Iztaccíhuatl

Iztaccíhuatl
Iztaccíhuatl ze sedla Paso de Cortéz

Vrchol5286 m n. m.
Prominence1 560 m
Poloha
SvětadílAmerika
StátMexikoMexiko Mexiko
PohoříPopocatépetl
Souřadnice
Iztaccíhuatl
Iztaccíhuatl
Prvovýstup1889
Typstratovulkán
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Iztaccíhuatl, zkráceně Izta (alternativní název Ixtaccíhuatl, [istakˈsiwatɬ]IPA), je sopka ve středním Mexiku, 70 kilometrů jihovýchodně od Ciudad de México. Po Pico de Orizaba (5636 m) a Popocatépetlu (5452 m) je to třetí nejvyšší hora Mexika. Jméno Iztaccíhuatl znamená v indiánském jazyce nahuatl „Bílá žena“, protože její vrchol je celoročně pokryt sněhem a ledem.

Hora má čtyři vrcholy, nejvyšší z nich „El Pecho“ má nadmořskou výšku 5286 metrů (SRTM uvádí 5230 m). Tyto vrcholky mají názvy La Cabeza, El Pecho, Las Rodilla, Las Pies – v překladu ze španělštiny hlava, hruď, kolena a chodidla – což se váže k legendě, podle které hora má být ležící žena a jednotlivé vrcholy ztvárňují příslušné části jejího těla.

Legenda o Popocatépetlu a Iztaccíhuatl

V aztécké mytologii byla Iztaccíhuatl princezna, která se zamilovala do bojovníka Popocatépetla. Otec lásce nepřál a nápadníka poslal do války s Oaxakou, přičemž podmínil ruku princezny vítězným návratem (což nepředpokládal). Posléze princezně nechal vzkázat, že Popocatépetl padl v boji, princezna se usoužila zármutkem. Po návratu z války Popocatépetl zjistil, že je princezna mrtvá a také zemřel žalem. Bohové oba milence přikryli sněhem a proměnili v hory. Iztaccíhuatl připomíná ženu ležící na zádech, přikrytou bílým závojem, Popocatépetl se stal sopkou, která svoji zlost nad ztrátou milované ženy projevuje zuřivými erupcemi ohně, popela a dýmu.

Výstup na Iztaccíhuatl

Na rozdíl od Popocatepetlu je Iztaccíhuatl neaktivní (s výjimkou unikajícího sirovodíku u vrcholku), takže je vhodným cílem vysokohorské turistiky. První historicky zdokumentovaný výstup se uskutečnil v roce 1889, nicméně se má za to, že Aztékové na horu vystupovali již dříve. Vrchol hory ve výškách přes pět kilometrů je celoročně pokryt ledem a sněhem. Výstup klasickou hřebenovou cestou z Paso de Cortéz není technicky příliš náročný, jedná se o běžnou velehorskou turistiku. Vzhledem k vysoké nadmořské výšce však expedice trvá obvykle minimálně 3 dny.

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Mexico relief location map.jpg
Autor: Carport, Licence: CC BY 3.0
Physical location map of Mexico
Fire.svg
This is a solid red equilateral triangle, which can symbolize or indicate many things, including the the symbol for fire in the books by Franz Bardon.
Map mexico volcanoes.gif
Map of major volcanoes of Mexico