Ján Malár

plk. Ján Malár
Narození24. října 1900
Itzling
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí6. února 1992
Bratislava
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Národnostslovenská
Alma materVojenská akademie v Hranicích
Povolánívoják, vojenský pedagog
ChoťMarta Hrušková
Dětisynové Dušan a Branislav
RodičeMichal Malár, Elena Vrábelová
Příbuzníbratr Augustín Malár
Chybí svobodný obrázek.

Ján Malár (24. října 1900 Itzling6. února 1992 Bratislava) byl důstojník československé armády slovenské národnosti, účastník Slovenského národního povstání a politický vězeň komunistického režimu v Československu.

Život

Před druhou světovou válkou

Ján Malár se narodil 24. října 1900 v hornorakouském Itzlingu v rodině podomního obchodníka Michala Malára a Eleny, rozené Vrábelové. Mezi lety 1912 a 1916 studoval na evangelickém gymnáziu v Šoproni, poté do roku 1918 tamtéž na učitelském ústavu a mezi lety 1919 a 1920 a učitelském ústavu v Modre, kde také odmaturoval. V říjnu 1920 nastoupil na prezenční vojenskou službu v Nemecké Ľupči a ještě v prosinci téhož roku začal studovat na Vojenské akademii v Hranicích. Po dokončení studia v roce 1922 sloužil v různých posádkách na jihozápadním Slovensku, přičemž si nadála zvyšoval kvalifikaci absolvováním aplikačních důstojnických škol a odborných kurzů. V roce 1933 byl ustanoven velitelem čety u 3. eskadrony obrněných automobilů v Bratislavě, v roce 1935 pak technickým pobočníkem velitele pluku útočné vozby 3 v Martině. Od roku 1936 působil na Vysoké škole válečné v Praze jako učitel jízdy a profesor maďarštiny, od 1. ledna 1938 pak ve funkci velitele pomocné eskadrony Vysoké školy válečné. Dosáhl hodnosti štábního kapitána.

Druhá světová válka

Po rozpadu Československa v březnu 1939 přešel Ján Malár do nově vzniklé slovenské armády. Sloužil na východním Slovensku, v září 1939 se zúčastnil tažení do Polska, poté působil jako velitel výcviku v Liptovském Mikuláši. Mezi srpnem 1941 a dubnem 1942 absolvoval turnus na východní frontě, poté se vrátil do původní funkce. V červenci téhož roku nastoupil turnus druhý, kdy se v pozici přednosty vozatajské správy Rychlé divize zúčastnil bojů v prostoru Rostov na Donu - Kavkaz. V prosinci téhož roku se vrátil opět do své původní funkce.

Slovenské národní povstání

Po vypuknutí Slovenského národního povstání se do něj pod velením Jána Malára zapojilo i jemu podřízené výcvikové středisko v Liptovském Mikuláši. Do 8. září 1944 pokračoval ve funkci jeho velitele, poté byl ustanoven velitelem IV. taktické skupiny, se kterou vedl ústupové boje na západních přístupech k centru povstaleckého území. Po likvidaci povstání ustoupil 27. října téhož roku do hor, o dva dny později byl zajat Němci v prostoru Velké Chochule. Vězněn byl v Ružomberoku, Bratislavě a dolnorakouských zajateckých táborech Kaisersteinbruch a Altenburgu, odkud byl 15. dubna 1945 osvobozen americkou armádou.

Po druhé světové válce

Po návratu do Československa sloužil Ján Malár u tankových vojsk na Slovensku a byl povýšen na plukovníka. Mezi květnem 1946 a srpnem 1947 působil u přesídlovací komise v Budapešti. Poté sloužil jako oblastní inspektor branné výchovy a v listopadu 1949 byl odeslán na dovolenou. V lednu 1950 byl uvězněn, od 19. července téhož roku na Mírově, v listopadu degradován. Po propuštění se živil jako dělník nebo technický úředník. Znovu uvězněn byl v roce 1958 v souvislosti s politickým procesem proti Imrichu Karvašovi a odsouzen k devíti letům vězení. V roce 1960 byl amnestován a živil se dále jako elektroinstalatér pro Svaz invalidů. V roce 1968 a po roce 1989 byl postupně rehabilitován. Zemřel 6. dubna 1992 v Bratislavě, jeho tělo bylo zpopelněno v krematoriu tamtéž.

Rodina

Bratrem Jána Malára byl generál Augustín Malár. Oženil se s Martou Hruškovou, manželům se v roce 1937 narodil syn Dušan a v roce 1941 syn Branislav.

Vyznamenání

Odkazy

Literatura

Externí odkazy

Média použitá na této stránce

Flags of Austria-Hungary.png
Autor: Dragovit (of the collage), Licence: CC BY-SA 4.0
Both national flags of Austro-Hungary, the collage of flags of the Cisleithania (Habsburg Monarchy) and the Transleithania (Kingdom of Hungary)
Flag of the Czech Republic.svg
Vlajka České republiky. Podoba státní vlajky České republiky je definována zákonem České národní rady č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, přijatým 17. prosince 1992 a který nabyl účinnosti 1. ledna 1993, kdy rozdělením České a Slovenské Federativní republiky vznikla samostatná Česká republika. Vlajka je popsána v § 4 takto: „Státní vlajka České republiky se skládá z horního pruhu bílého a dolního pruhu červeného, mezi něž je vsunut žerďový modrý klín do poloviny délky vlajky. Poměr šířky k její délce je 2 : 3.“