes off during the Blue Flag exercise on Uvda Air Force Base, Israel, Nov. 26, 2013. Blue Flag was a multinational aerial warfare exercise hosted by Israel, which promoted improved operational capability, combat effectiveness, understanding and cooperation between the U.S., Israel, Greece, and Italy. The exercise was conducted from Nov. 24-28 and further strengthened the long-lasting relationship between the partner nations, while ensuring regional peace and stability.

Photo ID: 1062986

VIRIN: 131126-F-RP755-342
Super Frelon 4.jpg
Autor: Guillaume Rueda, Licence: CC BY-SA 3.0
Super Frelon helicopter n°165 of the 32F Wing flying over Portsmouth
IAI Heron 1 in flight 2.JPEG

IAI Heron 1 UAV in flight

Location: NAVAL AIR STATION, FALLON, NEVADA (NV) UNITED STATES OF AMERICA (USA)
Grumman E-2C Hawkeye in flight DN-SD-04-13416.jpg

A US Navy (USN) E-2C Hawkeye assigned to the Carrier Early Warning Squadron 113 (VAW-113), Black Eagles, flies over its home station Naval Air Station (NAS) Point Mugu, California (CA), during a training exercise. The Hawkeye provides all-weather airborne early warning, airborne battle management and command and control functions for the Carrier Strike Group and Joint Force Commander. (Released to Public) Location: PT. MAGU, CALIFORNIA (CA) UNITED STATES OF AMERICA (USA)

DoD photo by: JO2 THOMAS PETERSON, USN Date Shot: 6 May 2004

Source

http://www.dodmedia.osd.mil/Assets/2004/Navy/DN-SD-04-13416.JPEG
IAF-F-35I-2016-12-13.jpg
Autor: Major Ofer, Israeli Air Force רס"ן עופר, חיל האוויר הישראלי, Licence: CC BY 4.0
The "Adir" jets first flight in Israel. Pictured: "Adir" jet. Photo by: Maj. Ofer
4X-JYS Micha Sender.jpg
Autor: Micha Sender on Airliners, Licence: GFDL 1.2
4X-JYS, Boeing 707-344C Phalcon, Israel Air Force.
F-4E Israel HAPIM0321.jpg
Autor: Itayba on he.wikipedia.org, Licence: CC BY-SA 3.0
Izraelský stíhací letoun McDonnell Douglas F-4E Phantom II na letecké základě Tel Nof, Izrael, 2007
Avia-S199-hatzerim-2.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Bukvoed assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5

Description: Avia S-199 at Muzeyon Heyl ha-Avir, Hatzerim, Israel. 2006.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Coat of arms of the Israeli Air Force.png
Coat of Arms of the Israeli Air Force
Bell206 IAF.jpg
Autor: Ynhockey, Licence: CC BY-SA 3.0
Bell 206 helicopted at the Tel Nof Israeli Airforce exhibition on April 24, 2007.
Spitfire-MkIX-hatzerim-2-1.jpg
Autor: No machine-readable author provided. Bukvoed assumed (based on copyright claims)., Licence: CC BY 2.5

Description: Supermarine Spitfire Mk IX at Muzeyon Heyl ha-Avir, Hatzerim airbase, Israel. 2006.

Source: Photo by me, User:Bukvoed.
Roundel of Israel – Low Visibility – Type 1.svg
Low-visibility roundel of the Israeli Air Force.
Hatzerim 280616 Karnaf Reem 01.jpg
Autor: Oren Rozen, Licence: CC BY-SA 4.0
Israeli Air Force Boeing 707 refueling 2 C-130 Hercules
OH-58D 1st Squadron, 17th Cavalry Regiment (cropped).jpg
(cropped version) - An OH-58D Kiowa Warrior helicopter from 1st Squadron, 17th Cavalry Regiment, 82nd Airborne Division, returns to Forward Operating Base Mackenzie, Iraq, after completing a reconnaissance and close combat attack mission for Soldiers of the 42nd Infantry Division